Autor : Aleksandra Kurowska
2024-09-27 10:00
Wczoraj na zjedźcie powiatów Izabela Leszczyna zapowiedziała zapłatę za nieopłacone, a zrealizowane świadczenia nielimitowe z II kwartału roku. A w TVN24 wspomniała, że zapłacone będą tzw. nielimity też za kolejne kwartały. O zapłacie za świadczenia limitowe, które wykonano, wciąż nie ma mowy, co stawia wiele placówek w tragicznej sytuacji.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna pojawiła się wczoraj na XXXI Zgromadzeniu Ogólnym Związku Powiatów Polskich w Mikołajkach i obiecała tam Waldemarowi Malinowskiemu zapłatę za nadwykonania, ale tylko te nielimitowane, jak np. leczenie onkologiczne.
Mamy to 🚨🚨🚨
Prezes @OZPSP1 Waldemar Malinowski: nadwykonania w świadczeniach nielimitowanych za II kwartał zostaną zapłacone w całej Polsce 💪@MZ_GOV_PL @NFZ_GOV_PL @aotmit @PremierRP @Leszczyna @Kuba_73 @rynekzdrowia @TermediaPL @PolitykaZdrowot @CowZdrowiu @Puls_Medycyny… pic.twitter.com/XCJEnIjqkV
— Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiat. (@OZPSP1) September 26, 2024
Zapowiedź tę powtórzyła dziś w TVN24. Stwierdziła, że do końca września mają być zapłacone wszystkie nadwykonania szpitali w nielimitowanych świadczeniach. - Mamy na to pieniądze - informowała.
Nasza redakcja jako pierwsza informowała w tym tygodniu o dodatkowych środkach dla NFZ, które przesunięte zostały w budżetu Ministerstwa Zdrowia. To kwota ponad 1,6 mld zł. Więcej na ten temat:
NFZ dostał ponad 1,6 mld zł. Wyda je na zapłatę nadwykonań
- Zwróciłam się do prezesa NFZ, do końca września wszystkie nadwykonania w nielimitowanych świadczeniach mają być zapłacone. Starostowie i dyrektorzy szpitali obecni na spotkaniu [w tej sprawie - red.] przyjęli to z zadowoleniem i ulgą - powiedziała w TVN24.
Wspomniała też, że za III kwartał nielimitowane świadczenia będą na pewno zapłacone. Ale co do nadwykonań świadczeń limitowanych, nie ma dobrych informacji. Podkreśliła, że zawsze dla szpitali był to dochód "przyszły i niepewny".
Faktycznie, czasem szpitale dostawały nie całość, a np. 80 proc. pieniędzy. Były też lata, gdy zakładały wiele spraw sądowych przeciwko NFZ właśnie za zapłatę za zrealizowane świadczenia, a Fundusz musiał na ten poczet tworzyć rezerwy finansowe. Ostatnie lata były jednak całkiem dobre - szpitale dostawały zapłatę, były wręcz zachęcane, by po okresie pandemii realizować procedur więcej i walczyć z długiem zdrowotnym.
Polecamy także:
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//