• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Kiedy i gdzie będą szczepione dzieci? Jaką szczepionką?

Autor : Katarzyna Lisowska

2021-06-01 12:43

7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci od 12 do 15 lat. Będzie ono realizowane w populacyjnych punktach szczepień, a od września możliwe będzie też w szkołach. - Dziś Polska przystąpiła też do systemu unijnych certyfikatów covidowych - przekazał w trakcie wtorkowej konferencji minister zdrowi Adam Niedzielski.

- W związku z decyzjami EMA oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci od 12 do 15 lat. To ponad 2,5 mln uczniów - przekazał w trakcie konferencji szef KPRM Michał Dworczyk i dodał, że toczą się też rozmowy na temat szczepień dzieci młodszych w wieku 7-12 lat. Jak mówił jest szansa, że wyniki tych badań będą znane na początku września, zapowiedział, że jeśli wyniki okażą się pozytywne, to również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów będą podejmowane decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych - zaznaczył.

Gdzie będą szczepione dzieci?

Jak wskazał Dworczyk na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się w punktach szczepień. Jednak już od września taka możliwość ma być dostępna też w szkołach. Szczepienia będą dobrowolne, rząd jednak planuje przeprowadzenie akcji edukacyjnej, która ma sprawić, że w tej grupie zaszczepi się jak najwięcej dzieci. - Cały czas pracujemy na rzecz tego, by powiększała się świadomość obywateli, że jedynie odporność populacyjna w wyniku zaszczepienia odpowiedniej części populacji pozwoli nam pokonać pandemię. Dzisiaj innej drogi nie ma - dodał. Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek dodał, że w czerwcu rozpocznie się akcja informacyjna we wszystkich szkołach. W drugim tygodniu września, po wakacjach, będą zbierane kwestionariusze medyczne tych uczniów, którzy nie zaszczepili się przez wakacje. Na ich podstawie będzie przeprowadzona akcję szczepień w szkołach.

Minister Czarnek wskazał, że to dyrektorzy szkół będą decydować o tym, czy na terenie szkoły będzie zorganizowany punkt szczepień. - Wszystko zależy od tego, jakie będzie zainteresowanie szczepieniami szczepieniami we wrześniu. Wszyscy dyrektorzy szkół mają też otrzymać materiały informacyjne dotycząc szczepień dzieci w wieku 12-15 lat.

Przypomnijmy dzieci będą szczepione preparatem firmy Pfizer/BioNTech, który został wcześniej zatwierdzony dla tej grupy wiekowej przez Europejską Agencję Leków.

Jak poinformował na konferencji minister zdrowia 1 czerwca Polska przystąpiła też do systemu unijnych certyfikatów covidowych. - To elektroniczny dowód na to, że osoba albo przebyła chorobę, albo posiada negatywny wynik testu na COVID-19. Mówimy wyłącznie o testach PCR. To także certyfikat potwierdzający zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Od dziś można pobrać z internetu dostępny certyfikat - dodał Niedzielski.

Dodał, że  formalny start tego systemu będzie 1 lipca, Polska natomiast znalazła się w grupie liderów, którzy będą wydawali certyfikaty miesiąc wcześniej. - Na razie certyfikat dostępny jest w internetowym koncie pacjenta, pracujemy też, by dostępny był w urządzeniu mobilnym w aplikacji - wyjaśnił Niedzielski i zaznaczył, że  ważność certyfikatu szczepiennego trwa przez rok.- Bardzo wielką zaletą tego certyfikatu jest to, że można bez problemu podróżować i nie trzeba wykonywać testów, ani podlegać kwarantannie - komentował.

Do 25 czerwca certyfikat będzie również dostępny w aplikacjach mobilnych: mojeIKP i mObywatel, zaś aplikacja do odczytu kodu QR będzie dostępna po 10 czerwca.

Czytaj też:

J. Cieszyński wraca do rządu, opozycja: wraca, bo wie za dużo

Wyroby medyczne: kiedy oczekiwana zamiana rozporządzenia?

#szczpienia #uczniowie #dzieci
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Katarzyna Lisowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl