Autor : Agata Szczepańska
2023-07-04 12:12
Fizjoterapeuta nie wystawi zlecenia na sprzęt medyczny? Może mieć z tym problem, jeśli nie jest specjalistą - uważa Krajowa Izba Fizjoterapeutów. Nowe rozporządzenie dotyczące wyrobów medycznych może pozbawić magistrów fizjoterapii uprawnień do wystawiania zleceń na określone wyroby medyczne. Samorząd się temu stanowczo sprzeciwia.
Trwają konsultacje projektu nowelizacji rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Ma ona wprowadzić korzystne zmiany dla pacjentów, m.in. chorych na cukrzycę, pacjentów onkologicznych, osób z rozwojowymi wadami wrodzonymi.
Załącznik do rozporządzenia - który zawiera właściwy wykaz wyrobów medycznych, wraz z informacjami m.in. o ich cenach, dopłatach ze strony pacjentów, okresie użytkowania czy osobach mogących wystawić zlecenie - ze względu na duży zakres zmian, a także konieczność uwzględnienia możliwości wprowadzenia nowych wyrobów w ramach określonych kategorii, uzyskał całkowicie nowy kształt i numerację, według kodów a nie liczb porządkowych. Zostały wprowadzone też skróty na określenie osób uprawnionych do wystawiania zleceń, co ma wprowadzić większą przejrzystość.
Przy tej okazji jednak, jak alarmuje Krajowa Izba Fizjoterapeutów, odebrano kompetencje do wystawiania zleceń magistrom fizjoterapii – w większości przypadków uprawnieni są do tego wyłącznie specjaliści fizjoterapii (obok lekarzy, oczywiście).
Prezes KRF Tomasz Dybek napisał w tej sprawie do ministra zdrowia, podkreślając absurdalność takiego podejścia do kompetencji. – Rozwiązania wprowadzone w 2019 r., wspólnie z Izbą, umożliwiały szerokiej grupie fizjoterapeutów faktyczną realizację uprawnienia zapisanego w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. Zasady te, funkcjonujące do dziś, wprowadziły fizjoterapeutów do systemu i przekonały pacjentów do tej ścieżki korzystania z dostępu do wyrobów medycznych – podkreślił.
Wskazał, że w uzasadnieniu projektu nie ma wzmianek o przyczynach wprowadzenia takich zmian. – Stąd wnosimy o wyjaśnienie, na jakiej podstawie magistrowie fizjoterapii zostali usunięci z możliwości wystawiania zleceń na wyroby medyczne (w szczególności określonych w grupie H – ortezy kończyn dolnych produkowane seryjnie i grupie J - ortezy kończyn górnych produkowane seryjnie) – czytamy w piśmie KIF.
Niezależnie od tego, izba fizjoterapeutów przedstawi uwagi do całości projektu.
Na opiniowanie wyznaczono 15 dni (projekt opublikowano 26 czerwca).
Polecamy także:
Od 1 lipca e-zlecenia na wyroby medyczne. NFZ wydał zarządzenie
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl