Autor : Katarzyna Lisowska
2021-03-17 10:48
W Polsce psychologiem podobnie jak psychoterapeutą może nazwać się każdy. Korzysta z tego wiele wróżek oraz pseudo uzdrowicieli. Czy zawód ten zostanie w końcu uregulowany? Jest taka szansa, ponieważ projekt potrzebnej do tego ustawy jest w trakcie konsultacji społecznych.
Środowisko psychologów od lat podkreślało, że brak uregulowań prawnych godzi nie tylko w dobro specjalistów, którzy aby uzyskać stosowne kwalifikacje kształcili się latami, często inwestując w to własne środki. Ale również tracą na tym pacjenci, dzieci, osoby chorujące psychicznie. Jak wyjaśniali dzieje się tak ponieważ obecnie w Polsce psychologiem może nazwać się każdy. Co naraża pacjentów na to, że mogą trafić w ręce osoby nie mającej odpowiednich kompetencji.
Jak wygląda obecnie status psychologa?
W przypadku psychologów obowiązująca ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów została uchwalona w 2001 roku. Nigdy nie powstały do niej jednak przepisy wykonawcze i nie został powołany samorząd zawodowy psychologów, w związku z czym nadal żaden psycholog w Polsce nie ma formalnie nadanego prawa do wykonywania zawodu.
We wrześniu 2020 z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów jako strony społecznej, we współpracy z posłanką Agnieszką Dziemianowicz-Bąk powstał Parlamentarny Zespół ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa. Od września do grudnia 2020 roku podczas posiedzeń Zespołu zostały wypracowane podstawowe założenia do projektu nowej ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, które właśnie zakończono. Sam projekt został dziś skierowany do konsultacji społecznych (Całość projektu tutaj).
Co zakłada projekt ustawy o zawodzie psychologa?
Co najważniejsze określa, kto w Polsce może tytułować się psychologiem, jakie mają być zasady i warunki wykonywania zawodu psychologa. Odnosi się również do organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego psychologów, a także wskazuje, że tytuł zawodowy „psycholog” podlega ochronie prawnej.
Środowisko psychologów zaznacza, że ustawa, która mocno zaakcentuje status zawodu psychologa jako zawodu zaufania publicznego będzie jednym z elementów gwarantujących wysoką jakość usług psychologicznych. Regulacja tego zawodu ma bardzo ważna znaczenie także w kontekście tworzenie nowego systemu opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą. Na pierwszym poziomie nowego modelu opieką chorych mają otaczać właśnie psychologowie i psychoterapeuci. Trzeba podkreślić, że w kraju jest ok. 7 mln. dzieci. Z tej grupy nieco poniżej 10 proc., czyli ok. 600 tys. potrzebuje w jakimś okresie swojego życia pomocy psychologiczno-psychiatrycznej.
Jak mówiła nam wcześniej przewodnicząca OZZP Katarzyna Sarnicka regulacja zawodu podniesie bezpieczeństwo korzystania z ich usług. - Pacjenci zyskają pewność, że mają do czynienia z psychologiem, a nie z osobą podającą się za niego - powiedziała przewodnicząca.
AKTUALIZACJA (18 marca 2021 8:00)
Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów przedstawił wyjaśnienia dotyczące przepisów przejściowych związanych z nową regulacją. "Przepisy przejściowe opisują sposób nabycia uprawnień przez osoby, które już wykonują zawód i wykonywały go przed wejściem ustawy w życie. Omawiają także sposób, w jaki należy dokonać pierwszych wyborów do organów samorządu"- wskazuje organizacja.
Jak mają wyglądać pierwsze wybory do samorządu psychologów?
Jak wyjaśnia OZZP na początku tworzenia pierwszych organów samorządu będzie istniała potrzeba utworzenia na kilka/kilkanaście miesięcy tymczasowego organu, który pełnić będzie funkcję Komitetu Organizacyjnego Samorządu Psychologów. do jego zadań należeń będzie uruchomienie pierwszych listy psychologów i organizacja pierwszych wyborów. Organ ten - w skrócie KOSP - zostanie powołany przez ministra właściwego ds. ustawy spośród ogólnopolskich organizacji zrzeszających psychologów, które działają od co najmniej trzech lat.
Zdania Komitetu Organizacyjnego Samorządu Psychologów
Zadaniem KOSP będzie również ustalenie wstępnej liczby regionów, na jakie będzie podzielony obszar Polski i stworzy pierwsze regionalne listy psychologów. Następnym krokiem będzie o organizacja pierwszych regionalnych zjazdów psychologów, w których uczestniczyć będą wszystkie osoby wykonujące zawód psychologa, które wpiszą się na listy psychologów najpóźniej 14 dni przed zjazdem.
W trakcie zjazdów regionalnych wybrane zostaną pierwsze regionalne rady psychologów, a także delegaci na Krajowy Zjazd Psychologów, w trakcie którego wybrana zostanie Krajowa Rada Psychologów. Co istotne powołany przez MZ KOSP przestaje działać w momencie powstania Krajowej Rady Psychologów.
- W terminie miesiąca KOSP przekaże KRP pieniądze, które pozostały z dotacji celowej od ministra właściwego ds. ustawy i wpłat psychologów za wpis na listy psychologów- wskazuje OZZP.
Jakie warunki będzie musiał spełnić psycholog by zostać wpisanym na pierwszą listę osób wykonujących ten zawód?
Na listy będą mogli wpisać się wszyscy psychologowie, którzy ukończyli studia z tytułem magistra na kierunku psychologia do momentu wejściach życie ustawy. Co w praktyce oznacza uznanie wszystkich dyplomów magistra na kierunku psychologia, które do tej pory były wydawane w Polsce, bez żadnych dodatkowych warunków (tzn., że osoby już mające tytuł magistra psychologii nie mają konieczności odbywania stażu zawodowego).
Czytaj też:
Bijemy rekord zajętych respiratorów. Potrzebuje ich 2193 pacjentów
Polacy nabierają obaw do szczepień, winna atmosfera wokół AstraZeneca
//