Autor : Anna Rokicińska
2020-05-19 08:38
Można już oglądać efekty projektu fotograficznego Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych oraz znanego fotografa Jacka Poremby, przygotowanego w ramach kampanii Zrozumieć AZS. Wystawę można oglądać online na stronie www.zrozumiecazs.pl.
Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób skóry, dotykająca ok. 15-30% dzieci i 2-10% dorosłych. W przypadku dorosłych pacjentów, AZS częściej występuje u kobiet od
30 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia. - Depresja, frustracja, izolacja, ból to emocje, które każdego dnia towarzyszą pacjentom
z atopowym zapaleniem skóry – chcieliśmy je pokazać światu by mógł nas lepiej zrozumieć. – mówi Hubert Godziątkowski prezes PTCA.
AZS jest schorzeniem o genetycznym podłożu, którego cechą charakterystyczną jest bardzo uporczywy
i trudny do opanowania świąd oraz bolesne zmiany zapalne pojawiające się na skórze, na dużych
i wrażliwych częściach ciała, najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, zajmujące ponad 50% jego powierzchni. - Atopowe zapalenie skóry w Polsce postrzegane jest jako choroba wieku dziecięcego, jako nieistotna błaha wysypka lub wręcz przeciwne jako choroba zakaźna. Oba podejścia są niezwykle krzywdzące dla pacjentów, którzy skazani są na tę chorobę do końca życia – mówi Godziątkowski. - Atopowe zapalenie skóry to dla mnie ciągła walka ze świądem, bólem, wykluczeniem ze strony środowiska, wyalienowaniem się ze świata. To ciągły dyskomfort, strach, bezsilność, ale też nadzieja na remisję – mówi Ola z Warszawy uczestniczka sesji zdjęciowej. - To również ogromne poczucie wstydu – dodaje Kasia z Warszawy, która z AZS zmaga się od 17 lat. Negatywne reakcje otoczenia i wykluczenie z życia społecznego. Stany lękowe i depresja. To codzienność atopika.
- Wziąłem udział w tym projekcie żeby przybliżyć społeczeństwu w jak trudnej sytuacji są w tej chwili osoby dotknięte tą chorobą. Pomyślałem, że wykorzystanie obdrapanych ścian do tych szczególnie ważnych portretów mogą symbolizować zarówno wygląd pacjenta z AZS w trakcie zaostrzenia, jak i wszystkie uczucia, które towarzyszą tej chorobie. Mam nadzieję, że ta kampania i nasza wystawa pozwolą zrozumieć społeczeństwu jak trudne może być życie z tą chorobą – mówi Jacek Poremba, znany i ceniony fotograf.
Polecamy także:
Testy: 456 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z koronawirusem?
Walk-thru: mobilne centrum testowe w Gdańsku m.in. dla pieszych
Koronawirus: kolejne 139 zakażeń i 7 ofiar śmiertelnych
Praca w jednym miejscu: NFZ wyjaśnia i publikuje polecenie od MZ
//