Autor : Aleksandra Mroczek
2021-03-18 10:41
Jak idzie realizacja Narodowego Programu Szczepień? Jakie były cele kwartalne i czy zostały osiągnięte? Na te i inne pytania odpowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk.
Dziś o 6.00 rano ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla grupy osób w wieku 67-68 lat. Seniorzy zostaną zaszczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Wszyscy zainteresowani mogą się zapisać za pośrednictwem czterech kanałów. Poprzez specjalny formularz online, dostępny tutaj, poprzez bezpłatną infolinię pod numerem 989, oraz poprzez wysłanie wiadomości tekstowej (SMS) na numer 664 908 556. Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk odradza tradycyjną formę zapisu w punkcie. Przestrzega przed możliwością zakażenia się w tworzących się przed punktami szczepień kolejkach. - Nie odnotowaliśmy żadnych problemów technicznych. W ciągu półtorej minuty można otrzymać połączenie z konsultantem - poinformował Dworczyk.
Zmniejszone zainteresowanie
- Mamy nieco mniejsze zainteresowanie rejestracją na szczepienia w tych dwóch rocznikach, które od dzisiaj się mogą rejestrować. Jest to oczywiście związane z informacjami, pojawiającymi się w mediach odnośnie szczepionki AstraZeneca - My staramy się tłumaczyć i rozwiewać te wątpliwości. Namawiamy wszystkich seniorów, żeby się zarejestrować i skorzystać z tej możliwości - przekonywał Dworczyk. Minister mówił także, że część osób rezygnuje ze szczepień tym preparatem. - Rzeczywiście tych absencji mamy od kilkunastu do kilkudziesięciu procent - przyznał.
Nadchodzące rejestracje na szczepienia
22 marca rozpocznie się rejestracja dla seniorów w wieku 65 i 66 lat. Niewykluczone, że 22 marca zacznie się rejestracja także dla kolejnych roczników w związku ze zmniejszonym zainteresowaniem szczepieniami.
25 marca uruchomiony zostanie nabór uzupełniający seniorów w wieku 70 plus. Dlaczego dopiero wtedy? Harmonogramy dostaw producentów szczepionek mRNA (Pfizer/BioNTech i Moderna) nie są jeszcze potwierdzone, dlatego wcześniej mogą się rejestrować młodsze osoby chętne na szczepienie produktem AstraZeneca.
Co się stanie z tymi, co odmówią szczepienia preparatem AstraZeneca?
Jak w Narodowym Programie Szczepień będą traktowani ci, którzy odmówią przyjęcia preparatu AstraZeneca? Czy będą trafiali na koniec kolejki szczepiących się? Pytany o to minister Dworczyk, odpowiedział że decyzja w tej sprawie zapadnie po zakończeniu I etapu szczepień. Przypomnijmy, że są w nim seniorzy, osoby przewlekle chore i tzw. mundurówka. Rząd rozważa albo dalsze utrzymywanie grup lub szczepienia dla wszystkich obywateli zgodnie z rokiem urodzenia. - Analizujemy te informacje - stwierdził.
Minister był także pytany o to czy preparat AstraZeneca nie powinien być dostępny tylko dla chętnych. - My oczywiście na bieżąco analizujemy wszystkie możliwości – powiedział minister. Przypomniał, ze jeżeli firmy zrealizują dostawy zgodnie z planem to w II kwartale do Polski ma trafić 15 mln dawek szczepionek w tym te jednodawkowe, a do końca roku łącznie 100 mln dawek. Dodał, że w Polsce jest też obawa przed preparatem AstraZeneca. - Staramy się to tłumaczyć i racjonalnie podchodzić do całej sytuacji. - Mamy w UE do czynienia z pewną paniką – powiedział Dworczyk. - Będziemy stosować się nadal do wytycznych. I będziemy zachęcać aby szczepić się szczepionką Astra Zeneca – dodał. - Przyglądamy się tej sytuacji i zapewne jutro będą podejmowanie decyzje czy też powinniśmy te przytoczone nowe propozycje uwzględnić - skomentował.
Co z wcześniejszym szczepieniem cukrzyków?
- Jeszcze nie ma jednoznacznej i ostatecznej decyzji co do poszerzenia grupy 1 b jeśli to nastąpi i w którym momencie to nastąpi – mówił minister. Przypomniał, że rząd opiera się tu na rekomendacjach Rady Medycznej. W jego ocenie wprowadzenie każdej modyfikacji do kolejności szczepień powoduje pewne komplikacje logistyczne, co może prowadzić do chaosu. - Pilnie analizujemy tę sprawę - powiedział.
W ten sam sposób odniósł się do poszerzenia grupy 1 b szczepień o szersze kryteria dla pacjentów onkologicznych. - Musimy brać pod uwagę również inne czynniki. Jeżeli w procesie szczepień nastąpi chaos, to będzie to wtedy dla wszystkich pacjentów zagrożenie – dodał.
Cel kwartalny osiągnięty przed czasem
- Nasz cel kwartalny już osiągnęliśmy. Do końca pierwszego kwartału chcieliśmy zaszczepić 3 mln osób pierwszą dawką szczepionki. Ten cel został osiągnięty wczoraj. Do końca miesiąca powinniśmy mieć wykonanych około 5,5 mln szczepień pierwszą i drugą dawką - przekazał minister Dworczyk.
Szczepienia w liczbach
Dotychczas wykonano 4 738 902 szczepień. I dawkę otrzymało 3 074 378 Polaków, obie dawki - 1 664 524. Zaraportowana dziś dzienna liczba szczepień wyniosła 129 399. Od początku akcji zgłoszono 4 973 odczynów niepożądanych. Zutylizowanych zostało 5 879 dawek. W magazynach znajduje się 823 350 dawek (w tym dawki na II szczepienie i w trakcie realizacji).
Czytaj więcej:
Kolejny rekord zakażeń podczas trzeciej fali: 27 278 przypadków
Koniec z regionalnymi obostrzeniami. Nowe restrykcje w całej Polsce
COVID-19: zaszczepione ciężarne mogą przekazać ochronę dzieciom?