Autor : Agata Szczepańska
2024-09-02 10:26
Kolejna zmiana na stanowisku szefa Centrum e-Zdrowia. Jest nowa dyrektorka tej instytucji.
W sobotę informowaliśmy, że szykuje się zmiana w szefostwie CeZ i że tym razem stery ma objąć kobieta. W poniedziałek Rynek Zdrowia podał, że będzie to Małgorzata Olszewska, prawniczka w przeszłości związana m.in. z resortem cyfryzacji i UKE.
To kolejna w ostatnim czasie zmiana na stanowisku dyrektora CeZ. Na początku lutego br. minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała Pawła Kikosickiego, który kierował tą jednostką od lutego 2022 r.
Centrum e-Zdrowia bardzo krótko czekało na nowego dyrektora. Już kilka dni później zastąpił go Tomasz Jeruzalski. Nie pozostał on jednak długo na tym stanowisku.
Izabela Leszczyna od początku urzędowania podkreśla, że cyfryzacja jest bardzo ważna w kontekście zmniejszenia kolejek, przekonuje, że jak najszybciej trzeba wdrożyć e-rejestrację. – Sądzę, że jutro poproszę o spotkanie dyrektora Centrum e-Zdrowia, bo to co można zrobić już i szybko to na pewno e-rejestracja, która zdecydowanie pozwoli nam lepiej zarządzić wolnymi miejscami i dostępnością lekarzy. Kluczowe będzie lepsze wykorzystanie danych, które muszą się wzajemnie widzieć - mówiła, obejmując resort.
Nadal jednak nie udało się tego zrobić. Co więcej, w lipcu minister zdrowia informowała, że unieważniła przetarg na 270 mln zł. ogłoszony przez Centrum e-Zdrowia, a jej resort przygotowuje zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. Według niej Skarb Państwa mógł stracić na nim ponad 100 mln zł. Przetarg został rozpisany tak, że tylko dwie lub trzy firmy w Polsce mogłyby go wygrać. Skrytykowała też sposób zarządzania CeZ przez ekipę Zjednoczonej Prawicy.
- Moi poprzednicy przenieśli szereg ważnych zadań CeZ na firmy zewnętrzne. Odwracamy ten trend. Aby Centrum e-Zdrowia było silną organizacją, musi mieć swoich specjalistów i oni dołączają do zespołu, rekrutacja trwa. Możemy zlecać pewne rzeczy firmom zewnętrznym, ale nie mogą to być kluczowe sprawy, dotyczące bezpieczeństwa funkcjonowania systemu ochrony zdrowia - podkreśliła minister zdrowia.
Centrum e-Zdrowia jest państwową jednostką budżetową, powołaną przez Ministra Zdrowia, która rozpoczęła działalność 1 sierpnia 2000 r. Zarządza ponad 50 centralnymi systemami IT, w tym systemem e-zdrowie (P1), rejestrami medycznymi (m.in.: RPWDL, RHF, RA, RPL, RAM), systemami wspomagającymi profilaktykę i leczenie (m.in.: EWP, e-Krew, e-Transplant) oraz dziedzinowymi systemami teleinformatycznymi (m.in.: SOLR, SOID, EPLOZ, SMZ, ZSMOPL).
Z rozwiązań wdrażanych przez CeZ korzystają miliony Polaków - w portfolio cyfrowych produktów tej instytucji dla obywateli i profesjonalistów medycznych są aplikacje: Internetowe Konto Pacjenta, mojeIKP oraz gabinet.gov.pl, a także e-usługi: e-recepta, e-skierowanie, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, e-rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19, Unijny Certyfikat COVID, a także – pozostająca wciąż w sferze zapowiedzi - centralna e-rejestracja na badania oraz do specjalisty.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//