Autor : Aleksandra Kurowska
2020-03-18 23:25
Jak przebiega COVID-19 u dzieci? Jednak odmiennie niż u dorosłych. Rzadziej jest gorączka, dużo częściej zapalenie płuc - informuje prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, opierając się na analizie dotyczącej 171 nieletnich pacjentów z Wuhan.
Profesor podkreśla, że choć dotychczas zwracano uwagę, że dzieci właściwie nie chorują, szczególnie przed 9 rokiem życia, to na podstawie opublikowanej analizy można stwierdzić, że nie jest to prawda.
- Średni wiek dzieci z potwierdzona infekcja to niecałe 7 lat. Co więcej przebieg też jest zupełnie inny, na szczęście nie jest tak dramatyczny jak w przypadku pełnoobjawowego COVID-19 u dorosłych - wyjaśnia nam uwagę prof. Banach. Jednak podkreśla, że należy zwrócić uwagę, że prawie 65 proc. dzieci manifestowało zapalenie płuc.
Tu opisaliśmy najnowsze wytyczne, komu powinno wykonać się test Sanepid publikuje nowe wytyczne m.in. do badań w kierunku SARS-CoV-2
-Co ciekawe gorączka występowała tylko u 41,5 proc. dzieci, a najczęstszym objawem był kaszel. Zakładając więc, ze u 80 proc. dorosłych zakażenie przechodzi bezobjawowo, to u dzieci bez lub skapoobjawowy przebieg to zaledwie niecałe 16 proc. - mówi odnosząc się do analizy 171 przypadków.
Profesor podsumowuje: Jak przebiega COVID-19 u dzieci? Jednak odmiennie niż u dorosłych. - Chyba największa znana mi analiza oparta o 171 potwierdzone badaniami molekularnymi przypadki z Wuhan:
👉średnia wieku 6,7 lat
👉prawie 61 proc. stanowili chłopcy
👉przebieg bezobjawowy tylko u 15,8 proc. dzieci, aż u 64,9 proc. zapalenie płuc w przebiegu infekcji
👉aż 58,5 proc. przebiegające bez gorączki z temperaturą <37.5 st. C, a tylko co 10-te dziecko miało temperaturę > 39 st.
👉tylko 3 dzieci wymagała pobytu na intensywnej terapii i sztucznej wentylacji, stwierdzono tylko 1 zgon (ze względu na wgłobienie).
Publikacja na ten temat ukazała się w The New England Journal of Medicine (NEJM) i jest dostępna tutaj
Opisuje przypadki dzieci leczonych w Szpitalu Dziecięcym w Wuhan, jedynym ośrodku wyznaczonym przez rząd do leczenia zakażonych osób poniżej 16 roku życia w Wuhan. Oceniano zarówno dzieci objawowe, jak i bezobjawowe ze znanym kontaktem z osobami z potwierdzonym lub podejrzewanym zakażeniem SARS-CoV-2.
Spośród 1391 dzieci ocenionych i przebadanych od 28 stycznia do 26 lutego 2020 r. potwierdzono, że 171 (12,3 proc.) ma zakażenie SARS-CoV-2.
12 pacjentów miało radiologiczne cechy zapalenia płuc, ale nie miało żadnych objawów infekcji. W trakcie hospitalizacji 3 pacjentów wymagało intensywnej opieki i inwazyjnej wentylacji mechanicznej.
Na ile często dzieci chorowały w porównaniu do dorosłych? Niedawny przegląd 72314 przypadków wykonany przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazał, że mniej niż 1 proc. zdiagnozowanych przypadków dotyczyło dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Polecamy także:
MZ sprowadziło testy kasetkowe i testuje ich skuteczność w szpitalach
Telewizyty i teleporady POZ: 13 lub 40 zł dla lekarzy i pielęgniarek
Koronawirus: zalecenia organizacji onkologów dla pacjentów i szpitali
Lekarze apelują, by MZ tymczasowo zwiększyło uprawnienia stażystom
Ibuprofen pogarsza przebieg COVID-19? Agencja UE: brak dowodów
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//