Autor : Magdalena Kopystyńska
2021-12-03 11:13
Kolejne 6 próbek jest właśnie sekwencjonowanych pod kątem obecności w nich wariantu Omikron koronawirusa – poinformował dziś podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał także, że są problemy z przedłużeniem certyfikatu covidowego o kolejny rok dla osób, które pierwotnie zaszczepiły się preparatem Johnson&Johnson i przyjęły dawkę przypominającą szczepionką firmy Pfizer i Moderna.
Rzecznik odnosił się do danych epidemicznych, zaprezentowanych w dzisiejszym raporcie. Po rak kolejny usłyszeliśmy, że dynamika wzrostów zakażeń spada. Według Andrusiewicza są regiony, gdzie ten spadek dynamiki wzrostów sięga około 20 proc. W województwie mazowieckim jest to 10 proc., a podkarpackim 4 proc. - Jeżeli popatrzymy na łóżka to ten wzrost zakażeń zawsze poprzedza szczyt hospitalizacji - stwierdził. Średnio w Polsce zajętych jest około 76 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19. - Jesteśmy już raczej w apogeum tej IV fali - powiedział. - Ten szczyt raczej już mamy osiągnięty. Czekamy na ten moment przesilenia - dodał. Jak podkreślił ważne jest, by spadki były kontynuowane, żeby nie ustabilizowały się na poziomie 10 tys. zakażeń dziennie.
Co z wariantem Omikron?
Poprzednie dwie próbki, które były sekwencjonowane nie zawierały wariantu Omikron, a Delta. - Do sekwencjonowania mamy 6 próbek – przekazał Andrusiewicz. - To jest nadal tylko podejrzenie - zapewniał. Przekonywał, ze Polska otrzymuje z międzynarodowego systemu lotniczego informacje na temat tego, jacy pasażerowie wrócili z alertowych kierunków. Na tej podstawie kierują takie osoby na testy, a próbki do sekwencjonowania. Inspekcja sanitarna uważniej kontroluje przedsiębiorców w kontekście przestrzegania obostrzeń sanitarnych.
Rzecznik poinformował, że w ciągu ostatnich 2 dni skontrolowano 13 tys. podmiotów. Na 17 proc. z nich nałożono mandaty. - Inspektorzy raportują, że widzą już większą kategoryczność w podejściu do standardów epidemicznych.
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl