• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Jazda pod wpływem coraz częściej dotyczy nie tylko alkoholu

Autor : Anna Jackowska

2022-02-08 13:49

Badanie opublikowane właśnie w American Journal of Preventive Medicine pokazuje, że ponad 8 proc. osób przyznaje się do codziennego spożywania alkoholu, a prawie 20 proc. do codziennego używania konopi indyjskich. Niemal 28 proc. przyznało się do „palenia marihuany lub haszyszu w tym samym czasie lub w ciągu kilku godzin od ostatniego spożycia alkoholu”.

Autorzy wykorzystali dane od ponad 34 000 kierowców, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące picia alkoholu, brania narkotyków i nawyków prowadzenia pojazdów w ramach programu National Survey on Drug Use and Health. Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że ​​nie prowadziła pojazdu pod wpływem alkoholu lub marihuany. Zdarzyło się to aż 42,3 proc. uczestnikom badania.

- Alkohol i konopie indyjskie są dwiema najczęstszymi substancjami „biorącymi udział” w zaburzeniach prowadzenia pojazdów i wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych - powiedziała autorka badania, dr Priscila Dib Gonçalves ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Columbia. - Wysokie rozpowszechnienie osób używających zarówno alkoholu, jak i konopi indyjskich, które również zgłosiły prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w ciągu ostatniego roku, było uderzające. Dwie na pięć osób zgłosiły jazdę pod wpływem alkoholu - dodał druga autorka badania, Pia Mauro, adiunkt epidemiologii ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Columbia.

Im więcej używek na raz, tym większe ryzyko

Badanie pokazuje, że osoby, które jednocześnie używały marihuany i alkoholu, były prawie trzy razy bardziej skłonne do prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuany oraz trzy i pół razy bardziej skłonne do prowadzenia pojazdów pod wpływem obu narkotyków. - W kontekście rosnącego codziennego używania konopi indyjskich wśród dorosłych, nasze odkrycia dotyczące codziennego używania konopi indyjskich i jazdy pod wpływem alkoholu budzą obawy dotyczące zdrowia publicznego - powiedziała Mauro.

Ponieważ szczegóły dotyczące zażywania narkotyków i prowadzenia pojazdu pod wpływem były otrzymywane na podstawie własnych raportów uczestników, autorzy nie mieli danych na temat rzeczywistego poziomu konopi indyjskich lub alkoholu w organizmach ankietowanych. Jednak „kiedy ludzie używają alkoholu i marihuany na przykład na co dzień lub w tym samym czasie, może pojawić się więcej potencjalnych możliwości prowadzenia pojazdu w stanie niepełnosprawności” - powiedziała Mauro w CNN. - Istnieje potrzeba zdobycia dokładnych informacji na temat stopnia, w jakim konopie indyjskie i jednoczesne picie alkoholu wpływają na umiejętności i zdolności prowadzenia pojazdów - dodała.

To, że nie czujesz się pijany, nie oznacza, że nie jesteś

- Ludzie, którzy używają alkoholu lub marihuany, muszą wiedzieć, że substancje te, nawet w niewielkich ilościach, powodują zmniejszenie zdolności kierowcy do reagowania na rzeczy, które dzieją się w drodze - powiedziała Linda Degutis, wykładowca zdrowia publicznego w Yale School i były prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego. - Nie musisz czuć się pijany, aby mieć upośledzoną zdolność reagowania na zmiany na drodze, np. pieszego wchodzącego na drogę - dodała.

Źródło: CNN

Polecamy także:

Eurobarometr - demokracja to wartość, zdrowie to priorytet

Emocjonalnie w Senacie o wycenach w fizjoterapii

Stan wyjątkowy z powodu antyszczepionkowców

#alkohol #marihuana #konopieindyjskie #samochód #wypadek #jazdapodwpływem
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl