• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

K. Grochola po operacji raka płuca apeluje: nie palcie papierosów

Autor : Anna Jackowska

2022-12-21 11:52

Rak płuca to najbardziej śmiertelny rak spośród wszystkich nowotworów na świecie. Katarzyna Grochola, jedna z najpoczytniejszych i najpopularniejszych polskich pisarek współczesnych (jej książki sprzedały się w nakładzie ponad 4 mln egzemplarzy, jej najbardziej znane dzieła to "Nigdy w życiu!" i "Ja wam pokażę!"), właśnie przyznała, że i ją dotknęła ta choroba. Pisarka jest już po operacji.

12 grudnia Katarzyna Grochola opublikowała na swoim Instagramie krótkie nagranie w towarzystwie lekarza - chirurga specjalizującego się w nowotworach i chorobach klatki piersiowej i płuc, na którym przyznają, że będą się teraz spotykać "odrobinę częściej". Pisarka zaapelowała w nagraniu: "Nie bądźcie tacy głupi i nie palcie papierosów".


Przypominamy: Nowa Zelandia. Urodzeni po 2009 r. nie kupią papierosów


Wczoraj (20 grudnia) pisarka w filmie nagranym już na szpitalnym korytarzu przyznała, że "miała raka prawego płuca i jest już po podwójnej operacji". Zwróciła uwagę, że "w życiu nie przybyło jej 500 osób obserwujących, nawet jak wyszła za mąż po 60" i zapytała, "ile trzeba mieć raków, nowotworów, żeby mieć milion obserwujących?". Na koniec dodała: "zamierzam przeżyć".

Nie jest to pierwsza diagnoza nowotworowa w jej życiu. W 2019 r. pisarka wyznała, że gdy miała 30 lat rozpoznano u niej raka w zaawansowanym stadium. Została wtedy zoperowana i wyzdrowiała, nie wskazała jednak, o jakiego raka chodziło.

Rak płuc - nie warto zwlekać z wizytą u lekarza

Rak płuc to najczęstszy nowotwór złośliwy u człowieka. Każdego roku diagnozuje się w Polsce ponad 22 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe płuca.

We wczesnych stadiach raka płuca, guz może nie dawać jakichkolwiek symptomów alarmowych, a niestety późne rozpoznanie choroby negatywnie wpływa na rokowania - w przypadku zaawansowanej choroby, większość pacjentów z rakiem płuca nie kwalifikuje się do zabiegu operacyjnego.

Wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania daje nadzieję na wykonanie zabiegu chirurgicznego i usunięcie raka płuca zanim choroba rozprzestrzeni się na inne narządy. Jak w każdym nowotworze, oprócz profilaktyki, kluczowe znaczenie odgrywa szybka diagnostyka i możliwe wczesne wykrycie choroby.

Pomimo wprowadzania nowych metod leczenia (immunoterapia, leczenie celowane), rak płuca to choroba, w której rokowania wciąż często są niepomyślne.

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Rak płuc to podstępna choroba, dlatego pojawienie się długotrwałego kaszlu (trwającego dłużej niż 2-3 tygodnie) lub zmiany charakteru dotychczas występującego kaszlu są potencjalnymi objawami raka płuca, o których powinno poinformować się lekarza.

Drugim pod względem częstości występowania objawem raka płuc (30-50 proc. chorych) jest duszność, połączona często ze świszczącym oddechem.

Na raka płuc wskazywać mogą także: odkrztuszanie wydzieliny z krwią i chrypka, uczucie zmęczenia i utrata wagi, ból w klatce piersiowej i barkach oraz tzw. zespół żyły głównej górnej - żyła główna górna położona jest w prawym górnym śródpiersi w bezpośrednim sąsiedztwie oskrzela głównego prawego i licznych węzłów chłonnych śródpiersia odprowadzających chłonkę z całej prawej i części lewej połowy klatki piersiowej. Klasycznymi objawami raka płuca w kontekście zespołu żyły głównej górnej są obrzęk twarzy i szyi, duszność, kaszel, zaczerwienienie skóry twarzy. Ponadto chorzy skarżą się na trudności w przełykaniu, chrypkę, zawroty i bóle głowy, bóle w klatce piersiowej.

Foto: Instagram Katarzyny Grocholi

Polecamy także:

Znane na świecie osoby zaatakowane przez wirus VZV

3 lata po transplantacji płuc urodziła dziecko

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc: ścieżka pacjenta

#grochola #rak #płuc #palenie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (27.03-2.04 2023)
Czytaj więcej...
27.03 Posiedzenie Rady Przejrzystości AOTMIT - porządek obrad
Czytaj więcej...
Zmiana czasu w szpitalach – koszmar kadrowych?
Czytaj więcej...
Oglądanie piłki nożnej niezdrowe dla serc kibiców
Czytaj więcej...
Małopolskie nie zrezygnuje z MISM, odpiera zarzuty NIK
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (20-24 marca)
Czytaj więcej...
Szpitale, które nie wykonały kontraktu, dostaną dodatek
Czytaj więcej...
XXVII Warsztaty Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie - zapowiedź
Czytaj więcej...
Prof. Grzybowska-Chlebowczyk: long-COVID coraz częściej u dzieci
Czytaj więcej...
Janssen Polska z nową dyrektor zarządzającą od 1 czerwca. Kim jest?
Czytaj więcej...
Polacy zbadają nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów po zawałach
Czytaj więcej...
Aktualne ograniczenia covidowe – do 30 kwietnia?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl