Autor : Agata Szczepańska
2024-09-08 16:37
Nowy dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii, nowa szefowa Centrum e-Zdrowia, nowi konsultanci krajowi i wojewódzcy oraz zmiana w Narodowym Centrum Krwi. Ostanie dni przyniosły sporo zmian kadrowych w ochronie zdrowia.
Instytuty, NCK, PFRON, ministerstwo, CeZ, konsultanci – w tym tygodniu pod względem kadrowym sporo się działo.
Zmieniło się szefostwo Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Tak jak zapowiadaliśmy, minister zdrowia Izabela Leszczyna powołała na stanowisko dyrektora Piotra Nowickiego. Zastąpił na tym stanowisko dr hab. Annę Mosiołek.
Jest on menadżerem ochrony zdrowia i wykładowcą akademickim. Doświadczenie w zakresie zarządzania ochroną zdrowia i restrukturyzacji szpitali zdobył w wielu placówkach, pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Rady ds. Taryfikacji przy Prezesie AOTMiT. Obecnie jest członkiem Zespołu do spraw zmian systemowych w ochronie zdrowia przy Ministrze Zdrowia, Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Jest też m.in. autorem i współautorem szeregu programów strategicznych i restrukturyzacyjnych. To szczególnie ważne w przypadku IPiN-u, który wciąż tonie w długach. Jak mówiła jego poprzedniczka w rozmowie z CowZdrowiu.pl, placówka ta ma około 110 mln zł długu – to są różne pożyczki, zawarte głównie w tzw. parabankach.
Nową dyrektorkę ma również Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Została nią Izabela Marcewicz-Jendrysik.
Ten rok był w Instytucie burzliwy. Po odwołaniu w połowie marca ze stanowiska dyrektora Marka Tombarkiewicza (byłego wiceministra zdrowia), objęła je dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska. Ale po czterech miesiącach i ona została odwołana. Od końca lipca obowiązki dyrektora pełniła prof. Brygida Kwiatkowska, która jest krajową konsultantką w dziedzinie reumatologii.
Izabela Marcewicz-Jendrysik to dotychczasowa prezeska Warszawskiego Centrum Opieki Medycznej Kopernik. Jest ekonomistką i menadżerką ochrony zdrowia, członkiem zarządów Polskiej Federacji Szpitali oraz Mazowieckiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Do zmiany na stanowisku szefa doszło również w Centrum e-Zdrowia. Nową dyrektorką tej instytucji została Małgorzata Olszewska, prawniczka w przeszłości związana m.in. z resortem cyfryzacji i UKE.
To kolejna w ostatnim czasie zmiana na stanowisku dyrektora CeZ. Na początku lutego br. minister Leszczyna odwołała Pawła Kikosickiego, który kierował tą jednostką od lutego 2022 r. Już kilka dni później zastąpił go Tomasz Jeruzalski. Nie pozostał on jednak długo na tym stanowisku. Z CeZ się jednak nie rozstał – został dyrektorem Pionu Eksploatacji Systemów Teleinformatycznych.
Zmiana kierownictwa miała miejsce również w Narodowym Centrum Krwi. Dotychczasowa szefowa tej instytucji Małgorzata Lorek została prezeską Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Krwi przejął dotychczasowy wicedyrektor Sebastian Twaróg.
Małgorzata Lorek tytuł zawodowy magistra inżyniera uzyskała na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego, a stopień naukowy doktora na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Była realizatorką wielu programów polityki zdrowotnej z zakresu krwiodawstwa oraz hemofilii. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych z zakresu zarządzania oraz zdrowia publicznego.
W resorcie zdrowia również pojawiła się nowa osoba na kierowniczym stanowisku. Agnieszka Mrozik została zastępcą dyrektora Departamentu Opieki Koordynowanej Ministerstwa Zdrowia. Szefem tego departamentu jest Konrad Korbiński.
W ostatnich dniach najgorętszym stanowiskiem wśród konsultantów krajowych jest konsultant ds. położnictwa i ginekologii. W wykazie cały czas jest informacja o wakacie na tym stanowisku, po tym jak odwołany został prof. Krzysztof Czajkowski. Ma go jednak zastąpić prof. Ewa Wender-Ożegowska. Poinformował o tym Menedżer Zdrowia.
Prof. Wender-Ożegowska jest kierowniczką Katedry Medycyny Perinatalnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Kliniki Rozrodczości UMP oraz prorektorem ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego. Jest związana z Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym tej uczelni. Była członkiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla in vitro”.
Odwołanie prof. Czajkowskiego miało być związane z różnicą zdań pomiędzy nim a kierownictwem resortu w sprawie ministerialnych wytycznych dotyczących aborcji.
W tym tygodniu poinformowano – już oficjalnie – o powołaniu również kilku innych konsultantów.
Dr n. med. Piotr Gastoł został ponownie powołany na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie urologii dziecięcej.
Dr Gastoł pełni obowiązki Kierownika Kliniki Urologii Dziecięcej w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.
Nową kadencję rozpoczął 5 września.
Z kolei prof. Marek Ruchała został powołany na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii.
Jest on specjalistą chorób wewnętrznych i endokrynologii oraz kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Prof. Małgorzata Sznitowska została ponownie powołana na stanowisko konsultant krajowej w dziedzinie farmacji przemysłowej. Pełni tę funkcję od 2007 r. Na co dzień to kierowniczka Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Z kolei na stanowisko konsultant krajowej w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki powołana została dr Małgorzata Knap.
Rozpoczęli oni swoje kadencje 26 sierpnia br.
W tym tygodniu powołani zostali także nowi konsultanci wojewódzcy - w Lubelskiem i Łódzkiem.
Nowe stanowisko ma również prof. Maciej Banach. Został prorektorem odpowiedzialnym za prowadzone badania i nadzorującym Collegium Medicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Będzie nadzorował prowadzone na CM KUL badania, w tym badania kliniczne.
Prof. Ryszard Gellert, były dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, został powołany przez swojego następcę - dr. hab. Piotra Krysta - na Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia.
Prof. Gellert będzie odpowiadał za realizację zadań CMKP w zakresie opracowywania i aktualizacji programów oraz za akredytację do szkolenia specjalizacyjnego i innych form kształcenia, o których mowa w przepisach określających zasady kształcenia w zawodach medycznych i w innych mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Polecamy także:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//