Autor : Agata Szczepańska
2023-06-07 12:47
Sprzeciw wobec wykreślenia dwóch dziedzin z listy specjalizacji dostępnych dla diagnostów laboratoryjnych. Taka uwaga najczęściej pojawiała się wśród zgłoszonych podczas konsultacji publicznych nowego rozporządzenia. Które specjalizacje miałyby wypaść z listy?
Resort zdrowia opublikował opinie zgłoszone do projektu rozporządzenia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych. To nowy akt prawny, wydawany na podstawie ustawy o medycynie laboratoryjnej, obowiązującej od 10 grudnia 2022 r., która zastąpiła ustawę o diagnostyce laboratoryjnej. W dużej mierze projektowane rozporządzenie powielać ma wcześniej obowiązujące rozwiązania. Jednak nie do końca.
Między innymi skrócić ma się wykaz dziedzin diagnostyki laboratoryjnej, w których jest możliwe odbywanie szkolenia specjalizacyjnego. Zniknąć z niego mają epidemiologia oraz zdrowie publiczne. Ta propozycja wywołała jednak gremialny sprzeciw. - Obie te dziedziny są istotne z punktu widzenia potrzeb społecznych, w których zaspokajaniu uczestniczą diagności laboratoryjni. Są też istotne jako dziedziny wiedzy i praktyki nabywanej przez diagnostów laboratoryjnych – wskazała w swoim stanowisku Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych.
Diagności: choroby zakaźne to nadal poważne zagrożenie
- Z punktu widzenia szeroko rozumianej ochrony zdrowia wykreślenie możliwości kształcenia diagnostów laboratoryjnych w zakresie epidemiologii i zdrowia publicznego wydaje się być bardzo niekorzystne. Przygotowane w ostatnich latach przez CMKP programy specjalizacyjne w dziedzinie epidemiologii i zdrowia publicznego dla diagnostów laboratoryjnych wskazują jasno, że zakres wiedzy, jaką powinien on opanować w cyklu kształcenia, jest bardzo istotna z punktu widzenia szpitalnictwa, co dobitnie potwierdził czas pandemii COVID-19 – wskazano z kolei w stanowisku Wojskowego Instytutu Medycznego - PIB.
Natomiast Parlament Studentów RP przekonywał, że z punktu widzenia absolwenta usunięcie tych specjalizacji jest zjawiskiem niekorzystnym, bowiem absolwenci podejmujący ścieżkę specjalizacyjną z tego zakresu są osobami poszukiwanymi na rynku pracy. – Uzyskanie specjalizacji z epidemiologii oraz zdrowia publicznego jest korzystne pod względem możliwego rozwoju – wskazano w opinii przekazanej resortowi zdrowia.
Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych zaproponował uzupełnienie wykazu dziedzin medycyny laboratoryjnej, w których jest możliwe odbywanie szkolenia specjalizacyjnego o zdrowie środowiskowe oraz embriologię kliniczną.
- Włączenie embriologii klinicznej, jako specjalizacji właściwej dla diagnostów, zagwarantuje tym osobom awansowanie na stanowisko starszego asystenta diagnostyki laboratoryjnej, zgodnie z rozporządzeniem, które przewiduje awans na to stanowisko wyłącznie diagnostom posiadającym specjalizację – podkreślili związkowcy.
Z tym samym postulatem wystąpiła KRDL. – Warto poszerzać katalog dziedzin, w których możliwe jest odbywanie szkolenia specjalizacyjnego – ze względu na dynamiczne zmiany w otaczającej rzeczywistości, rozwój nauki oraz praktyki realizacji świadczeń medycznych – argumentowała.
Diagności chcą porady diagnostycznej, mogą pomóc lekarzom
Samorząd diagnostów wskazał także na potrzebę uzupełnienia wykazu specjalności, w których diagnosta laboratoryjny posiadający odpowiednią specjalizację I stopnia, uzyskaną na podstawie dotychczasowych przepisów, może uzyskać tytuł specjalisty w określonej dziedzinie po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego. - W odniesieniu do specjalizacji I stopnia „mikrobiologia” obok wskazanych specjalności: „mikrobiologia medyczna”, „laboratoryjna parazytologia medyczna” oraz „laboratoryjna immunologia medyczna”, należy uwzględnić także „laboratoryjną genetykę medyczną”. Osoby, które uzyskały specjalizację I stopnia z mikrobiologii, są przygotowane m. in. do wykonywania czynności związanych z technikami genetycznymi – podkreślono.
Wśród zgłoszonych uwag znalazły się także m.in. postulaty zwiększenia stawek dla egzaminatorów. Sporo było także poprawek doprecyzowujących i odnoszących się przepisów technicznych dotyczących przeprowadzania egzaminów. Parlament Studentów RP wskazał na potrzebę wprowadzenia centralnego systemu rekrutacyjnego, który usprawniłby proces wprowadzenia wyników oraz zwiększyłby klarowność procesu rekrutacyjnego.
Samorząd oraz związkowcy, korzystając z okazji, jaką stworzyły konsultacje projektu dotyczącego specjalizacji, wskazali natomiast na potrzebę zmian w ustawie o medycynie laboratoryjnej w zakresie, w jakim nakazuje uwzględniać w toku postępowania konkursowego prowadzonego w celu zakwalifikowania diagnosty laboratoryjnego do odbycia szkolenia specjalizacyjnego – okres zatrudnienia w zawodzie w wymiarze odpowiadającym pełnemu wymiarowi czasu pracy. – Regulacja ta nie uwzględnia, że 10 listopada 2023 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego także w formie indywidualnej praktyki. Niezbędne jest więc wprowadzenie do ustawy przepisu nakazującego traktowanie okresów wykonywania zawodu w formie indywidualnej praktyki tak, jak traktowane jest wykonywanie tego zawodu w ramach zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. W przeciwnym wypadku dojdzie do oczywistego nierównego traktowania osób legitymujących się tym samym faktycznym stażem wykonywania zawodu, a różniących się jedynie formami jego wykonywania - wskazano.
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Dodatkowo przedstawiciele związku i samorządu zwrócili uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy o medycynie laboratoryjnej dotyczącymi procedury kwalifikacji do odbycia szkolenia specjalizacyjnego, w przypadku gdy co najmniej dwóch kandydatów ubiegających się o miejsce szkoleniowe w tej samej dziedzinie ma identyczny wynik w postępowaniu konkursowym, uwzględnia się wynik na dyplomie ukończenia studiów, a w dalszej kolejności także średnią ocen uzyskaną w okresie studiów. Tymczasem zawód diagnosty laboratoryjnego może być wykonywany przez osoby, które ukończyły różne kierunki studiów, różniące się istotnie swoim programem. – Skoro ustawa przewiduje mechanizm odwołujący się do uzyskanego wyniku studiów, a nawet do średniej oceny, to porównywanie takie jest uzasadnione tylko w ramach kierunku studiów przygotowującego do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego – podkreślono, wskazując na potrzebę zmiany tych regulacji.
Dodatkowo KZZPMLD zwrócił uwagę na fakt, że najważniejsze problemy z naborem na specjalizacje dla diagnostów nie wynikają z wadliwego systemu ewaluacji osiągnięć zawodowych i naukowych samych diagnostów, a z niedrożnego i wadliwego całego systemu kształcenia specjalizacyjnego diagnostów, tj: niewystarczającej liczby miejsc, braku finansowania dla jednostek prowadzących staże, braku rozwiązań finansowych dla kierowników specjalizacji oraz kierowników staży, tak jak jest to przewidziane w specjalizacjach lekarskich, braku promowania w systemie jednostek mogących realizować staże (czyli jednostek posiadających własne, akredytowane laboratoria), aż w końcu co najważniejsze, braku trybu kształcenia rezydenckiego dla specjalizujących się młodych diagnostów. - Obecnie kształcenie specjalizacyjne diagnostów w jednostkach realizujących staże odbywa się w trybie pro publico bono, nakładem czasu i pracy zespołu diagnostycznego. Nie można systemu kształcenia kadr medycznych opierać na pracy „społecznej” – podsumowali związkowcy.
Polecamy także:
Kto i w jaki sposób może wykonywać badania parametrów krytycznych?
Powołano konsultanta krajowego w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//