• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Onkologia: Jak wyrównać szanse chorych onkologicznie?

Autor : Marta Markiewicz

2023-02-04 14:00

Prewencja nowotworów, wczesna diagnostyka oraz kompleksowe ścieżki diagnostyczno-terapeutyczne to zdaniem ekspertów kluczowe obszary wymagające poprawy w obliczu onkologicznego tsunami. W tym tygodniu klinicyści, organizatorzy systemu ochrony zdrowia oraz pacjenci wymieniali się pomysłami na to, jak poprawić perspektywy dla pacjentów chorych onkologicznie. Wszyscy zgodnie przyznają, że nadchodzące lata będą trudnym sprawdzianem dla kadr medycznych, pacjentów oraz całego systemu ochrony zdrowia. Czy polska onkologia przetrwa wzbierającą falę zachorowań na raka?

Dwa lata pandemii COVID-19 były jednym z najtrudniejszych okresów dla polskiej onkologii. Zdaniem ekspertów w nadchodzących latach nie tylko musimy być przygotowani na spłacanie zaciągniętego w tym czasie długu zdrowotnego, ale przede wszystkim - jako społeczeństwo - musimy przywiązać więcej uwagi do prewencji i profilaktyki nowotworów. O tym dyskutowano w trakcie dwóch konferencji - "Nowotwory - pandemia i co dalej?" oraz „Rak. To się leczy- podstawą szybka i kompleksowa diagnostyka”- zorganizowanych w Narodowym Instytucie Onkologii - Państwowym Instytucie Badawczym

Pandemia trudnym sprawdzianem dla onkologii

Zdaniem dr n. med. Joanny Didkowskiej, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów NIO-PIB, obserwowany w 2020 roku spadek liczby nowych rozpoznań nowotworów złośliwych to z dużą doza prawdopobieństwa efekt pandemii. Zjawisko to spowodowane było odraczaniem diagnozy oraz innymi ograniczeniami wynikającymi z restrykcji pandemicznych (np. przekształcanie szpitali i oddziałów w jednostki jednoimienne). Jej zdaniem - gdyby nie pandemia - prawdopodobna liczba nowych rozpoznań nowotworów wynosiłaby w 2020 roku około 177 tys. Koronawirus odcisnął swoje piętno również na pacjentach, u których chorobę rozpoznano.
- W 2020 roku zachorowanie na COVID-19 wiązało się dla chorych onkologicznych, ze zwiększonym ryzykiem zgonu. W 2020 roku pośród niemal 41,5 tys. zgonów z powodu COVID-2019 aż 17 proc. dotyczyło chorych onkologicznych. Najwięcej zgonów w tej grupie wystąpiło u chorych na nowotwory płuca (21 proc.). Zgony z powodu COVID-19 występowały częściej u pacjentów z niedawno rozpoznaną chorobą nowotworową- zauważyła ekspertka.


Nowotwory złośliwe w Polsce. Na co chorują i umierają Polacy [RAPORT]


Dane epidemiologiczne wskazują również, że zdrowie i życie Polaków chorych na nowotwory jest ściśle związane z kodem pocztowym - W Polsce widoczne są znaczne różnice geograficzne dotyczące możliwości wyleczenia. W województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim wskaźniki przeżyć były niższe o 5-6 punktów procentowych niż w województwach mazowieckim i pomorskim. Średni wskaźnik przeżyć dla nowotworów ogółem dla mężczyzn wynosił 51,6 proc., podczas gdy dla kobiet 58,9 proc.- wskazała Joanna Didkowska.


Opieka onkologiczna w Polsce. Raport OECD i KE nie pozostawia złudzeń


Po pierwsze prewencja

Prof. Piotr Rutkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego inaugurując Szkołę Epidemiologii i Prewencji Nowotworów wskazał, że w obecnie w naszym kraju co piąty zgon wynika z choroby onkologicznej. - W ciągu 5 lat liczba zachorowań w Polsce wzrośnie o 15 proc.. Ale to nie koniec, bo w ciągu 10 lat wzrośnie o 30 proc. - podkreślał zatrważające dla Polaków prognozy prof. Rutkowski. Zwrócił jednak uwagę, że nawet połowie przypadków nowotworów można zapobiegać. - Mamy coraz większą wiedzę i możliwości leczenia, a co ważniejsze, coraz większe możliwości prewencji - wskazał szef PTO.


Które obszary onkologii ucierpiały w pandemii?


Kluczem do zmiany niekorzystnych statystyk epidemiologicznych jest modyfikacja podejścia lekarzy do pacjentów, także tych zdrowych. - Wzrost zachorowalności i umieralności z powodu chorób nowotworowych wynika zarówno ze zjawiska starzenia się ludności, jak i z nasilonego narażenia populacji na czynniki rakotwórcze, w tym m. in. na czynniki związane ze stylem życia: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, a nie czynniki genetyczne! Czyli w realnym świecie połowie nowotworów można zapobiec a połowę wcześnie wykryć - wskazał prof. Piotr Rutkowski.

To, co udało się w ostatnich miesiącach wdrożyć w związku z realizacją zadań przewidzianych w Narodowej Strategii Onkologicznej, to m.in. modyfikacja programu profilaktyki chorób odtytoniowych (zmiana od 1 września 2022) czy opracowanie rozwiązań mających na celu wdrożenie narzędzi motywacyjnych dla zespołów POZ, mające na celu objęcie badaniami przesiewowymi osób z grup podwyższonego ryzyka. Jak wskazał prof. Piotr Rutkowski coraz bliżej jesteśmy wypracowania kompleksowych rozwiązań związanych w edukacją prozdrowotną i promocja zdrowe stylu życia w szkołach, a także zwiększenia zasięgu kampanii społecznych promujących zdrowy styl życia. Prezes PTO zwrócił również uwagę, że trwają także finalne prace związane z wdrożeniem powszechnych szczepień przeciwko brodawczakom ludzkiemu (HPV).

Kluczowe wyzwania polskiej onkologii na 2023 rok

Eksperci zgodnie przyznają również, że wśród kluczowych zadań na 2023 rok będzie w przypadku polskiej onkologi wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej, która nadal nie została przyjęta i wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. Kolejnym zadaniem będzie wdrożenie szczepień przeciwko wirusowi HPV oraz opracowanie standardu i uruchomienie Lung Cancer Unitów. - Uporządkowanie systemu leczenia onkologicznego to jest to, o co walczyliśmy od wielu lat. Z naszego punktu widzenia ważnym będzie także wdrożenie jednolitych wytycznych diagnostyczno-terapeutycznych - ocenił prof. dr hab. Andrzej Kawecki, dyrektor ds. klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii- Państwowego Instytutu Badawczego.

Ważnym z punktu widzenia polskiej onkologii będzie także przygotowanie oddzielnej wyceny dla świadczeń diagnostyki patomorfologicznej oraz przygotowanie akredytacji diagnostyki molekularnej. W ocenie dr n. med. Andrzeja Tysarowskiego, kierownika Pracowni Diagnostyki Genetycznej i Molekularnej Nowotworów NIO-PIB, nie wszyscy pacjenci, którzy usłyszą diagnozę rak ma wykonywaną diagnostykę molekularną. - Przykładowo, tylko 30 proc. pacjentów z rakiem płuca jest kompleksowo zdiagnozowanych, mając wykonany pełny profil badań genetycznych- wskazał dr Andrzej Tysarowski. Z jego punktu widzenia brak właściwie przeprowadzonej diagnostyki uniemożliwia wdrożenie właściwego leczenia, a także utrudnia monitorowanie procesu leczenia - jego skuteczności, pojawiającej się oporności, czy też utrudnia podjęcie decyzji o kolejnym kroku terapeutycznym i np. zmianie terapii.


Cancer Unity w Polsce: liczba, rozwój i rozmieszczenie w kraju


W trakcie konferencji zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne z okazji Międzynarodowego Dnia Raka podkreślono także konieczność wdrożenia mechanizmów, które pozwalałyby za pośrednictwem IKP na kontakt z obywatelem w kontekście prowadzenia badań profilaktycznych. A także wdrożenie do praktyki testu FIT (pozwalającego na profilaktykę raka jelita grubego) oraz testu HPV-DNA stosowanego w profilaktyce raka szyjki macicy.

Czy wiesz, że:

  • na całym świecie co roku diagnozę onkologiczną słyszy aż 19,3 mln ludzi

  • w 2020 roku blisko milion dzieci stało się sierotami w wyniku choroby onkologicznej u rodzica, co czwarte dziecko z tej grupy straciło mamę w wyniku raka piersi

  • według rekomendacji WHO (zawartych w dokumencie "Global breast cancer initiative implementation framework" opublikowanym 3 lutego 2023) w krajach, gdzie rozwinięto programy badań przesiewowych 60 proc. nowotworów piersi powinno być wykrywana na wczesnym etapie choroby

  • ten sam dokument wyznacza nowe wskaźniki śmiertelności dla pacjentek z rakiem piersi, które w perspektywie 20 lat powinny zostać zredukowane do poziomu 2,5 proc.

Polecamy również:

Europejska walka z rakiem: wiele nierówności, wiele wyzwań

#onkologia #nowotwory #rak #profilaktyka
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Gruźlica lubi klęski, wojny i nieszczęścia, a wojnę mamy za granicą
Czytaj więcej...
Obywatelski projekt ws. finansowania in vitro już w Sejmie
Czytaj więcej...
Pacjenci będą oceniać badania kliniczne - można się zgłaszać
Czytaj więcej...
Patient Design, MEDmeetsTECH już po raz 15 - zapowiedź
Czytaj więcej...
Spór ministerstw - jeden resort chce leczyć więźniów, drugi – niezbyt
Czytaj więcej...
I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Ratunkowej - zapowiedź
Czytaj więcej...
Mama Ginekolog przeprasza i deklaruje, że zapłaci karę
Czytaj więcej...
DGP: Psychiatria na kredyt. Z wysokim oprocentowaniem
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl