Autor : Magdalena Kopystyńska
2021-07-15 11:04
Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych zabrało głos w sprawie rządowej strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.
Pod koniec czerwca poznaliśmy założenia projektu uchwały Rady Ministrów „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.”
W opinii samorządu lekarskiego, rządowa strategia przełomu nie przyniesie. Zdaniem prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej dokument jako całość w zdecydowanej większości poświęcony jest opisowi stanu obecnego, a nie wizji zmian na przyszłość.
Swoje stanowisko wobec projektu zaprezentowała też Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych. W opinii Prezydium Rady proponowana polityka publiczna marginalizuje obszar diagnostyki laboratoryjnej, co uniemożliwi wkroczenie w kolejne lata rozwoju ochrony zdrowia na wysokim europejskim poziomie. Zwrócono uwagę, że diagnostyka laboratoryjna, jak medycyna pracy i inne działy, zasługuje na odrębne miejsce w projektowanej strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia, ze względu chociażby na swoje znaczenie dla sprawności systemu w dobie epidemii.
Diagności komentując projekt strategii odnieśli się także do przyjętej niedawno nowelizacji ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. W ich opinii wprowadzone rozwiązania zniechęcać będą przez wiele lat potencjalnie zainteresowanych wykonywaniem zawodu diagnosty laboratoryjnego, co prowadzić będzie do pogorszenia i obniżenia standardów jakości w medycznych laboratoriach diagnostycznych.
Prezydium KRDL zaapelowało o włączenie do strategii programu zmian służących zabezpieczeniu prawidłowej liczby diagnostów laboratoryjnych oraz strategii i planów rozwoju medycyny laboratoryjnej w Polsce.