• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Focus na diagnostów laboratoryjnych - zapowiedź forum

Autor : Radosław Chrzanowski

2021-11-24 19:24

W dniach 25-26 listopada odbędzie się V Ogólnopolskie Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych. Program wydarzenia obfituje w tematy z wielu różnorodnych dziedzin medycyny. Skąd taki wybór?

- Udało nam się wspólnym wysiłkiem doprowadzić do spotkania, które być może stanie się kluczowym i interdyscyplinarnym wydarzeniem tego roku. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem diagnostów laboratoryjnych jako platforma przekazywania merytorycznej i eksperckiej wiedzy - mówi Małgorzata Rusak - wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w rozmowie o szczegółach programu V Ogólnopolskiego Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Podczas opracowywania programu merytorycznego V Ogólnopolskiego Forum Kierowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych bardzo zależało nam na tym, aby tematy poszczególnych wykładów były osadzone w codziennej pracy laboratoriów diagnostycznych i odnosiły się do bieżących wyzwań stojących przed diagnostami laboratoryjnymi. Oczywiście, mam tu na myśli głównie pandemię COVID-19, ale nie zapominajmy też o innych chorobach zakaźnych. Pozostałe patogeny nie zniknęły, choć w przestrzeni publicznej mówimy niemal wyłącznie o wirusie SARS-CoV-2. Stąd w programie znalazła się sesja „SARS-COV 2 i inne zakażenia”. Wykłady w jej ramach wygłoszą prof. Robert Flisiak, prof. Ewa Augustynowicz-Kopeć, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski i dr hab. Ewa Wysocka. Zdecydowaliśmy również o wzbogaceniu programu Forum o sesję poświęconą problemom i wyzwaniom współczesnej onkologii, ponieważ choroby nowotworowe stanowią jeden z poważniejszych problemów dla zdrowia publicznego. Dwie pozostałe sesje będą dotyczyły zagadnień ważnych z perspektywy kierowników medycznych laboratoriów diagnostycznych, lecz nie tylko. Obejmą tematy związane z zaburzeniami lipidowymi i cukrzycą typu 2 oraz zarządzaniem i ochroną prawną zawodu diagnosty laboratoryjnego.

Podczas Forum odbędzie się także debata zorganizowana z udziałem wszystkich prezesów samorządów zawodów medycznych poświęcona kwestiom systemowym. Zaproszenie do udziału przyjęli prof. Andrzej Matyja, Zofia Małas, dr hab. Maciej Krawczyk oraz Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych będzie oczywiście reprezentowała prezes Alina Niewiadomska.

Udało nam się wspólnym wysiłkiem doprowadzić do spotkania, które być może stanie się kluczowym i interdyscyplinarnym wydarzeniem tego roku.  Cieszy się ono dużym zainteresowaniem diagnostów laboratoryjnych jako platforma przekazywania merytorycznej i eksperckiej wiedzy. Zapisy cały czas trwają,
a dodatkową zachętą do uczestnictwa jest możliwość zdobycia punktów edukacyjnych – 12 twardych albo 4 miękkie.

Tegoroczna edycja Forum ma miejsce w szczególnym dla KIDL roku. W 2021 r. środowisko świętuje 20-lecie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej. Jednocześnie diagności oczekują również sfinalizowania prac nad ustawą o medycyny laboratoryjnej.

Istotnie, ten rok jest dla nas szczególnie ważny. 20-lecie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej jest świetną okazją do podkreślenia zasług samorządu dla pozycji i ochrony zawodu. Z całą pewnością pojawi się też temat oczekiwanej od dawna ustawy o medycynie laboratoryjnej, której przyjęcie uregulowałoby wiele istotnych dla diagnostów kwestii.

Jednocześnie, jako KIDL pragniemy zwrócić uwagę jak ważna dla całości systemu ochrony zdrowia jest nasza praca. Chcemy pokazać jaki postęp dokonał się w ostatnich latach w obszarze medycyny laboratoryjnej. Coraz więcej lekarzy różnych specjalności sięga po narzędzia diagnostyki laboratoryjnej. Konieczność ścisłej współpracy lekarza i diagnosty dobitnie pokazał COVID-19.

Jak wysoka jest pani zdaniem świadomość dotycząca roli i znaczenia diagnostów laboratoryjnych w systemie opieki zdrowotnej?

Wśród pozostałych zawodów medycznych ta świadomość z całą pewnością wzrasta, co przekłada się bezpośrednio na poprawę współpracy – tej codziennej i na szczeblu instytucjonalnym pomiędzy poszczególnymi samorządami. Niestety, społeczna świadomość dotycząca pracy diagnostów laboratoryjnych pozostawia wiele do życzenia, choć paradoksalnie to pandemia COVID-19 uświadomiła ogółowi znaczenie pracy wykonywanej w laboratoriach diagnostycznych. W mojej ocenie wydarzenia takie jak Forum są doskonałą okazją do promocji zawodu.

Czytaj też:

PO poprze rząd w walce z pandemią, ale stawia warunek. Jaki?

Czy apteki będą musiały zutylizować szczepionki przeciwko grypie?

Białe Miasteczko 2.0 zmienia formę protestu na wirtualną

V Ogólnopolskie Forum Kierowników Laboratoriów Diagnostycznych

#kidl #diagnostykalaboratoryjna #krajowaizba #diagności
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Radosław Chrzanowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Fizjoterapia: kto został prezesem KRF? T. Dybek czy M. Krawczyk?
Czytaj więcej...
Ospa małpia: są już wytyczne sanepidu dla placówek medycznych
Czytaj więcej...
Dobre zmiany w diagnostyce na poziomie POZ. MZ zmienia przepisy
Czytaj więcej...
Minister Zdrowia powołał Radę do spraw Chorób Rzadkich
Czytaj więcej...
Przepisy ws. małpiej ospy ekspresowo podpisane. Będzie też instrukcja
Czytaj więcej...
Firmy medyczne na liście najlepszych miejsc do pracy Które?
Czytaj więcej...
NIK: niedofinansowana transplantologia i kolejki do przeszczepów
Czytaj więcej...
Profilaktyka "Zdrowe Życie" z patronatem Pary Prezydenckiej
Czytaj więcej...
Uwagi do projektu zmieniającego ustawę o refundacji
Czytaj więcej...
M. Osińska-Kurzywilk: schizofrenia u dzieci jest trudna do diagnozy
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne: MZ zainterweniuje ws. papierowych zleceń
Czytaj więcej...
OZZL komentuje zapowiedź ministra Niedzielskiego w sprawie pediatrii
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl