Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-22 23:31
Spór o zmiany w fizjoterapii trwa. Po zapowiedzi środowej konferencji w Naczelnej Izbie Lekarskiej, MZ we wtorek wieczorem wydało komunikat dotyczący konsultacji projektu. Przypomnijmy, że temat ten był tez poruszany na naszej redakcyjnej debacie.
-Ministerstwo Zdrowia opracowuje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (MZ 1575), który został udostępniony do dnia 30 października br. do konsultacji publicznych i opiniowania na stronie Rządowego Centrum Legislacji: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12389954. Projekt rozporządzenia został przygotowany we współpracy z konsultantami krajowymi w dziedzinie rehabilitacji medycznej i fizjoterapii oraz NFZ - poinformował resort zdrowia.
Przypomniał, że konsultacje publiczne i opiniowanie, które są elementem procesu legislacji, mają na celu m.in. dostosowanie projektu do oczekiwań społecznych czy uszczegółowienie projektowanych przepisów.
-Należy podkreślić, że projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (MZ 1575), nie jest obowiązującym aktem prawnym, a jego ostateczny kształt jest zależny od opinii uzyskanych w trakcie konsultacji publicznych - wyjaśnia ministerstwo.
Jutro o 14.30 odbędzie się briefing prasowy Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego i Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji Rafała Sapuły dotyczący sytuacji polskiej rehabilitacji w dobie planowanych zmian.
Przypomnijmy, że w reakcji na nieprawidłowości u części świadczeniodawców, w MZ i NFZ postanowiono diametralnie zmienić zasady realizacji świadczeń fizjoterapii domowej. Realizujące ją podmioty obawiają się, że stracą możliwość dalszego rehabilitowania pacjentów w ich domach. I pewnie między innymi o tym chcą rozmawiać lekarze, choć planowanych zmian jest więcej.
Więcej na ten temat można przeczytać i obejrzeć tutaj:
Debata CwZ: Co czeka fizjoterapeutów i ich pacjentów?
Fizjoterapia: normy zatrudnienia i koordynowana rehabilitacja
Fizjoterapia: ambulatoryjna albo domowa. Resort porządkuje przepisy
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//