Autor : Anna Gumułka
2023-04-11 17:03
Indywidualny Plan Opieki Medycznej to ważny instrument opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej. Tworzony z myślą o konkretnym pacjencie dokument będzie mieć też swoją wersję elektroniczną. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazały się we wtorek dwa projekty rozporządzeń ministra zdrowia w tej sprawie.
Jak informował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski, z dającej pacjentom szybki dostęp do specjalistów za pośrednictwem lekarzy rodzinnych opieki koordynowanej można korzystać już w ponad 1 tys. przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w całym kraju.
Indywidualny Plan Opieki Medycznej (IPOM) zawiera: oznaczenie podmiotu leczniczego, pacjenta, osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych oraz informacje dotyczące stanu zdrowia oraz procesu diagnostyki, leczenia i opieki, w szczególności:
rozpoznanie choroby lub problemu zdrowotnego
udzielone lub planowane świadczenia zdrowotne, w tym kontrolne badania diagnostyczne oraz o wizyty kontrolne
ordynowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, w tym o okresie ich stosowania i sposobie dawkowania
poradach edukacyjnych lub konsultacjach dietetycznych
konsultacjach specjalistycznych
zaleceniach
dodatkowe informacje, istotne dla procesu diagnostycznego, leczniczego lub opieki nad pacjentem.
Projektowane w rozporządzeniach zmiany są związane z wdrożeniem w podstawowej opiece zdrowotnej opieki koordynowanej. Jedno z nich dodaje do katalogu dokumentacji medycznej IPOM przesądzając, iż obowiązek jego prowadzenia spoczywa na podmiotach zapewniających koordynację opieki zdrowotnej nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia, drugie rozszerza o ten plan katalog elektronicznej dokumentacji medycznej.
Rozporządzenie określa też reguły prowadzenia Indywidulanego Planu Opieki Medycznej, w szczególności zakres zamieszczanych w nim informacji, zasady dostępu, jak również wskazuje, iż IPOM będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
Rozszerzenia katalogu elektronicznej dokumentacji medycznej ma na celu - jak zaznaczono w projekcie - "zwiększenie efektywności i dynamiki wymiany informacji między uczestnikami procesu sprawowania opieki koordynowanej nad pacjentami, a co za tym idzie jej usprawnienie". - W rezultacie wprowadzanych zmian podmioty zapewniające koordynację opieki zdrowotnej nad pacjentem, jak również sami pacjenci, uzyskają sposobność szybszego postawienia diagnozy oraz ustalenia terapii – czytamy w ocenie skutków regulacji prawnej.
Polecamy także:
WIM będzie mógł leczyć chorych onkologicznie przy użyciu radioizotopów
Zwolnienia lekarskie: mamy najnowsze dane ZUS
Wypadki przy pracy w 2022 roku. GUS podał dane
Psychiatria dzieci i młodzieży: ile wydaje na nią NFZ?