• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

EMA: 89 nowych leków dopuszczono w 2022 r. Które przełomowe?

Autor : Aleksandra Kurowska

2023-05-17 15:06

Dopuszczenie do obrotu 89 leków stosowanych u ludzi, w tym 41 z nową substancją czynną zarekomendowała w zeszłym roku EMA, czyli Europejska Agencja Leków. Nowych substancji było mniej niż rok wcześniej, ale i tak wskazano, że część z nich daje znaczący postęp w leczeniu. Leki z jakich obszarów oceniano?

Roczne sprawozdania zawierają przegląd prac EMA wraz z europejską siecią regulacyjną ds. leków. Zawierają:

  • kluczowe osiągnięcia w zakresie ochrony i promowania zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt w UE;

  • przemyślenia pracowników EMA oraz jej partnerów i interesariuszy na tematy o największym znaczeniu dla medycyny i zdrowia;

  • podstawowe statystyki, które przedstawiają główne wyniki działań Agencji oraz interesujące trendy i zmiany zaobserwowane w ostatnich latach.

Zagrożenia epidemiologiczne i zarzadzanie kryzysowe lekami

Raport zawiera przegląd zaleceń EMA dotyczących leczenia COVID-19 i małpiej ospy. Ponadto zwraca uwagę na działania Agencji prowadzone w celu wdrożenia rozporządzenia UE wzmacniającego rolę EMA w zakresie zarządzania kryzysowego produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi.

Raport pokazuje również, w jaki sposób EMA zaspokajała potrzeby wykraczające poza stany zagrożenia zdrowia publicznego. W 2022 r. Agencja zarekomendowała dopuszczenie do obrotu 89 leków stosowanych u ludzi, w tym 41 z nową substancją czynną. Wiele z nich było ogromnym postępem w konkretnych obszarach terapeutycznych.


Reforma unijnego prawa farmaceutycznego: zestawienie propozycji


Systemy badań klinicznych i regulacji leków

Raport roczny EMA zwraca również uwagę na inne ważne osiągnięcia Agencji, działania o dużym wpływie i wyzwania w 2022 r. Należą do nich: wdrożenie rozporządzenia w sprawie badań klinicznych, które weszło w życie w styczniu 2022 r. oraz udane uruchomienie Trials Information System (CTIS) i inicjatywa Accelerating Clinical Trials in the EU (ACT EU), które zmieniają sposób inicjowania, projektowania i prowadzenia badań klinicznych w Europie.

EMA wskazała też leki, które reprezentują znaczący postęp w swoich obszarach terapeutycznych:

Beyfortus - pierwszy lek do zapobiegania chorobom dolnych dróg oddechowych wywołanym wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV) u noworodków i niemowląt w pierwszym sezonie zakażenia wirusem RSV (kiedy istnieje ryzyko zakażenia RSV w środowisku).

Breyanzi - terapia genowa stosowana w leczeniu dorosłych pacjentów z trzema podtypami chłoniaka nieziarniczego (rozlany chłoniak z dużych komórek B (DLBCL), pierwotny chłoniak z dużych komórek śródpiersia (PMBCL) i chłoniak grudkowy stopnia 3B (FL3B)), u których doszło do nawrotu choroby nowotworowej lub u których nie wystąpiła odpowiedź na leczenie po dwóch lub więcej liniach leczenia systemowego.

Carvykti - w leczeniu osób dorosłych z nawracającym i opornym na leczenie szpiczakiem mnogim, u których zastosowano co najmniej trzy wcześniejsze terapie i u których stan nowotworu uległ pogorszeniu od czasu ostatniego leczenia. 

Ebvallo - do leczenia choroby limfoproliferacyjnej po przeszczepie z obecnością wirusa Epsteina-Barra. Ta somatyczna terapia komórkowa jest przeznaczona dla pacjentów dorosłych i dzieci, u których ten nowotwór rozwija się po przeszczepie w wyniku immunosupresji spowodowanej lekami wymaganymi do zmniejszenia możliwości odrzucenia przeszczepionego narządu lub szpiku kostnego.

Hemgenix - pierwsza terapia genowa do leczenia ciężkiej i średnio ciężkiej postaci hemofilii B u dorosłych, dziedzicznej choroby charakteryzującej się zwiększoną skłonnością do krwawień z powodu częściowego lub całkowitego niedoboru aktywności czynnika IX.

Kimmtrak - monoterapia stosowana w leczeniu dorosłych pacjentów z postacią raka oka zwaną czerniakiem błony naczyniowej oka.

Mounjaro - pierwszy w swojej klasie lek, który aktywuje zarówno receptory GLP-1, jak i GIP, co prowadzi do poprawy kontroli poziomu cukru we krwi u osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Roctavian - do leczenia ciężkiej hemofilii A u dorosłych, którzy nie mają inhibitorów czynnika VIII (autoprzeciwciał wytwarzanych przez układ odpornościowy, które zmniejszają skuteczność leków zawierających czynnik VIII) ani przeciwciał przeciwko serotypowi 5 wirusa związanego z adenowirusami (AAV5).

Upstaza - pierwszy lek dla pacjentów dorosłych i dzieci z niedoborem dekarboksylazy aromatycznych L-aminokwasów (AADC), niezwykle rzadką chorobą genetyczną wpływającą na układ nerwowy.

Xenpozyme - pierwsza terapia do leczenia pacjentów dorosłych i dzieci z niedoborem kwaśnej sfingomielinazy (ASMD), rzadką chorobą genetyczną, historycznie znaną jako choroba Niemanna-Picka typu A, A/B i B.

Zokinvy - pierwszy lek dla dzieci z zespołami progeroidów, niezwykle rzadką chorobą genetyczną, która powoduje przedwczesne starzenie się i śmierć.

COVID-19 Vaccine Valneva i VidPrevtyn Beta, dwie szczepionki zapobiegające COVID-19 u dorosłych.

Paxlovid (dla dorosłych) i Evusheld (dla dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i starszych), dwie metody leczenia COVID-19.

Leki z wczesnym dostępem, którym skrócono ścieżkę

W 2022 r. pięć leków otrzymało rekomendację dopuszczenia do obrotu w wyniku przyspieszonej oceny: Beyfortus, Kimmtrak, Lunsumio, Tecvayli i Xenpozyme. Mechanizm ten jest zarezerwowany dla leków, które są w stanie zaspokoić niezaspokojone potrzeby medyczne. Pozwala na szybszą ocenę kwalifikujących się leków przez komitety naukowe EMA (maksymalnie w ciągu 150 dni zamiast 210).

Dwie szczepionki i dwa sposoby leczenia COVID-19 zalecane do zatwierdzenia przez EMA w 2022 r. zostały ocenione w ramach przeglądu kroczącego. EMA może wykorzystać tę ścieżkę regulacyjną podczas pandemii, aby przyspieszyć ocenę leków, oceniając dane, które staną się dostępne z trwających badań. 

Dziewięć leków otrzymało zalecenie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, co jest jedną z możliwości zapewnienia pacjentom wczesnego dostępu do nowych leków w UE: Carvykti, Hemgenix, Kinpeygo, Lunsumio, Paxlovid, Roctavian, Spevigo, Tecvayli i Zynlonta.

Pozwolenie warunkowe umożliwia wcześniejsze zatwierdzenie na podstawie mniej kompletnych danych klinicznych, niż jest to zwykle wymagane (produkty do stosowania w sytuacjach nagłych mogą mieć mniej kompletne dane farmaceutyczne lub niekliniczne), ponieważ korzyści z wcześniejszego dostępu dla pacjentów przewyższają potencjalne ryzyko związane z ograniczonym dane. Pozwolenia te podlegają szczególnym obowiązkom po wydaniu pozwolenia, polegającym na wygenerowaniu pełnych danych o lekach.

Pięć leków ( Ebvallo, Livmarli, Nulibry, Upstaza i Zokinvy) zostało dopuszczonych do obrotu w wyjątkowych okolicznościach. To droga umożliwiająca pacjentom dostęp do leków, które nie mogą zostać dopuszczone w ramach standardowego pozwolenia, ponieważ nie można uzyskać wyczerpujących danych ze względu na to, że jest bardzo niewielu pacjentów z chorobą lub zebranie pełnych informacji o skuteczności i bezpieczeństwie leku byłoby nieetyczne; nie można uzyskać kompleksowych danych nawet po dopuszczeniu do obrotu. Leki te podlegają szczególnym obowiązkom po wydaniu pozwolenia i monitorowaniu.

Raport roczny EMA 2022 jest dostępny w dwóch formatach:

  • Wersja cyfrowa: zobacz online interaktywną oś czasu głównych działań EMA w 2022 r. oraz materiały wizualne i audiowizualne dogłębnie omawiające tematy

  • Wersja PDF: do pobrania i wydrukowania, zawierająca dalsze dane liczbowe i statystyki dotyczące procedur i działań regulacyjnych EMA.

  • Element listy

    Sprawozdanie roczne Europejskiej Agencji Leków za 2022 r. (PDF/9,48 MB) (nowe)

  • Element listy

    Załączniki - Sprawozdanie roczne Europejskiej Agencji Leków za 2022 r. (PDF/1,44 MB) (nowe)

  • Element listy

    Załącznik 10 – Sprawozdanie roczne Europejskiej Agencji Leków za 2022 r. – opinie CHMP dotyczące wstępnych ocen i rozszerzeń wskazań terapeutycznych (XLSX/145.05 KB) 

Polecamy także:

Leki: które są nieodpowiednie dla seniorów? Nowe Kryteria Beers'a

#leki
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl