Autor : Anna Gumułka
2024-07-10 11:07
Niepełnoletni nie kupią już smakowych e-papierosów, niezawierających nikotyny. Konieczność dostosowania składu tych wyrobów do obowiązujących przepisów, zakaz sprzedaży w automatach i przez internet – to główne zapisy projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych – tzw. ustawy tytoniowej, który ukazał się w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna od dłuższego czasu zapowiadała zmiany w tym zakresie.
Nowelizacja ustawy – jak czytamy w uzasadnieniu projektu – jest konieczna ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania papierosów elektronicznych przez ludzi młodych. Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny.
Zaproponowane regulacje mają za zadanie objęcie przepisami ustawowymi tzw. „płynów beznikotynowych” i spowodują:
wprowadzenie zakazu ich sprzedaży osobom do 18. roku życia
ograniczenie miejsc gdzie będzie możliwe ich używanie, analogicznie jak w przypadku elektronicznych papierosów z płynem zawierającym nikotynę
wprowadzenie zakazu sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez internet)
wprowadzenie zakazu reklamy i promocji
konieczność zgłaszania informacji o tych wyrobach do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych
konieczność dostosowania ich składu do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR);
konieczność odpowiedniego oznakowania ich opakowań.
Przypominamy: Lekarze z apelem o ograniczenie sprzedaży wyrobów nikotynowych
- Zagrożenie stwarzane przez te wyroby nie jest istotnie mniejsze od wyrobów zawierających nikotynę. Popularność wyrobów bez nikotyny zwiększa ryzyko dostępu młodych ludzi do wyrobów tytoniowych w tym samym stopniu, w jakim czynią to papierosy elektroniczne z nikotyną. Mając to na uwadze za zasadne należy uznać ograniczenie sprzedaży płynów beznikotynowych osobom poniżej 18. roku życia, jak również zakaz ich sprzedaży w automatach, czy też za pomocą Internetu – wskazuje resort zdrowia w uzasadnieniu projektu.
OSR za zasadne należy uznać wprowadzenie regulacji umożliwiających realizację większego nadzoru nad płynami beznikotynowymi, m.in. przez konieczność zgłaszania informacji o tych wyrobach do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych oraz konieczność dostosowania ich składu do wymogów ustawy (np. zakazu stosowania substancji o właściwościach CMR).
W ocenie skutków regulacji projektodawca przytacza informacje na temat rozwiązań w tym zakresie, stosowanych za granicą. Część państw członkowskich Unii Europejskiej objęła już analogicznymi przepisami również płyny beznikotynowe (np. Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy). Belgia wskazała na konieczność regulacji płynów beznikotynowych, gdyż w ocenie tamtejszych decydentów są one również szkodliwe dla zdrowia. Należy zaznaczyć, że Wysoka Rada Zdrowia Belgii już w 2015 r. stwierdziła, że „zaleca, aby wymogi jakościowe dotyczące e-papierosów zawierających nikotynę były identyczne jak dla tych, które nie zawierają nikotyny (oprócz nikotyny)”. Obecne belgijskie regulacje dotyczące ww. produktów są analogiczne jak dla płynów zawierających nikotynę, uregulowanych zgodnie z przepisami dyrektywy 2014/40/UE.
Innym przykładem jest Dania, która w kwietniu 2021 r. wprowadza wymóg zgłaszania do Urzędu Bezpieczeństwa Technicznego pojemników zapasowych bez nikotyny (podobne przepisy w styczniu 2021 r. wprowadziły Niemcy).
W Czechach kwestie regulacji rynku płynów beznikotynowych do elektronicznych papierosów zostały uregulowane przepisami ustawowymi z 31 maja 2017 r.
Projekt ustawy przewiduje przepis przejściowy, dotyczący papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych, zawierających płyn niezawierający nikotyny, wprowadzonych do obrotu przed dniem wejścia w życie ustawy. W przypadku papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych posiadających płyn beznikotynowy, wprowadzonych do obrotu do dnia wejścia w życie ustawy, proponuje się by zgłoszenie danego wyrobu do Prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych było dokonane w terminie do sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
W związku z tym, że projekt wprowadza m.in. ograniczenie sprzedaży płynów „beznikotynowych” dla osób poniżej 18. roku życia i zakaz ich sprzedaży w Internecie, wymaga notyfikacji, w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych, które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r., ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego. Okres notyfikacji wynosi 3 miesiące, a w tym czasie prace nad projektem muszą zostać wstrzymane). Notyfikacja jest realizowana po przyjęciu projektu ustawy przez Radę Ministrów. Mając to wszystko na uwadze resort zdrowia zakłada, że znowelizowany projekt wejdzie w życie w IV kwartale tego roku.
Z projektem można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Polecamy także:
Refundacja: ile wydał NFZ na leki? Gdzie znaczne przekroczenie?
Prezydent: nie podpiszę ustawy dekryminalizującej pomoc w aborcji
Co ustalili na spotkaniu chirurdzy z NFZ i AOTMiT ws. wycen?
//