• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

GUS: Najwięcej wyjazdów ratowników jest do zdarzeń w domach

Autor : Jakub Wołosowski

2022-05-06 15:16

Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat funkcjonowania pomocy doraźnej i ratownictwa medycznego w 2021 roku. W zeszłym roku ratownicy medyczni udzielili pomocy w miejscu zdarzenia prawie 3,1 mln osób. Z kolei w izbach przyjęć lub na SOR-ach z doraźnej pomocy skorzystało ponad 3,4 mln pacjentów. Jakie dane jeszcze opublikował GUS?

W ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w 2021 r. funkcjonowało 1 587 zespołów ratownictwa medycznego (o 6 więcej niż przed rokiem), z czego 1 250 podstawowych i 337 specjalistycznych. Podobnie jak w latach ubiegłych odnotowano spadek liczby zespołów specjalistycznych przy jednoczesnym wzroście liczby zespołów podstawowych.

Doraźnej pomocy medycznej udzielały również lotnicze zespoły ratownictwa medycznego z 21 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także 241 szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Z systemem współpracowało 156 izb przyjęć, 17 centrów urazowych oraz 11 centrów urazowych dla dzieci.

Zespoły ratownictwa medycznego i lotnicze zespoły ratownictwa medycznego

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy medycznej poza szpitalem osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. W ramach medycznych czynności ratunkowych wykonano prawie 3,1 mln wyjazdów/wylotów. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba wyjazdów/wylotów zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia zwiększyła się o 299,6 tys. Najwięcej (79,6 proc.) wyjazdów/wylotów zespołów ratownictwa medycznego stanowiły wyjazdy/wyloty do domu pacjenta (o 1,7 p. proc. więcej niż w 2020 r.).

Liczba osób, którym zespoły ratownictwa medycznego udzieliły świadczeń zdrowotnych, wyniosła blisko 3,1 mln (o 305,0 tys. więcej niż w roku poprzednim), z czego 4,9 proc. stanowiły dzieci i młodzież do 18 lat, a 48,4 proc. – osoby w wieku 65 lat i więcej (w 2020 r. odsetki te wyniosły odpowiednio 4,5 proc. i 48,5 proc.).

W Polsce na 1 tys. ludności przypadało 80 osób, którym zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy medycznej (w roku poprzednim wskaźnik ten wynosił 72 osoby). Najwięcej osób, które skorzystały z pomocy medycznej w miejscu zdarzenia w przeliczeniu na 1 tys. ludności, odnotowano w województwie zachodniopomorskim – 104 osoby, a najmniej w województwie wielkopolskim – 59 osób.

Według stanu w dniu 31 grudnia 2021 r. w skład zespołów ratownictwa medycznego wchodziło 12,9 tys. pracowników. Najliczniejszą grupę – prawie 11,0 tys. – stanowili ratownicy medyczni. Ponadto w zespołach pracowało ponad 1,1 tys. pielęgniarek systemu ratownictwa medycznego, ponad 0,4 tys. lekarzy systemu ratownictwa medycznego i blisko 0,4 tys. innych osób. W porównaniu z 2020 r. liczba personelu medycznego wchodzącego w skład zespołów ratownictwa medycznego utrzymywała się na zbliżonym poziomie.

Izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe

Szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) zapewniały świadczenia zdrowotne w dwóch trybach: ambulatoryjnym (niezakończonym hospitalizacją) oraz stacjonarnym. W izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych najwięcej świadczeń udzielono w trybie ambulatoryjnym.

W 2021 r. w izbach przyjęć lub SOR udzielono doraźnej pomocy medycznej w trybie ambulatoryjnym ponad 3,4 mln osób (wzrost o 5,3 proc. w porównaniu z 2020 r.). Liczba leczonych w trybie stacjonarnym wyniosła prawie 1,6 mln osób (wzrost o 14,1 proc. do roku poprzedniego). Dzieci stanowiły 17,2 proc. ogólnej liczby leczonych w izbach przyjęć lub SOR, a osoby w wieku 65 lat i więcej – 27,7 proc. (w 2020 r. odsetki te wynosiły odpowiednio 15,6 proc. i 27,8 proc.).


W skali kraju na 1 tys. ludności przypadało 130 osób, którym udzielono świadczeń zdrowotnych w szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć (w roku poprzednim – 120 osób). Najwięcej osób, które skorzystały z pomocy w tego typu miejscach w przeliczeniu na 1 tys. ludności, odnotowano w województwie pomorskim – 158 osób, a najmniej w województwie śląskim – 90 osób.

Źródło: GUS

Czytaj także:

Ranking społecznie poważanych zawodów 2022. Gdzie są zawody medyczne?

Reforma szpitali. Wiemy kiedy będzie nowa wersja ustawy

Zrywanie kontraktu z Pfizerem? Niedzielski zaprzecza

#ratownictwo medyczne #GUS #pomoc doraźna #ratownicy medyczni #SOR
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Jakub Wołosowski

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl