Autor : Anna Gumułka
2023-11-16 12:53
Przystępność cenowa leków i dostęp do nich to kluczowe wyzwania, przed jakimi stoi w zakresie polityki lekowej Unia Europejska; należy też zwiększać konkurencyjność i atrakcyjność przemysłu farmaceutycznego w Unii Europejskiej – wskazuje Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), powstały jeszcze w 1957 r. organ doradczy reprezentujący organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu.
W wydanych właśnie rekomendacjach postuluje też bliższą współpracę między Europejską Agencją Leków (European Medicines Agency – EMA) z władzami krajów członkowskich w celu naukowej oceny leków i popiera dążenie do większej transparentności działań w procesie udzielania zezwoleń. Komitet wzywa też do oceny możliwości utworzenia specjalnego funduszu na szczeblu unijnym w celu zapewnienia dostępu do leczenia wszystkim pacjentom cierpiących na rzadkie choroby w UE oraz opowiada się za wprowadzeniem zachęt faworyzujących już istniejących producentów farmaceutycznych w UE, które wspierałyby przenoszenie na jej teren produkcji z krajów trzecich. Za celowe uznał też utworzeniem europejskiej rezerwy awaryjnej, obejmującej leki o znaczeniu strategicznym, wyrażając ubolewanie, że nie ma planów nałożenia na producentów obowiązku tworzenia bezpiecznych zapasów aktywnych składników leków o krytycznym znaczeniu.
Braki leków – Polska nie wypada źle na tle państw UE?
- Opinia Komitetu ma ogromne znaczenie, ponieważ reprezentuje on szeroko rozumiane społeczeństwo obywatelskie, m. in. pracodawców, związki zawodowe, rolników i konsumentów. Powstał, aby wypracowywać kompromis między poszczególnymi grupami ekonomiczno-społecznymi. Dlatego cieszy nas, że wskazał wyraźnie na konieczność wsparcia produkcji farmaceutycznej w Europie i priorytetowe traktowanie europejskich producentów leków – komentuje Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.
- Opóźnianie konkurencji powoduje, że wielu chorych nie ma dostępu do leczenia ze względu na jego wysokie koszty, a systemy opieki zdrowotnej obciążone są nadmiernymi wydatkami. Dlatego EKES tak stanowczo sprzeciwia się blokowaniu konkurencji na rynku leków w UE – ocenia z kolei Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków.
EKES podkreśla, że europejski przemysł farmaceutyczny to jedna z największych i najważniejszych gałęzi gospodarki Unii Europejskiej, zatrudniająca bezpośrednio ok. 840 tys. osób i generująca pośrednio trzykrotnie większe zatrudnienie. W 2021 r. branża zainwestowała szacunkowo 41 mld euro w badania i innowacje. Dlatego - wskazuje - wspieranie tego sektora jako zaawansowanego technologicznie kamienia węgielnego gospodarki UE powinno znajdować się w centrum długoterminowego podejścia Unii.
Polecamy także:
Światowy Dzień Cukrzycy: sukcesy ostatnich lat, sprawy do załatwienia
Dziennikarka z blisko 25-letnim doświadczeniem. W latach 1999-2022 w PAP relacjonowała wydarzenia na Śląsku i w kraju, specjalizując się w tematyce zdrowotnej, społecznej, naukowej i kulturalnej. W 2004 była korespondentką PAP w Londynie. Kontakt: anna.gumulka@cowzdrowiu.pl