• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Kierunek lekarski na kolejnych uczelniach – ile czeka na decyzję?

Autor : Anna Gumułka

2023-01-25 13:33

12 uczelni czeka obecnie na zgodę Ministra Edukacji i Nauki (MEiN) na uruchomienie kierunków lekarskich. W Polsce brakuje lekarzy, co utrudnia dostęp do leczenia, dlatego zwiększono liczbę miejsc na medycynie. Samorząd lekarski obawia się jednak o jakość organizowanego naprędce kształcenia na uczelniach bez takiego doświadczenia.

- Aktualnie dwanaście uczelni nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki czeka na rozstrzygnięcie (decyzję) w sprawie wniosku o wyrażenie zgody na prowadzenie kierunku lekarskiego – poinformowała CowZdrowiu.pl rzeczniczka resortu nauki i edukacji Adrianna Całus-Polak, zastrzegając, że te postępowania są prowadzone w trybie kodeksu postępowania administracyjnego, więc do czasu ich zakończenia ministerstwo nie informuje, kto wystąpił z takim wnioskiem.

Wiadomo jednak, że jest wśród nich zapewne Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu – w tym miesiącu odwiedził ją minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek właśnie w związku ze złożeniem przez jej władze wniosku o uzyskanie zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego. Uczelnia otrzymała również czek na 3 mln zł dotacji w formie obligacji skarbowych.

 – Już dziś kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych w Polsce jest więcej na uczelniach podległych bezpośrednio ministrowi edukacji i nauki, aniżeli na uczelniach medycznych. Nie chodzi o liczbę studentów, a liczbę kierunków i miejsc, w których kształci się na kierunkach lekarskich – powiedział w Nowym Targu minister Czarnek.


Kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach, NIL protestuje


Nie wiadomo, kiedy można się spodziewać rozstrzygnięć w sprawie złożonych przez uczelnie wniosków: - Postępowanie administracyjne w sprawie pozwolenia na utworzenie studiów na kierunku lekarskim jest procesem złożonym, po stronie uczelni wnioskującej wiąże się, co do zasady, z stosowną analizą kosztów, rozpoznaniem możliwości uczelni oraz potrzebami rynku pracy. W przypadku złożenia wniosku, w pierwszej kolejności jest on dokładnie analizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki pod kątem zgodności z wymaganiami formalno-prawnymi, a następnie przekazywany do zaopiniowania pod względem merytorycznym przez PKA, jak również Ministra Zdrowia – wyjaśnia Adrianna Całus-Polak.

Nowi na rynku

Tylko z początkiem tego roku akademickiego (2022/2023) kształcenie na studiach na kierunku lekarskim rozpoczęły dwie uczelnie nadzorowane przez Ministra Edukacji i Nauki - to Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.
Jak informuje rzeczniczka, w sumie w ostatnich pięciu latach - od roku akademickiego 2018/2019 - kształcenie na kierunku lekarskim rozpoczęło pięć uczelni nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki:

  • Akademia Śląska w Katowicach (wcześniej: Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z siedzibą w Katowicach)  - rozpoczęcie kształcenia: 2018/2019

  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - rozpoczęcie kształcenia: 2019/2020

  • Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie - rozpoczęcie kształcenia: 2020/2021

  • Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie - rozpoczęcie kształcenia: 2022/2023

  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych - rozpoczęcie kształcenia: 2022/2023.

    Oprócz tego trzy uczelnie nadzorowane przez Ministra Edukacji i Nauki posiadają zgodę na prowadzenia kształcenia na studiach na kierunku lekarskim i planują rozpocząć kształcenie na ww. kierunku w roku akademickim 2023/2024, są to:

  • Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego

  • Akademia Mazowiecka w Płocku

  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Samorząd lekarski obawia się o jakość kształcenia 

Szybki wzrost liczby kierunków lekarskich niepokoi jednak Naczelną Izbę Lekarską (NIL), która zwróciła się do Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy.

- Otwieranie kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach wzbudza sprzeciw środowiska lekarskiego, które podkreśla, że zwiększanie liczby absolwentów nie rozwiąże problemów kadrowych w publicznej ochronie zdrowia, że istnieją wątpliwości do kwestii związanych z zapleczem dydaktycznym, że nie jest do tego dostosowany system kształcenia podyplomowego, że może wszystko to skutkować obniżeniem poziomu wiedzy i nieprzygotowaniem do należytej opieki nad pacjentami, a co za tym idzie – zmniejszeniem bezpieczeństwa pacjentów i jakości świadczeń zdrowotnych – wskazuje NIL.

Samorząd zwrócił się do Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. Pismo skierowane 9 listopada 2022 r. do Henninga Ehrensteina, szefa działu D1 Umiejętności, Usługi, Zawody w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski przekazał również do wiadomości ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu i ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi.

„Art. 24 dyrektywy 2005/36/WE określający minimalne wymogi kształcenia lekarzy stanowi, że kształcenie lekarskie na podstawowym poziomie obejmuje co najmniej pięcioletni okres studiów, obejmujący co najmniej 5 500 godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego prowadzonego na uniwersytecie lub pod jego nadzorem” – czytamy w piśmie. Podkreślono, że pojawia się wątpliwość, czy studia prowadzone przez część uczelni można uznać za w pełni zgodne z wymogami określonymi we wspomnianej dyrektywie. „Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uznało, że zasadne jest w tej sprawie zasięgnąć opinii prawnej właściwych służb Komisji Europejskiej” – argumentuje w piśmie prezes NRL Łukasz Jankowski.

Samorząd czeka na odpowiedź z Komisji Europejskiej. 22 grudnia do pisma NIL odniósł się minister Przemysław Czarnek. W odpowiedzi powołuje się on na szersze definicje słowa uniwersytet, używanego w przepisach unijnych oraz wymienia regulacje, które jego zdaniem są wystarczające dla potwierdzenia spełnienia warunków możliwości kształcenia lekarzy.

- Samorząd lekarski od dawna apeluje, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Wyrażamy obawę, czy forsowane przez rządzących zwiększenie ilości kadr medycznych kosztem możliwego obniżenia jakości kształcenia nie spowoduje braku możliwości uznawania kwalifikacji części polskich lekarzy w innych krajach Unii Europejskiej – komentuje prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski.

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego to typowo korporacyjny punkt widzenia, który nie uwzględnia potrzeb pacjentów. - Zwiększanie liczby osób wykonujących dany zawód oznacza mniejszą konkurencję o zasoby, co obniża presję płacową i możliwość monopolizowania rynku. Zwiększa jednak dostęp pacjenta do systemu ochrony zdrowia, także na obszarach, które dziś stanowią swego rodzaju białe plamy. Więcej lekarzy to korzyść dla pacjenta - powiedział minister Niedzielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Kto kształci obecnie? 

Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym z dnia 4 sierpnia 2022 r. w roku akademickim 2022/2023 dwadzieścia cztery uczelnie realizują kształcenie na studiach na kierunku lekarskim. Są to:

  1. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

  2. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

  3. Gdański Uniwersytet Medyczny

  4. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

  5. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

  6. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

  7. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

  8. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

  9. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

  10. Warszawski Uniwersytet Medyczny

  11. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

  12. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

  13. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

  14. Uniwersytet Rzeszowski

  15. Uniwersytet Zielonogórski w Zielonej Górze

  16. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z siedzibą w Krakowie

  17. Uczelnia Łazarskiego z siedzibą w Warszawie

  18. Uniwersytet Opolski

  19. Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego  w Radomiu

  20. Akademia Śląska w Katowicach (dawniej: Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z siedzibą w Katowicach)

  21. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

  22. Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

  23. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

  24. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych.

Polecamy także:

Raport: jak wdrożyć w praktyce opiekę koordynowaną w POZ

Ilu Polaków skorzystało z programu „Profilaktyka 40 PLUS”?

Kolejna uczelnia wykształci lekarzy. Tym razem w Wielkopolsce

#kształcenie #medycyna #uczelnie #MEiN #Ministerstwo Edukacji i Nauki #kierunki lekarskie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl