• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • Szpitale
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Komentarze po kolejnych rozmowach z MZ o płacach

Autor : Aleksandra Kurowska

2021-02-17 17:31

Związkowcy mówią o tym, że niewiele dowiedzieli się z dzisiejszych rozmów z MZ i NFZ. Za nami kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, w trakcie którego kontynuowana była dyskusja na temat kwestii związanych z wynagrodzeniami w ochronie zdrowia.

Uczestnicy spotkania, z którymi rozmawialiśmy, mówili nam, że niewiele ustalono i szanse na to, że zespół wypracuje w ciągu miesiąca jakieś wspólne propozycje siatki płac minimalnych, są nikłe. Przypomnijmy, że o niektórych z propozycji skierowanych do MZ, pisaliśmy w ostatnich dniach.

Fizjoterapeuci – ile chcą zarabiać po zmianach w siatce płac?

MZ: ponad połowa pieniędzy na pensje, często ponad 75 proc.

Rezydenci i stażyści: wynagrodzenia tylko w ustawie o płacach?
Diagności przewrotnie o propozycjach MZ ws. płac. Są za, ale...

Związkowcy prosili i oczekiwali, że strona rządowa przekaże jasno, jakie wskaźniki proponuje. Zostało to wpisane do ustaleń. - To, o co toczą się nadal dyskusje, poza pieniędzmi i uszeregowaniem różnych grup, to fakt, że strona rządowa właściwie nie bierze pod uwagę pracowników takich jak administracja, technicy i inne grupy związane z obsługą placówek - mówi nam jeden z uczestników dzisiejszego spotkania.

Kiedy kolejne spotkanie? Jakie kolejne kroki?

Ustalono, że na kolejnym posiedzeniu - zaplanowanym na 26 lutego - strona rządowa zaprezentuje propozycje zmian wartości współczynników pracy określonych w załączniku do ustawy o minimalnych płacach. Propozycja ta ma również uwzględniać finansowane obecnie odrębnie dodatki np. dla pielęgniarek i ratowników. Przedstawiciele zawodów negocjujących z rządem oczekują również, że przedstawienia wpływu proponowanych zmian na wszystkie grupy zawodowe objęte ustawą.

Zmiany tak, ale szybciej

Związkowcy chcą też, by propozycje MZ wchodziły w życie zdecydowanie szybciej, niż zakłada to rządowy harmonogram.

Ministerstwo udostępni partnerom „kalkulator do wyliczeń wynagrodzeń” nie później niż do najbliższego piątku (19 lutego). Partnerzy mają też dostawać, to co prezentuje podczas spotkań MZ, w wersji elektronicznej - teraz często robią screeny, by nie umknęły im elementy prezentacji.

Diagności - zaszeregowanie nie do przyjęcia

Co należy zmienić z perspektywy Karoliny Bukowskiej-Strakovej, reprezentującej Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, która dziś brała udział w spotkaniu? - Na tę chwilę najbardziej istotne wydaje się nam ustalenie odpowiedniego podziału zaszeregowania grup zawodowych zatrudnionych w medycznych laboratoriach medycznych ze względu na posiadane wykształcenie, kompetencje i zakres odpowiedzialności, tak by uniknąć powielania błędów, które znalazły się w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.Podobnie jak ratownicy medyczni postulujemy, by przy zachowaniu godnych współczynników wynagrodzeń dla wszystkich grup zawodowych, w nowelizowanej ustawie rozdzielić współczynniki pracy dla osób z wyższym wykształceniem posiadających i nieposiadających prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego. Takie rozróżnienie współczynników będzie zgodne zarówno z kodeksem pracy, jak i z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania - wyjaśnia przedstawicielka diagnostów.

Psycholodzy o propozycjach: 2,5 tys. na rękę to za mało

Ministerstwo Zdrowia nie przygotowało dziś nowych propozycji dotyczących współczynników pracy. Jak mówi Katarzyna Sarnicka, prezes Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów, cieszy jednak fakt, że resort chce do problemu podejść systemowo. Zgodnie z propozycjami MZ współczynnik pracy dla psychologów ze specjalizacją ma przez najbliższe dwa lata wynosić 1,05 a bez specjalizacji 0,73. To - według szacunków - da około 2,5 tys. złotych na rękę miesięcznie. W ocenie psychologów to za mało. - Mam nadzieję, że propozycja MZ będzie taka, że by powstrzymać odpływ dobrze wykształconych psychologów z publicznych placówek ochrony zdrowia. Ci specjaliści w dobie epidemii, gdy zwiększa się liczba osób z problemami psychologicznymi, są bardzo potrzebni - stwierdza Sarnicka.

Ratownicy

-Jako ratownicy chcemy osobnej rubryki w tabeli wynagrodzeń. Wyjściowo 1,05 a docelowo 1,5-1,7 w zależności, czy ratownik pracuje bez nadzoru czy pod nadzorem – mówi nam Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników.

MZ: to tylko kalkulator

Przypomnijmy, że jak informowała nasza redakcja, przy poprzednim spotkaniu uczestnicy mieli wyświetlane inne propozycje przeliczników przez MZ, a inne w mailu.

W trakcie dyskusji ustalono, że Zespół na kolejnych spotkaniach koncentrował będzie się nad przygotowaniem propozycji systemowej zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Jednocześnie strona społeczna została poinformowana, że celem usprawnienia wyliczeń skutków finansowych zmian wypracowywanych przez Zespół przygotowane zostało narzędzie nazwane roboczo: „wzór kalkulatora do wyliczeń wynagrodzeń” (tak nazywał się plik wysłany do strony społecznej – taka sama nazwa znajduje się w nagłówku przedmiotowego dokumentu – w załączeniu). Przykładowe zrzuty ekranu prezentujące to narzędzie udostępnione zostały stronie społecznej. Narzędzie to w zależności od wprowadzonych do niego danych dokonuje kalkulacji wartości współczynników pracy oraz niezbędnych nakładów. Ustalono jednocześnie, że do poniedziałku 15 lutego br. partnerzy społeczni mogą nadsyłać do sekretariatu TZdSOZ uwagi i postulaty w zakresie zmian załącznika do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W oparciu o te propozycje przy użyciu „kalkulatora do wyliczeń wynagrodzeń” na kolejnym spotkaniu dokonywane będą robocze szacunki kosztów proponowanych rozwiązań. Płace w zdrowiu. Dwie różne tabele od MZ. O co chodzi?

Zobacz także:

15 tys. zł czyli ile - odpowiedź MZ o liczeniu limitu dodatku COVID

Stażyści i rezydenci – komu należy się dodatek COVID-owy?
K. Bukiel o płacowych propozycjach MZ – to kompletna abstrakcja

#pensje #wynagrodzenia #MZ #rozmowy #opinie #związek #zawodowy #NFZ #finanse
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Nowy portal dla opiekunów domowych: znajdą tam wiedzę i wsparcie
Czytaj więcej...
Dzisiejsze dane MZ - 11,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem
Czytaj więcej...
Dziś rozmowy z MZ o płacach. Diagności mówią o tym, co trzeba zmienić
Czytaj więcej...
Lekarze wciąż nie wiedzą co MZ będzie robić z sesją egzaminacyjną
Czytaj więcej...
Laboratoria – badanie przerwane ma być archiwizowane
Czytaj więcej...
Jak idą szczepienia w Domach Pomocy Społecznej?
Czytaj więcej...
Jak będzie wyglądało szczepienie chorych na nowotwory?
Czytaj więcej...
Nadzwyczajny szczyt UE. Dzisiejszym przedmiotem obrad szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitale: dane o finansach i scenariusze. Prezentacja MZ w Sejmie
Czytaj więcej...
Moderna zwiększa moce produkcyjne dla swojej szczepionki
Czytaj więcej...
Dziś także ponad 12 tys. zakażeń koronawirusem. Gdzie najwięcej?
Czytaj więcej...
Polscy i amerykańscy naukowcy łączą siły w walce przeciw nowotworom
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl