Autor : Anna Jackowska
2022-07-15 12:01
Dopiero co rzecznik Ministerstwa Zdrowia apelował, by media nie straszyły pacjentów, że w Polsce brakuje leków, tymczasem Europejska Agencja Leków opublikowała właśnie wytyczne skierowane zarówno do organizacji pacjentów, jak i pracowników ochrony zdrowia, co robić w sytuacji, gdy leków brakuje lub gdy spodziewamy się braków w najbliższej przyszłości.
Europejska Agencja Leków opublikowała przewodnik dla organizacji pacjentów i pracowników ochrony zdrowia z kluczowymi zasadami i przykładami dobrych praktyk dotyczących zapobiegania i zarządzania niedoborami leków.
Niedobory leków i zmniejszona dostępność leków stanowią coraz większy problem w UE i na świecie, który został spotęgowany także przez pandemię COVID-19. Może on mieć znaczący wpływ na opiekę nad pacjentem, powodując racjonowanie leków i opóźnienie niezbędnych zabiegów. Ze względu na niedobory leków pacjenci mogą być skazani na mniej skuteczne terapie czy ryzyko niewłaściwego stosowania leków.
Do przyczyn niedoborów należą problemy produkcyjne prowadzące do opóźnień lub przerw w produkcji, niedobory surowców, zwiększone zapotrzebowanie na leki, problemy z dystrybucją, zakłócenia pracy i klęski żywiołowe. Pacjenci i pracownicy ochrony zdrowia są głównymi aktorami na końcu łańcucha dostaw, dlatego ich działania w zakresie zapobiegania niedoborom ograniczają się zazwyczaj do zarządzania popytem na leki zagrożone niedoborami.
Wytyczne EMA wskazują, jak poprawić gotowość, planowanie i racjonowanie stosowania leków, których brakuje lub których braku spodziewamy się w najbliższej przyszłości. Niektóre kluczowe zalecenia zawarte w wytycznych EMA dotyczą tylko organizacji pacjentów, niektóre tylko organizacji pracowników ochrony zdrowia, a niektóre obu.
Na przykład zachęca się oba typy organizacji do:
rozwijania rejestrów we współpracy z władzami krajowymi w celu gromadzenia i analizowania informacji od pacjentów i pracowników ochrony zdrowia na temat niedoborów leków;
współpracy z władzami krajowymi w zakresie kryteriów i sposobów opracowywania rejestrów leków podstawowych i krytycznych;
organizowania kampanii dotyczących podnoszenia świadomości społecznej na temat niedoborów leków, tak by każdy zainteresowany mógł znaleźć informacje na temat bieżących niedoborów, ryzyka gromadzenia zapasów i bezpiecznego stosowania leków alternatywnych.
Przypominamy: Rzecznik MZ apeluje do mediów o odpowiedzialność za słowa: "nie można straszyć ludzi, że zabraknie dla nich leków, bo to jest nieprawda"
Kluczowe rekomendacje zostały przygotowane na podstawie konsultacji z organizacjami członkowskimi Grupy Roboczej Pacjentów i Konsumentów EMA (PCWP) oraz Grupy Roboczej Pracowników Ochrony Zdrowia (HCPWP). Opierają się na istniejących praktykach i inicjatywach w poszczególnych państwach członkowskich UE, w których zalecenia wdrażano często w izolacji, a niektóre z nich opisano w załączniku do wytycznych.
Polecamy także:
Inflacja w zdrowiu niższa niż w gospodarce. Jak rosły ceny?
Wyroby medyczne: nowe wytyczne w sprawie stawki podatku VAT
Wynagrodzenia: "podwyżkowe" rozporządzenie trafiło do konsultacji