• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Jest projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Autor : Marta Markiewicz

2023-01-13 20:00

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030. Dokument ma być kontynuacją Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022.

Przypomnijmy, że kontynuację Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego rząd zapowiadał już w październiku ubiegłego roku. Ostatecznie dopiero dziś (13 stycznie) projekt rozporządzenia Rady Ministrów ujrzał światło dzienne.

W opublikowanym projekcie rozporządzenia określono działania, jakie podjąć ma administracja publiczna w celu zapewnienia pacjentom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi - zintegrowanej, kompleksowej, wielostronnej wszechstronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki, która ma pozwoli na funkcjonowanie pacjentów w środowisku rodzinnym i społecznym. Jednocześnie Rada Ministrów chce by działania wskazane w dokumencie uwzględniały kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, w szczególności zrozumienia, akceptacji, życzliwości, a także przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Co zakłada Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030?

W pierwszej kolejności podkreślono konieczność zapewniania osobom z zaburzeniami psychicznymi wszechstronnej opieki adekwatnej do ich potrzeb w tym upowszechnienie zintegrowanego i kompleksowego modelu ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o model opieki środowiskowej, upowszechnienie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży opartego o trzy poziomy referencyjne oraz upowszechnienie zróżnicowanych form pomocy i oparcia społecznego. Dodatkowo rząd chce zadbać o aktywizację zawodową osób z zaburzeniami psychicznymi, skoordynować dostępne formy opieki i pomocy oraz zadbać o wsparcia psychologiczno-pedagogicznego uczniom, rodzicom i nauczycielom.

Koniec ze stygmatyzacją

W projekcie rozporządzenia podkreślono konieczność dalszego prowadzenia działań zapobiegających stygmatyzacji i dyskryminacji osób z zaburzeniami psychicznymi m.in. poprzez kampanie informacyjno-edukacyjne, które miałyby dbać o właściwy wizerunek osób z zaburzeniami psychicznymi w mediach, a także przez prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących konieczności respektowania praw osób z zaburzeniami psychicznymi;

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 vs 2023–2030

Czym planowana edycja na lata 2023–2030 ma się różnić od tej zakończonej w ubiegłym roku? Przede wszystkim rozszerza zakres zadań ukierunkowanych na upowszechnienie nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży opartego o trzy poziomy referencyjne. Ponadto w nowej edycji wskazano dodatkowe zadania związane z zapobieganiem stygmatyzacji i wykluczeniu dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi np. w jednostkach systemu oświaty.

Ponadto zaktualizowano część zadań związanych z regulacjami ułatwiającymi objęcie kompleksową opieką osób z zaburzeniami psychicznymi. dla placówek uczestniczących w realizacji programu dobrą wiadomością będzie usprawnienie zasad sprawozdawczości - chodzi o zmianę terminu sprawozdawania z realizacji programu tj. za ostatnie 3 lata w porównaniu do wcześniejszego terminu, który wymagał od realizatorów corocznego przekazywania sprawozdań za ostatnie dwa lata.

Polska psychiatria kuleje? Ochrona zdrowia psychicznego wyzwaniem zdrowia publicznego

Argumentując konieczność wdrożenia programu wskazano, że średnio co 40 sekund jedna osoba na świecie traci życie w wyniku zamachu samobójczego. - Od lat eksperci wskazują na wyzwanie dla zdrowia publicznego jakim jest ochrona zdrowia psychicznego. Problem zaburzeń i chorób psychicznych stał się szczególnie istotny w ostatnich latach. Do wzrostu rozpowszechnienia problemów psychicznych przyczyniła się epidemia COVID-19 oraz konieczność czasowego wprowadzenia ograniczeń z nią związanych. Obecnie kolejnym wyzwaniem są negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego konfliktu zbrojnego toczącego się w Ukrainie oraz konieczność zapewnienia właściwego wsparcia dla osób dotkniętych tym konfliktem- argumentuje Ministerstwo Zdrowia, które odpowiadało za przygotowanie projektu. Zdaniem urzędników z Miodowej na terenie Polski co czwarty jej mieszkaniem miał lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Stąd też konieczne wydaje się wdrożenie działań mających na celu przeciwdziałanie niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej.

- Zapewnienie obywatelom dostępu do środowiskowych form psychiatrycznej opieki zdrowotnej może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia populacji dotkniętej zaburzeniami psychicznymi oraz zwiększyć skuteczność leczenia- ocenił resort zdrowia.

Z treścią projektu rozporządzenia można zapoznać się TUTAJ.

Polecamy także:

Depresja lekooporna - gdy leczenie nie przynosi rezultatów

Wypalenie zawodowe medyków: wyzwanie dla systemu

Będą zmiany dot. przymusu bezpośredniego wobec pacjentów

#psychiatria #Rada Ministrów #program leczenia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marta Markiewicz

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl