Autor : Katarzyna Lisowska
2021-07-27 18:30
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych alarmuje: Mamy sygnały wskazujące na próby omijania przez pracodawców przepisów wynikających z ustawy o najniższych wynagrodzeniach. Chodzi o zabieg polegający m.in na podniesieniu kwoty wynagrodzenia zasadniczego przy jednoczesnej likwidacji dodatków stażowych.
Rzecznik Praw Diagnosty Laboratoryjnego Renata Mond-Paszek wyjaśnia, że w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi zmian w przepisach dotyczących minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla diagnostów laboratoryjnych, które obowiązuje od 2 lipca 2021 roku - zgodnie z ustawą - w przypadku pracowników, których wynagrodzenie zasadnicze z dniem 2 lipca pozostawało niższe niż wskazane w ustawie, wynagrodzenie to powinno ulec stosownemu podwyższeniu. - Ustawodawca wyraźnie wskazał, że podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego do kwoty określonej w ustawie ma na celu wzrost tego wynagrodzenia, zaś wzrost ten powinien być proporcjonalny oraz musi nastąpić dla wszystkich pracowników na tych samych zasadach. Mając na względzie powyższe, wskazuję, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zasadności zaproponowanych państwu nowych warunków płacy, zalecam sprawdzenie, czy nowa propozycja zgodna jest z przyjętym w organizacji zasadami określonymi w ustawie - przekazuje rzecznik.
Renata Mond-Paszek rekomenduje by w przypadku problemów w proponowanych nowych warunkach płacy kontaktować się z odpowiednią zakładową organizacją związkową. Jeśli takiej nie ma zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy. - Dochodzące do mnie informacje o podejmowanych próbach obejścia regulacji ustawowej poprzez podniesienie kwoty wynagrodzenia zasadniczego przy jednoczesnej likwidacji dodatków stażowych, celowościowych lub innych wypracowanych bonifikat z racji podjętego zatrudnienia należy ocenić negatywnie oraz wskazać, że zachowanie takie w ocenie Rzecznika Praw Diagnosty, co do zasady, nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa - zaznacza.
Jakie jest najniższe wynagrodzenie dla diagnostów?
Założenia ustawy przewidują, że od 2 lipca 2021 roku najniższe wynagrodzenia będą wynosić dla:
Diagnostów laboratoryjnych posiadających specjalizację i zatrudnionych na stanowiskach: kierownika laboratorium, starszego asystenta diagnostyki laboratoryjnej, asystenta diagnostyki laboratoryjnej – nie mniej niż 5478 zł (współczynnik 1,06);
Diagnostów laboratoryjnych bez specjalizacji: młodszy asystent diagnostyki laboratoryjnej, diagnosta laboratoryjny – nie mniej niż 4186 zł (współczynnik: 0,81)
Źródło:KIDL
Dodajmy, że Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało uruchomienie specjalnego adresu mailowego, na który można będzie wysyłać skargi dotyczące nieprawidłowości w wypłacie wynagrodzeń i dodatków COVID-owych.
Diagności nie są jedyną grupą zawodową, w której dochodzi do omijania przepisów związanych z nową siatką płac. Na podobne mechanizmy uskarża się personel pomocniczy w ochronie zdrowia. Chodzi głównie o sekretarki i rejestratorki medyczne. Problemy przewidują także ratownicy medyczni. W poniedziałek mieli w tej sprawie spotkanie w resorcie zdrowia. Z wliczaniem "zembalowego" do siatki płac mają także pielęgniarki i położne.
źródło:KIDL
Polecamy także:
Przedsiębiorcy chcą ograniczyć usługi do osób zaszczepionych
Nie ma rozmów o powszechnym obowiązku szczepień, są o pewnych
Odszkodowania za NOP-y coraz bliżej. Rząd przyjął projekt ustawy