• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Jutro przed Ministerstwem Zdrowia będą protestować piloci LPR

Autor : Katarzyna Lisowska

2021-06-23 11:43

W czwartek zaprotestują piloci LPR. Powód? Brak wypłaty dla tej grupy dodatku covidowego. Piloci nie otrzymują go jako jedyni członkowie z załogi śmigłowca.

Piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego są pełnoprawnymi członkami załogi śmigłowca i czynnie uczestniczą od początku pandemii w walce z koronawirusem. Chociaż tak samo jak pozostały personel zespołów ratunkowych narażają się na zakażenia, to dodatków covidowych nie dostają. 24 czerwca przedstawiciele tej profesji będą protestować przed resortem zdrowia. W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec pomijania ich w systemie.

Jak ustaliła Interia, protest organizuje utworzony w kwietniu Związek Zawodowy Pilotów Hems Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zrzeszający ponad 80 proc. z ok. 120 pilotów LPR w Polsce. Manifestacja planowana jest na godzinę 11:00.

Jak już pisaliśmy, dodatkowe wynagrodzenie otrzymało do tej pory: 36 561 lekarzy, 53 906 pielęgniarek, 19 708 ratowników medycznych oraz 13 063 pozostałych pracowników medycznych. 1 czerwca br. zmieniły się jednak zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem COVID-19. Nowelizacja wprowadziła między innymi jednorazowe świadczenie w wysokości 5 tysięcy złotych brutto, które otrzyma personel niemedyczny, m.in. dla salowych czy opiekunów.

Według nowych zasad, prawo do tego świadczenia mają:
1. osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 maja 2021 r. wykonywały:
a. w szpitalach II i III poziomu zabezpieczenia "covidowego" czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
b .czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w jednostkach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izbach przyjęć;
c. czynności zawodowe w laboratoriach należących do szpitali I, II i III poziomu zabezpieczenia "covidowego" w podmiotach leczniczych, z którymi NFZ zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2, w których - w okresie wykonywania tych czynności - realizowano testy diagnostyczne RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

2. osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 4 września 2020 r. do 31 maja 2021 r., uczestniczyły w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń w zakresie transportu sanitarnego, w związku przeciwdziałaniem COVID-19 w udzielaniu tych świadczeń i miały bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Co miesiąc dodatek dla placówek z II poziomu

1 czerwca 2021 roku dodatkowe wynagrodzenie, wypłacane co miesiąc, otrzymają osoby zatrudnione w szpitalach II poziomu zabezpieczenia covidowego, które wykonują zawód medyczny, uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w oddziałach przeznaczonych wyłącznie dla tzw. pacjentów covidowych, czyli pacjentów z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, oraz mają bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
- Dodatkowe, miesięczne wynagrodzenie wynosi 100 proc. wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednocześnie maksymalna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tysięcy zł - przypomina NFZ.

To oznacza, że od 1 czerwca NFZ nie będzie już wypłacał placówkom pieniędzy na wypłatę dodatków personelowi medycznemu ze szpitali III poziomu oraz pracownikom pogotowia i izb przyjęć. Jakie było poprzednie polecenie i zasady wypłaty dodatku?

Czytaj też:

Eksperci o wynagrodzeniach lekarzy - konferencja OIL w Warszawie
Ile będą zarabiać rezydenci? Jest projekt MZ

Farmaceuci – ile będą zarabiać od 1 lipca i czy dołączą do protestów?

#dodatki #COVID-19 #LPR #piloci #protest #praca #zakażenia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Katarzyna Lisowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Branża przejrzyście o współpracy ze środowiskiem medyków i pacjentów
Czytaj więcej...
Premiera raportu „Zielone szpitale” na Światowym Forum Miejskim
Czytaj więcej...
Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl