• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Kobieca sztuka w walce z pandemią koronawirusa

Autor : Anna Jackowska

2021-03-08 21:31

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet portal BBC przybliżył sylwetki trzech kobiet, które w walce z koronawirusem wykorzystały - z sukcesem na skalę światową - swoje talenty artystyczne połączone z wiedzą naukową, zdrowotną i technologiczną.

 

25-letnia Avesta Rastan, która na co dzień zajmuje się wizualizacją danych naukowych, na początku pandemii zdała sobie sprawę, że nie ma wielu infografik pokazujących, w jaki sposób Covid-19 bezpośrednio wpływa na ludzkie ciało. - Widziałam wiele ilustracji i modeli 3D samego wirusa i jego białka, ale tak naprawdę nie widziałam, co nam robi - wyjaśniła.

Zaczęła badać sprawę i wkrótce stworzyła infografikę, która nieoczekiwanie stała się viralem w mediach społecznościowych. Udostępniło ją nawet Światowe Forum Ekonomiczne.

Teraz można ją pobrać w 18 językach (niestety nie w polskim) z jej strony internetowej https://www.azuravesta.com/.

Rastan w przyszłości chce się zaangażować w budowę platform edukacyjnych. - Zdecydowanie zauważyłam, że w ciągu ostatnich 10-20 lat w tej dziedzinie było więcej kobiet niż mężczyzn. W starszych pokoleniach była to zdecydowanie dziedzina zdominowana przez mężczyzn, ale teraz sytuacja się zmienia - mówi.

Dr Radhika Patnala jest neurobiologiem, założycielem i dyrektorem start-upu Sci-Illustrate.

Urodziła się w Indiach, studiowała w Singapurze i Australii, pracuje w Niemczech. Mówi, że jedną z zalet pracy w nauce jest to, że ta dziedzina jest niesamowicie oparta na współpracy i przekracza granice geograficzne i instytucjonalne.

Jej firma tworzy ilustracje naukowe dla szerokiego grona klientów, a podczas pandemii stworzyła 10-częściową serię ilustracji zatytułowaną Covid Dreams, którą można obejrzeć tu: https://www.sci-illustrate.com/covid-dreams.

- Natknęłam się na bardzo interesującą informację, że ludzie, którzy chorowali na Covid-19, mieli dziwne sny. Pomyślałam, że to niesamowity pomysł do zgłębienia - mówi. Jej seria obejmuje różne skojarzenia związane z koronawirusem, od wizualnej próby wyszczególnienia pakietów białek w wirusie po wyobrażenie sobie, jak wyglądają czyjeś usta wewnątrz maski.

Patnala przyznaje, że dziedzina nauki zawsze miała problemy z uzyskaniem pieniędzy od decydentów, ale sugeruje, że być może nadchodzi zmiana, którą obudziła właśnie pandemia.

26-letnia Nujuum Hashi zakaziła się koronawirusem na początku zeszłego roku, ale nie pozwoliła, by zniszczył jej twórcze ambicje i marzenia.

Hashi wychowała się w rodzinie medycznej, jej mama jest położną, a jej zmarły ojciec był anestezjologiem. Porzuciła jednak karierę pielęgniarki w Somalilandzie (islamska republika, nieuznawana przez społeczność międzynarodową), aby zająć się sztuką. Zdecydowała, że chociaż pandemia osłabiła jej siły, to nie zabije jej ducha.

Kiedy w 2020 roku zdała sobie sprawę, że jest chora, wciąż starała się prowadzić zajęcia plastyczne na Instagramie. - Chciałam pokazać światu, że walczę z koronawirusem i robię, co w mojej mocy. Kiedy poczułam, że wracam do zdrowia, zrobiłam ilustrację, jak boksuję koronę. Jeśli mogę z tym walczyć, inni też mogą próbować - mówi.

Wśród jej ilustracji znaleźć można obraz wirusa Covid-19 podczas światowej trasy koncertowej czy rysunek w hołdzie dla lekarzy i pielęgniarek z pierwszej linii frontu.

Obecnie mieszka w Somalii. - W kraju jest wiele nieporozumień. Czasami muszę pokazać ludziom, gdzie są właściwe informacje i powiedzieć, aby nie rozpowszechniali tych nieprawdziwych - mówi.

Wirus niesie za sobą konsekwencje dla całego świata. Pytanie, czy może być też katalizatorem do zmian na polach tradycyjnie zdominowanych przez mężczyzn? Pojawiają się informacje, że pandemia spowodowała, że ​​więcej kobiet rozważa karierę naukową.

 

Źródło: https://www.bbc.com/news/in-pictures-56152069

Czytaj więcej:


Kobiecy wymiar depresji - oczami ginekologa


Carolina Wozniacki mówi głośno o życiu z przewlekłą chorobą zapalną

##kobieta #koronawirus #Covid-19 #sztuka #pandemia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Klub "30" PTK poparł prof. Jankowskiego w wyborach na prezesa elekta
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (29.05-4.06)
Czytaj więcej...
28 maja: Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi
Czytaj więcej...
Monika Pintal-Ślimak: Porada diagnostyczna to priorytet dla środowiska
Czytaj więcej...
26. Piknik Naukowy - kogo spotkacie w strefie zdrowia?
Czytaj więcej...
Resort zdrowia chce odchudzić Polaków? Planuje nowy pilotaż
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (22-26 maja)
Czytaj więcej...
Niedzielski o in vitro: jest w Polsce dostępne
Czytaj więcej...
Koniec z aptekami „na słupa”? Resort chce uszczelnić przepisy
Czytaj więcej...
Tadeusz Zielonka o tym, przeciwko czemu powinni szczepić się dorośli
Czytaj więcej...
W sobotę ruszają zapisy na szczepienia przeciwko HPV
Czytaj więcej...
Będzie więcej świadczeń stomatologicznych na NFZ?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl