• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

EMA i ECDC: aktualizacja wytycznych w sprawie szczepionek

Autor : Jakub Wołosowski

2022-07-11 13:44

Druga dawka przypominająca dla obywateli między 60 a 79 rokiem życia i osób przewlekle chorych. To najnowsze wytyczne Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w sprawie szczepionek przeciw COVID-19.

W kwietniu tego roku obydwie agencje rekomendowały, by drugą dawkę przypominającą, tzw. booster, podawać pacjentom powyżej 80 roku życia. Jednocześnie jednak zarówno EMA, jak i ECDC, podkreślały, że warto rozważyć podawanie drugiej dawki dla pacjentów w przedziale wiekowym 60-79 i dla osób z obniżoną odpornością niezależnie od wieku, jeśli dojdzie do ponownego wzrostu infekcji. Właśnie do tego doszło.

Obecnie przez Europę przechodzi nowa fala zachorowań na COVID-19. We wspólnym stanowisku EMA i ECDC zauważają, że przy rosnących przyjęciach na oddziały intensywnej terapii "krytycznym jest", by władze rozważyły podawanie drugiego boostera dla nowej grupy wiekowej. Skupić należy się na pacjentach, którzy poprzednią dawkę otrzymali ponad 6 miesięcy temu, ale przyjmować go mogliby wszyscy, u których minęły przynajmniej 4 miesiące od poprzedniej dawki.

COVID-19 się zmienił, ale szczepionki wciąż działają

Szczepionki, które obecnie są używane w Europie, są wysoce efektywne w redukowaniu hospitalizacji z powodu COVID-19, ryzyka ciężkiego przebiegu choroby i zgonu.

- Nasze szczepionki przeciw COVID-19 działają i zapewniają dobry poziom ochrony przed ciężkimi chorobami i hospitalizacją. W związku z ponownym wzrostem liczby przypadków i hospitalizacji, gdy wkraczamy w okres letni, zachęcam wszystkich do jak najszybszego zaszczepienia się i doładowania. Nie ma czasu do stracenia - powiedziała Stella Kyriakides, Europejska komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności. - Wzywam państwa członkowskie do natychmiastowego wprowadzenia drugich dawek przypominających dla wszystkich osób w wieku powyżej 60 lat, a także dla wszystkich osób wymagających szczególnej troski oraz wzywam wszystkich, którzy mogą przyjść i zaszczepić się. W ten sposób chronimy siebie, naszych bliskich i naszą wrażliwą populację - dodała.

Dr Andrea Ammon, dyrektorka ECDC, powiedziała, że za obecną falą wzrostu zakażeń i hospitalizacji stoi głównie subwariant BA.5 wirusa Omikron.

- To sygnalizuje początek nowej, powszechnej fali COVID-19 w całej Unii Europejskiej. Wciąż jest zbyt wiele osób zagrożonych ciężką infekcją COVID-19, które musimy chronić tak szybko, jak to możliwe. Musimy przypomnieć ludziom o znaczeniu szczepienia od pierwszej dawki do drugiej dawki przypominającej. Musimy zacząć dzisiaj - powiedziała Ammon, która także podkreśliła potrzebę szczepień wśród osób podatnych na infekcję oraz powyżej 60 roku życia.

Druga dawka dla wszystkich?

Obecnie podawanie drugiej dawki potrzebującej rekomendowane jest tylko dla osób powyżej 60 roku życia lub narażonych na ciężki przebieg COVID-19. Jednocześnie EMA i ECDC stwierdziły, że nie ma obecnie dowodów na to, by była potrzeba drugiego boostera u osób młodszych. W ich ocenie nie ma też potrzeby podawania kolejnej dawki przypominającej dla pracowników ochrony zdrowia czy domów opieki.

Jednocześnie jednak agencje zauważają, że mieszkańcy domów opieki długoterminowej są prawdopodobnie narażeni na ryzyko ciężkiej choroby i należy rozważyć podanie dawek przypominających zgodnie z zaleceniami krajowymi.

ECDC i EMA wezwały organy ds. zdrowia publicznego w całej UE do zaplanowania dodatkowych dawek przypominających w sezonie jesienno-zimowym dla osób o najwyższym ryzyku ciężkiej choroby, prawdopodobnie łącząc szczepienia przeciwko COVID-19 ze szczepieniami przeciwko grypie.

Krajowe Techniczne Grupy Doradcze ds. Szczepień (NITAG) ostatecznie podejmą krajowe decyzje dotyczące tego, kto powinien otrzymać drugie dawki przypominające, biorąc pod uwagę sytuację w ich krajach.

Czytaj także:

Powstanie Polski Rejestr Onko-hematologiczny „PROH”

Epidemia w Polsce przyspiesza. Kiedy powrócą restrykcje?
M. Gałązka-Sobotka o zaskakującym planie finansowym NFZ na 2023 r.

#ema #ecdc #COVID-19 #szczepionka #szczepionki #booster
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jakub Wołosowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego będzie wydłużony
Czytaj więcej...
Branża o nowelizacji ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl