• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Jakich leków w kwietniu brakuje w aptekach?

Autor : Aleksandra Kurowska

2020-04-15 07:56

Jakich leków brakuje w aptekach? Czy problem narasta? Gdy od miesiąca stała produkcja w Chinach, a epidemia w Polsce właśnie się rozpoczynała, można było spodziewać się sporych problemów, a tymczasem... lista braków skróciła się - informuje portal GdziePoLek.pl.

Ostatecznie lista liczy 39 pozycji, czyli najmniej od czasu pierwszej edycji w środku kryzysu lekowego w ubiegłym roku. W grudniu było 50, a w lutym 48.

Czego brakuje?

Kłopoty wciąż są z lekiem Euthyrox N, problemy były też z systemami transdermalnymi dla kobiet w okresie menopauzy.

Lista była tworzona na podstawie danych z 1 kwietnia, a od tego czasu pojawiły się dostawy kilku deficytowych leków, takich jak Acenocumarol WZF lub Systen 50. Daje to powody do optymizmu co do zakresu kolejnej listy, aczkolwiek - jak pokazuje doświadczenie na przykładzie leku Euthyrox N - nie ma gwarancji, że dostawy utrzymają się na stabilnym i wystarczającym dla zabezpieczenia popytu poziomie.

GdziePoLek.pl nie podejmuje się prognozy, jak będzie wyglądał raport za kolejne dwa miesiące. - Z jednej strony w Chinach gospodarka - a więc i produkcja farmaceutyczna - jest ponownie uruchamiana, jednak z drugiej - te procesy właśnie hamują w Europie. Kraje takie jak Indie wprowadzają ograniczenia eksportu produkowanych leków, a USA próbują agresywnie zabezpieczyć dla siebie dostawy kluczowych produktów - informują autorzy opracowania  Olga Sierpniowska i Bartłomiej Owczarek.

Obecna lista braków na kwiecień 2020 r.

Problemy z dostępnością do leków nadal dotykają pacjentów endokrynologicznych wymagających terapii hormonem tarczycy i pacjentek w trakcie hormonalnej terapii zastępczej.  

Leki przeciwzakrzepowe

Kłopoty w ostatnim czasie miały natomiast osoby wymagające leczenia przeciwkrzepliwego acenokumarolem i pacjenci zażywający przeciwpadaczkowy lewetyracetam.

Na skład naszej listy wpływ miała także obecna sytuacja epidemiczna i pierwsza reglamentacja dotycząca leków Arechin i Plaquenil, związana z terapią COVID-19.

Leki wyczekiwane przez pacjentów

Od niedawna na GdziePoLek dostępna jest funkcja umożliwiająca zapisanie się na powiadomienia email o produkcie. Dzięki niej pacjenci dostają wiadomość, jeśli tylko pojawi się jakaś nowa informacja o leku, na przykład dotycząca daty dostawy.

Pozwoliło to na sporządzenie dodatkowego zestawienia pokazującego, które leki są najbardziej wyczekiwane przez pacjentów.

Leki według liczby abonentów oczekujących na informacje o nich

Jak recepta farmaceutyczna wpływa na długość listy

Lista obejmuje leki, których nie tylko brakuje (spadek dostępności o 50%), ale także nie można dla nich łatwo znaleźć zamienników. Wcześniej farmaceuci mieli pole manewru ograniczone do zasad substytucji aptecznej. W pozostałych przypadkach pacjent musiał jednak wrócić do lekarza po nową receptę, co musieliśmy traktować jako istotne utrudnienie i kwalifikować w kategorii "brak łatwo dostępnego odpowiednika". Recepta farmaceutyczna natomiast zarezerwowana była dla sytuacji wyjątkowych.
- Od 1 kwietnia 2020 roku farmaceuta może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku każdego zagrożenia zdrowia pacjenta, a nie tylko nagłego.

W związku z liberalizacją zasad wystawiania recept farmaceutycznych oraz sytuacją epidemiczną zakładamy, że farmaceuci będą bardziej skłonni proponować pacjentom – z wykorzystaniem tego narzędzia - rozwiązania umożliwiające uzyskanie adekwatnego efektu terapeutycznego, nawet w sytuacji, kiedy nie będzie dostępny lek spełniający formalne kryteria odpowiednika. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim sytuacje istotne z punktu widzenia naszej analizy, czyli modyfikację terapii, która jest ściśle powiązana z ordynacją lekarską - niesie zatem dla farmaceuty niskie ryzyko decyzyjne - informują autorzy opracowania.

Recepta farmaceutyczna jest procesem niezależnym od zasad refundowanej substytucji aptecznej, można zatem przyjąć, że będzie mogła ona posłużyć do wydania leku w wyższej dawce, jeśli istnieje możliwość podzielenia tabletki, zaproponowania dwóch osobnych preparatów w sytuacji braku leku dwuskładnikowego czy też dobrania innej postaci leku, jeśli zachowane zostaną istotne terapeutycznie parametry.

Źródło: GdziePoLek.pl

 

#braki leków #jakich leków brakuje w aptece #gdzie znaleźć lek
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prof. Marek Rudnicki otrzyma tytuł doktora honoris causa SUM
Czytaj więcej...
Zmiany personalne: nowi wojewódzcy konsultanci
Czytaj więcej...
Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl