• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

K. Bukiel prosi NIK o kontrolę ws. wycen dla szpitali pediatrycznych

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-01-07 10:36

OZZL wystąpił dziś z wnioskiem do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli w zakresie sposobu i wysokości wyceny świadczeń zdrowotnych udzielanych przez Uniwersyteckie Szpitale Dziecięce w Polsce i refundowane przez NFZ. 

Wniosek ten - jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy - ma bezpośredni związek z sytuacją jaka zaistniała w ostatnich miesiącach w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie – Prokocimiu, gdzie złożyło wypowiedzenia z pracy ponad 70 lekarzy, protestując w ten sposób przeciwko warunkom, w jakich funkcjonuje szpital.

Zdaniem lekarzy obecne funkcjonowanie szpitala jest zagrożeniem dla zdrowia i życia chorych. A jako przyczynę wskazują zbyt niską wyceną świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez szpital małym pacjentom i refundowanych przez NFZ. 

-Ta zbyt niska wycena powoduje, że szpital stale zadłuża się, a w wielu przypadkach im więcej udziela świadczeń, tym większe ponosi straty. To może motywować do ograniczania udzielania niektórych świadczeń chorym dzieciom - alarmuje Krzysztof Bukiel, szef OZZL. -Dodatkowo, dyrektorzy zmuszeni do podejmowania nadzwyczajnych oszczędności, dokonują ich najczęściej przez redukcję zatrudnienia, co powoduje, że jakość opieki medycznej obniża się. Deficyt personelu medycznego utrudnia bowiem sprawowanie odpowiedniej opieki nad chorymi i nadzoru nad ich leczeniem, sprzyja również popełnianiu błędów przez przepracowany personel i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa chorych - dodaje.

 

Problem systemowy

-Nie jest to problem lokalny szpitala w Prokocimiu, ale problem ogólnopolski, dotyczący wszystkich Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych w kraju - pisze do NIK Bukiel. Przypomina, że medycy z tych szpitali zwracali na to uwagę i próbowali interweniować w MZ już 2018 r., tworząc w tym celu Porozumienie Lekarzy Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych.

-Podjęte wówczas rozmowy, z udziałem także dyrektorów szpitali, zostały szybko przez ministra zdrowia zarzucone, co tylko pogłębiło trudną sytuację tych szpitali i ich pacjentów - zaznacza Bukiel. W związku z powyższym, lekarze Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych w Polsce wezwali w dniu 2 grudnia 2021 r. Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ do podwyższenie wyceny świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez te szpitale.

Jednak jak informuje OZZL, w ocenie Ministra Zdrowia i przedstawicieli Funduszu, sytuacja finansowa Dziecięcych Szpitali Uniwersyteckich w Polsce jest coraz lepsza, a poprawa wyceny świadczeń udzielanych przez te szpitale już nastąpiła w ostatnich latach.

-Wobec powyższego - w ocenie OZZL - konieczne staje się bezstronne, obiektywne i oparte na merytorycznych przesłankach ocenienie kto z obu stron sporu ma rację: czy lekarze i dyrektor USD w Krakowie, twierdzący, że wycena świadczeń jest zbyt niska i nie pokrywa koniecznych kosztów czy ministerstwo zdrowia i NFZ, utrzymujący, że wycena jest odpowiednia. Przy czym nie chodzi tutaj o czyjekolwiek „zwycięstwo” w sporze, ale o podjęcie właściwych działań, których celem jest zdrowie i życie małych pacjentów, leczonych przez te szpitale - pisze przewodniczący Krzysztof Bukiel.

Zobacz także:

Cyberbezpieczeństwo ważniejsze niż zdrowie Polaków?

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa

Uniwersyteckie szpitale dziecięce chcą podwyżki wycen

 

#Bukiel #wyceny
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl