Autor : Anna Jackowska
2024-09-11 12:15
Fundacja Rodzić po Ludzku wyraża stanowczy sprzeciw wobec przyjętego trybu i treści konsultacji społecznych do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej. - Dlaczego w tak krótkim terminie zbierane są dane, które mają fundamentalny wpływ na jakość opieki okołoporodowej w Polsce? - pyta organizacja.
Powraca kwestia wskaźników jakości w opiece zdrowotnej. Podczas konsultacji projektu zastrzeżeń było sporo, choć wszyscy podkreślali zadowolenie z faktu, że wskaźniki w końcu się pojawiły. Zwracano jednak uwagę m.in. na potrzebę doprecyzowania przepisów i konieczność dalszych dyskusji na ich temat.
Więcej:
Jakość w opiece zdrowotnej: wskaźniki w ogniu krytyki
Teraz głos w dyskusji zabrała Fundacja Rodzić po Ludzku, apelując do MZ o wydłużenie terminu konsultacji i wzięcie pod uwagę fundacyjnych rekomendacji, aby lepiej dostosować system oceny jakości do potrzeb matek i noworodków.
- Z głębokim niepokojem odnotowujemy fakt, że w tak krótkim terminie zbierane są dane, które mają fundamentalny wpływ na jakość opieki okołoporodowej w Polsce. W naszej ocenie trudno jest zrozumieć intencje Ministerstwa Zdrowia. Zastanawia nas, czy tak krótki okres konsultacji to celowy krok, mający na celu ograniczenie możliwości zgłoszenia uwag, czy też może rezultat braku świadomości, jak istotne i wymagające czasu są te kwestie. Pytanie, czy Ministerstwo Zdrowia nie rozumie wagi sprawy, czy świadomie próbuje ograniczyć głos organizacji społecznych i ekspertów - wskazuje fundacja.
Fundacja wezwała w piśmie Ministerstwo Zdrowia do przedłużenia terminu konsultacji do trzech tygodni i przeprowadzenia rzetelnych działań, które zagwarantują rzeczywiste zaangażowanie strony społecznej w proces tworzenia polityk zdrowotnych. - W przeciwnym razie będziemy zmuszone uznać, że Ministerstwo nie tylko ignoruje głosy organizacji pozarządowych, ale również nie szanuje zasad dialogu społecznego, na których powinny opierać się wszystkie demokratyczne procesy legislacyjne - czytamy na stronie fundacji.
Jednocześnie, w trosce o poprawę jakości okołoporodowej, fundacja przedstawiła swoje propozycje wskaźników jakości, które powinny zostać uwzględnione w projekcie. Są to:
indukcja porodu,
poród stymulowany syntetyczną oksytocyną,
epizjotomia,
poród fizjologiczny,
niezakłócony kontakt matki z dzieckiem skóra do skóry,
skala Robsona,
odsetek dzieci dokarmianych sztuczną mieszanką.
Więcej szczegółów TUTAJ.
Fundacja zwraca uwagę, że wiele organizacji pozarządowych, szczególnie w trudnym okresie letnim, mierzy się z ograniczeniami kadrowymi. - Ministerstwo Zdrowia nie tylko nie bierze tego pod uwagę, ale także nie podejmuje żadnych działań wspierających te organizacje, które są pomocne w obszarze ochrony zdrowia. Krótki termin konsultacji to przejaw braku szacunku i lekceważenia strony społecznej, co jest nie do zaakceptowania zwłaszcza w procesie tworzenia polityk zdrowotnych, które bezpośrednio wpływają na zdrowie i życie obywateli - podsumowje fundacja.
Polecamy także:
Lekarze rodzinni: informacja o ciąży potrzebna dla bezpieczeństwa
Ratownictwo: co z ustawą o PRM? Ratownicy tracą cierpliwość
Prezerwatywy z toksycznymi związkami chemicznymi. Jest pozew
//