• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Eksperci PAN alarmują: polityka prozdrowotna państwa to fiasko

Autor : Anna Gumułka

2023-03-22 12:47

Zahamowanie wydłużania życia w Polsce od połowy ubiegłej dekady oraz rekordowo duże straty w okresie pandemii (największa od II wojny światowej redukcja długości życia w Polsce) wskazują na fiasko polityki prozdrowotnej państwa co najmniej od drugiej dekady XXI - alarmują eksperci Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk.

Eeksperci zrzeszeni w Komitecie Zdrowia Publicznego PAN rozpoczęli cykl analiz dotyczących systemu ochrony zdrowia w Polsce wraz ze wskazaniem możliwych zmian systemowych.

- W Polsce brakuje jednolitej i spójnej analizy systemu zdrowia. Szczególnie, że systemu tego nie można rozpatrywać w oderwaniu od zdrowia publicznego, związków z medycyną naprawczą, otoczeniem społecznym i gospodarką. Przez ostatnie trzy dekady kwestie zdrowia i opieki zdrowotnej podnoszone przez polityków odnosiły się przede wszystkim do cząstkowych spraw aktualnych medialnie, przedstawionych fragmentarycznie i oderwanych od szerszego kontekstu - wskazują naukowcy PAN.

Pierwszy raport - alarmująca diagnoza

Pierwsza z zaplanowanych 14 analiz nosi tytuł „Zasadnicze wzmocnienie zdrowia publicznego”. - Najważniejszą syntetyczną miarą stanu zdrowia ludności jest oczekiwana długość życia. Z tej perspektywy zmiany, jakie miały miejsce w Polsce w drugiej dekadzie XXI w., jeszcze przed pandemią oraz podczas pandemii, należy uznać za zdecydowanie niekorzystne, a nawet alarmujące - piszą autorzy raportu.

Stały wzrost oczekiwanej długości życia w Polsce obserwowany od roku 1991 uległ w połowie ubiegłej dekady zahamowaniu. W latach 1999-2014 oczekiwana długość życia mężczyzn wzrosła z 69,8 lat do 73,8 lat, zaś kobiet z 77,5 lat do 81,6 lat.

Niestety od 2014 do 2019 r. wzrost długości życia mężczyzn uległ zatrzymaniu, zaś w przypadku kobiet od 2015 r. po raz pierwszy od trzech dekad ujawnił się trend spadkowy. W ostatnim roku przed pandemią, czyli w 2019 r., trwanie życia mężczyzn w Polsce było aż o 7,0 lat krótsze niż w Holandii, a kobiet o 4,6 lat niż w Hiszpanii. Tak duże różnice pokazują, jak wielki dystans mamy do nadrobienia pod względem długości życia mieszkańców Polski do liderów w UE.

Polacy żyją krócej niż inni mieszkańcy UE

Autorzy raportu wskazują, że okres pandemii 2020-2021 przyniósł dramatyczne pogłębienie obserwowanych już wcześniej niekorzystnych zmian stanu zdrowia ludności Polski. W tym czasie długość życia mężczyzn zmniejszyła się o 2,3 lat, a kobiet o 2,1 lat. Ta strata jest większa niż przeciętna w krajach UE, co spowodowało, że niekorzystna dla mieszkańców Polski różnica w długości życia w stosunku do ogółu mieszkańców UE zwiększyła się dla mężczyzn z 4,4 lat w 2019 r. do 5,5 lat w 2021 r., a dla kobiet z 2,1 lat do 3,1 lat. Szczególnie niepokojący jest fakt, że podobne tendencje wystąpiły w przypadku umieralności osób w okresie aktywności zawodowej, tzn. w wieku od 25 do 64 lat.

Pandemia ujawniła bardzo słabą integrację systemów zdrowotnych tak między zdrowiem publicznym i medycyną naprawczą, jak i wewnątrz tej ostatniej. Wiele systemów było zmuszonych do ograniczania dostępności i opóźniania czasu podjęcia leczenia. W bardzo trudnej sytuacji znaleźli się pacjenci onkologiczni, pacjenci z chorobami układu krążenia, pacjenci dializowani. W szczególnie złej sytuacji znalazły się osoby mające problemy ze zdrowiem psychicznym, i to zarówno w zakresie opieki psychiatrycznej, jak i psychologicznej.

Deficyty w opiece psychiatrycznej

Jak czytamy w raprocie, już przed pandemią zaobserwowano spadek odporności psychicznej, zwiększoną podatność na psychofizyczne obciążenia oraz ujawniający się negatywny wpływ zagrożeń psychospołecznych na wzrost zapadalności na choroby układu krążenia, układu oddechowego i nowotwory. - Nowe obciążenia psychiczne wywierają również swój negatywny wpływ na możliwości zdrowienia i rehabilitacji. Nasilona wszechobecność stresorów psychospołecznych ma znaczące konsekwencje dla grup najsłabszych, wymagających szczególnego wsparcia i ochrony: dzieci i młodzieży oraz osób w wieku podeszłym. Deficyty w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży stwarzają poważne ryzyko zagrożenia opóźnieniem edukacyjnym, co w konsekwencji może pogarszać w przyszłości możliwości rozwoju emocjonalnego, społeczno-zawodowego i ekonomicznego - ostrzegają eksperci.

Fiasko polityki prozdrowotnej państwa

- Zahamowanie wydłużania życia w Polsce od połowy ubiegłej dekady oraz rekordowo duże straty w okresie pandemii (największa od II wojny światowej redukcja długości życia w Polsce) wskazują na fiasko polityki prozdrowotnej państwa co najmniej od drugiej dekady XXI w. Te alarmujące fakty wymagają w pierwszym rzędzie szybkich i pogłębionych analiz co do ich przyczyn. Niestety w Polsce brakuje regularnych badań stanu zdrowia społeczeństwa oraz sprawnego systemu informacji. Skutkiem tego nie ma pogłębionych analiz wyjaśniających przyczyny zjawisk obserwowanych od 2014 r. Najpewniej za ten nieoczekiwany i dramatyczny stan rzeczy odpowiada niedostateczna kontrola głównych czynników ryzyka, tj. palenia, złej diety, alkoholu i braku aktywności fizycznej - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu przypominają, że niezbędnym uzupełnieniem opisu sytuacji zdrowotnej w Polsce jest gwałtowny wzrost liczby ludzi, których bezpieczeństwo zdrowotne krajowy system zdrowia publicznego musi zagwarantować.

Co trzeba zmienić?

Według ekspertów Komitetu Zdrowia Publicznego PAN konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań w celu budowy nowego silnego systemu zdrowia publicznego, który może konsekwentnie i skutecznie realizować prozdrowotną politykę państwa. Jako działania te wskazują:

  • prowadzenie polityki zdrowotnej i prozdrowotnej państwa w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem reprezentatywnych danych epidemiologicznych i ekonomicznych (co pozwoli na ocenę gospodarczych i społecznych konsekwencji utraty zdrowia i niepełnosprawności);

  • zintegrowanie medycyny naprawczej, zdrowia publicznego i polityki społecznej;

  • stałe monitorowanie nierówności w zdrowiu, sytuacji zdrowotnej i społecznej grup szczególnie narażonych, w tym seniorów oraz zagrożeń środowiskowych;

  • potraktowanie edukacji prozdrowotnej i zdrowia psychicznego jako priorytetu, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i osób w wieku podeszłym;

  • realizacja właściwej polityki informacyjnej i zbudowanie realnego przywództwa dla uzyskania zaufania społecznego niezbędnego do akceptacji polityki zdrowotnej państwa;

  • zbudowanie nowoczesnego, zinstytucjonalizowanego zaplecza eksperckiego dla badań naukowych oceniających efekty polityki zdrowotnej państwa oraz przygotowujących do ich wdrożenia.

Pierwszy raport KZP PAN można przeczytać tutaj.

Polecamy także:

170 mld zł na zdrowie, ale NFZ z deficytem i do 7 proc. PKB daleko

Mniej na POZ, znacznie więcej na AOS – znamy zeszłoroczny bilans NFZ

Dentysta w trasie - wiemy, ile dzieci leczyło się w dentobusach

#nauka #Polska Akademia Nauk #PAN #polityka zdrowotna #raport #analiza
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl