Autor : Aleksandra Kurowska
2022-09-30 08:00
Czy terapia hormonalna, w tym antykoncepcja, wpływa na ryzyko nowotworu piersi? Jakie statystycznie znaczenie ma ciąża, rodzenie dzieci i karmienie piersią? Badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Polskiej Ligi Walki z Rakiem postanowili po raz pierwszy kompleksowo przebadać kobiety z Polski. Wykorzystują aplikację monitorującą płodność i zdrowie iYoni. Do udziału w badaniu zapraszają panie w średnim i starszym wieku.
Inicjatorzy polskiego badania chcą szeroko przebadać czynniki, które mogą potencjalnie wpływać na większe prawdopodobieństwo występowania najczęstszego kobiecego nowotworu – raka piersi. Przy okazji, rozwieją wiele wątpliwości, które pojawiają się w kontekście terapii hormonalnej, niepłodności czy posiadania potomstwa. To pierwsze tego typu badanie, realizowane na populacji polskich kobiet. Większość badań, z których czerpiemy wiedzę i na których opieramy swoją praktykę, dotyczy kobiet z USA i krajów Europy Zachodniej, dlatego zależy nam, żeby do ważnego medycznie i społecznie tematu podejść kompleksowo - mówi dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolog kliniczny z Polskiej Ligi Walki z Rakiem. - Chcemy dotrzeć do jak największej grupy kobiet, dlatego wykorzystujemy niestandardowe narzędzia zbierania danych, jak aplikacja iYoni. Przy okazji, realizujemy też cele edukacyjne, propagując profilaktykę – dodaje.
W ciągu pierwszych kilku miesięcy ankietę w aplikacji iYoni wypełniły 1654 kobiety między 20 a 50 rokiem życia, przy czym średnia wieku wyniosła 27 lat. W tej grupie 41 proc. pacjentek stosuje lub stosowała w przeszłości antykoncepcję hormonalną. Ponad jedna trzecia badanych ma już także dzieci (34 proc.), a ponad połowa (56 proc.) starała lub stara się o potomstwo. Blisko 15 proc. kobiet, które wzięły udział w projekcie, leczyła się z powodu niepłodności. Wśród badanych znalazły się 54 osoby ze zdiagnozowanym nowotworem piersi. Raka rozpoznawano średnio ok. 35 roku życia. Na pytania odpowiedziało 12 nosicielek mutacji w genach BRCA1/2, która związana jest ze znacznie podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory (piersi, jajnika, prostaty, trzustki, czerniaka). U 105 respondentek wykonano badania genetyczne w kierunku predyspozycji do nowotworów. 51 kobiet zadeklarowało, że przyjmuje lub przyjmowała hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Po udzieleniu odpowiedzi na pytania, użytkowniczki otrzymywały dostosowane do swojego wieku i sytuacji zalecenia dotyczące badań kontrolnych i profilaktyki zdrowotnej, a także informacje o zachowaniu płodności (w przypadku osób z obciążeniem genetycznym lub chorych na nowotwory).
- Udało nam się dotrzeć do dużego grona młodych kobiet, których charakterystyka odpowiada polskiej populacji. To bardzo dobrze świadczy o ich zaangażowaniu i poziomie świadomości zdrowotnej. By wyciągnąć kompleksowe wnioski potrzebujemy jednak więcej danych od respondentek w średnim i starszym wieku – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współtwórca aplikacji iYoni. Chcemy kontynuować badanie w formie ankiety online oraz formularzy papierowych dostępnych w przychodniach i gabinetach. – dodaje ekspert.
Zachorowalność na raka piersi stale rośnie, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z tego powodu ważne jest precyzyjne określenie czynników zwiększających ryzyko. Szacuje się, że choroba wystąpi na jakimś etapie życia nawet u jednej na osiem kobiet. Średni wiek zachorowania wynosi 62 lata, jednak aż 20 proc. spośród wszystkich rozpoznań dotyczy kobiet przed 50-tym rokiem życia, coraz częściej młodych. Badanie pozwoli nam dokładnie opisać, jaki wpływ na ryzyko raka piersi ma m.in. przyjmowanie hormonów, posiadanie dzieci lub niepłodność. – podsumowuje dr Joanna Kufel-Grabowska.
Kobiety, które chcą wziąć udział w badaniu, mogą wypełnić ankietę w aplikacji iYoni lub online.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSePOPBBA17tQh4lA9JDekanrmvFbj0o4UXEOL_pbel8Sv0l2Q/viewform
Polecamy również:
W raku jajnika potrzeba opieki kompleksowej
A.Kowalik: pacjenci muszą wiedzieć czy są nosicielami mutacji BRCA