• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Jakość w ochronie zdrowia będzie priorytetem

Autor : Anna Jackowska

2021-09-07 14:21

Mamy świetnych specjalistów na najwyższym światowym poziomie, jesteśmy wyposażeni w nowoczesny sprzęt, brakuje nam natomiast kultury organizacyjnej – mówił Adam Niedzielski podczas pierwszej sesji Forum Ochrony Zdrowia w Karpaczu 7 września br.

Debata „Jak zbudować skuteczny system monitorowania jakości w ochronie zdrowia?” była poświęcona projektowi ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Bartłomiej Chmielowiec Rzecznik Praw Pacjenta podkreślał, że wejście w życie tej ustawy będzie krokiem milowym dla polskiego systemu ochrony zdrowia i pacjentów szukających w nim pomocy.

Kwiatek do kożucha

Jarosław J. Fedorowski prezes Polskiej Federacji Szpitali zwrócił uwagę, że ustawa koncentruje się tylko na szpitalach,  a nie na całym systemie ochrony zdrowia. Jego zastrzeżenia budzi akredytowanie i jednoczesne autoryzowanie szpitali przez płatnika, czyli NFZ. - To powinno być procesem realizowanym przez niezależną komisję akredytacyjną. Mamy przecież dobre międzynarodowe instytucje, które mogłyby się tym zajmować- postulował. Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział mu, że ten postulat nie będzie uwzględniony, bo przedłużałby tylko stan obecny, w którym jakość funkcjonuje na obrzeżach systemu ochrony zdrowia i jest traktowana jako kwiatek do kożucha. – Przenosząc ocenę jakości w obszar działań NFZ chcemy, aby stała się obiektem rozliczeniowym- podkreślił.

Zbiórka danych

Prof. Maciej Maciejczyk szef Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu zwracał uwagę na to, że ocena szpitali wymaga dobrego zdefiniowania i zbieranych danych. Szpitale uczestniczące w krajowej sieci onkologicznej miały możliwość się tego nauczyć. Filip Nowak, prezes NFZ  zapewniał, że Fundusz jest gotowy do tego zadania. – Już dziś widzimy, w których oddziałach zachowawczych pacjent przebywa dłużej niż w innych lub które oddziały zabiegowe wykonują mniej procedur-  wyliczał. Adam Niedzielski zapowiedział, że po konsultacjach zostaną przedstawione konkretne rozporządzenia do ustawy. Ocena będzie odbywać się w oparciu o 3 zestawy wskaźników: 10 parametrów klinicznych, 10 odnoszących się do perspektywy pacjenta i 10 związanych z jakością zarządzania. – Po pewnym okresie funkcjonowania ustawy wyznaczymy standardy dla tych parametrów – zapowiedział.

Perspektywa pacjenta

Magdalena Kołodziej z Fundacji MY Pacjenci  zwróciła uwagę, że  aby zagwarantować komfort leczonym, warto zaprosić organizacje pacjenckie do tworzenia narzędzi, które będą go oceniać. – Nie mogą to być tylko ankiety internetowe, bo nie wszyscy mogą z tego korzystać, ale również takie na papierze. Trzeba też umożliwić odniesienie się świadczeniodawcom do ocen pacjentów i dać możliwość wypełniającym ankiety do skomentowania tych odniesień- tak, by narzędzie to było w pewnym sensie interaktywne – proponowała. Dodała, że pacjenci powinni też brać udział w tworzeniu standardów. Jej zdaniem, ustawa musi objąć również opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną.

Początek drogi

Adam Niedzielski zapowiedział, że ustawa jest początkiem drogi i ma pełnić rolę drogowskazu, bo praca nad jakością ma charakter ciągły.  – Wprowadzamy nowoczesne narzędzia Fundusz Kompensacyjny i oczekiwany przez środowisko medyczne system non-fault, kulturę pomiaru oraz rejestry. Zaczynamy od szpitali, bo to one pochłaniają połowę środków na świadczenia zdrowotne wyjaśnił. Zapewnił, ze pacjenci zostaną zaproszeni do tworzenia standardów.

#jakość #zdrowie #Karpacz #Forum #Ekonomiczna #NFZ #MZ
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl