• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Jak walczyć z uzależnieniami? W Sejmie o rządowych pomysłach

Autor : Katarzyna Lisowska

2021-11-15 13:57

Komisja Zdrowia przyjęła rządowy projekt ustawy powołujący Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. To ono od przyszłego roku ma odpowiadać za leczenie uzależnień od alkoholu i od substancji psychoaktywnych. Centrum powstanie z połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Co się zmieni w profilaktyce uzależnień?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd we wrześniu i jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie (29 października).

Jak czytamy w jego uzasadnieniu nowo powołana instytuacja w sposób kompleksowy skupi się na przeciwdziałaniu różnym uzależnieniom na różnych płaszczyznach tj. edukacji, profilaktyce, szkoleniu kadr, leczeniu, czy rehabilitacji, które do tej pory były realizowane przez różne podmioty.

W trakcie dyskusji na posiedzeniu Komisji posłanka Krystyna Skowrońska (PO) zwracała uwagę, że przedłożone przepisy budzą wątpliwości do gwarancji zabezpieczenie danych wrażliwych osób objętych działaniami powołanego Centrum. Jak przypomniała takie zastrzeżenia miał też do projektu ustawy Rzecznik Praw Obywatelskich.

Poseł Zdzisław Wolski (Lewica) zgłaszał potrzebę zapisu iż w skład Rady do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom (zastąpi ona dotychczasową Radę do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii - red.), która będzie działała przy Prezesie Rady Ministrów jako organ koordynacyjno-doradczy w sprawach z zakresu uzależnień, wchodzili nie tylko kierujący nowo powołanym Centrum, ale również specjaliści mający doświadczenie w prowadzeniu takiej terapii. Posłowie opozycji dodali, że brak specjalistów w Radzie sprawi, że jej głos nie będzie merytoryczny a polityczny.

Przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos pytał przedstawicieli resortu zdrowia o to jaki ma być charakter Rady. Czy ma ona w ramach swoich kompetencji zajmować się monitorowaniem sytuacji w obszarze uzależnień i funkcjonowania Krajowego Centrum oraz kwestiami finansowymi. Czy tak jak sugerują posłowie opozycji oraz przedstawiciele organizacji zajmujących się terapią takich osób obecni na posiedzeniu, powinna ona mieć charakter bardziej merytoryczny mocniej odnoszący się do leczenia uzależnień.

Wiceminister Maciej Miłkowski podkreślał, że Rada ma spełniać funkcję doradczą dla rządu. Dlatego nie widzi potrzeby wprowadzenia zmian do projektowanej ustawy. Dodał, że dalsze zapisy ustawy mówią o tym, że specjaliści mogą być zapraszani na posiedzenia Rady by przedstawić swoje opinie do poszczególnych zagadnień, tak samo jak Rada może powoływać zespoły robocze, które mogą np. opracowywać strategie potrzebnych zmian w programie leczeniu uzależnień.  Jak podkreślał wiceminister w opinii resortu zdrowia tak koncepcja jest już praktykowana przy okazji działalności innych Rad i się sprawdza. (Czytaj. Rząd za nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. Łączy agencje)

Zgodni z intencją ustawodawcy nowe Centrum ma zapewnić skoncentrowanie realizacji zadań dotyczących zdrowia publicznego w kierunku profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami w jednej jednostce organizacyjnej, podległej ministrowi zdrowia. Po połączeniu dotychczasowych instytucji KBPN i PARPA, ich działanie regulować nadal mają odrębne przepisy. Jak podkreślał w czasie posiedzenia wiceminister Miłkowski osoby, które do tej pory funkcjonowały w tym obszarze ( specjaliści terapii uzależnień) zachowają swoje uprawnienia. Co więcej zawód psychoterapeuty uzależnień będzie uznawany za zawód medyczny, co ma też pozwolić na wyższą wycenę takich usług. 

Teraz projekt ustawy po rozpatrzeniu przez sejmową Komisję Zdrowia trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Cały dokument tutaj.

Czytaj też:

39 dyżurów na granicy - z jakim efektem? Medycy na granicy podsumowują

Sondaż: Młodzi chcą zmiany prawa aborcyjnego

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (15-21 listopada)

Dziś 30 proc. wzrost liczby nowych zakażonych Sars-CoV-2

#uzależnienia #alkohol #narkotyki #profilaktykauzależnień #PARPA #KBPN #KrajoweCentrumPrzeciwdziałaniaUzależnieniom
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Katarzyna Lisowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Potrzeby obronne kraju: zadania podmiotów leczniczych w razie wojny
Czytaj więcej...
Zdrowie w programach wyborczych - przegląd partyjnych propozycji
Czytaj więcej...
Półpasiec: interdyscyplinarne spojrzenie na szczepienia dorosłych
Czytaj więcej...
Świadczenie pielęgnacyjne: zmiany w 2024 roku - zestawienie
Czytaj więcej...
Działanie komisji bioetycznych z nowymi przepisami. Jest projekt
Czytaj więcej...
Prof. T. Wróbel: PBL to nie tylko choroba seniorów
Czytaj więcej...
Psychologowie z Ukrainy bez możliwości pracy w Polsce. Interwencja RPO
Czytaj więcej...
Rehabilitacja - ZUS szuka dostawców usług w latach 2024-2026
Czytaj więcej...
NFZ: zmiany w programach lekowych i chemioterapii
Czytaj więcej...
Wybory parlamentarne 2023 - jak głosować w szpitalu?
Czytaj więcej...
Rozliczanie hospitalizacji dzieci – NFZ zmienia zarządzenie
Czytaj więcej...
Pionierski zabieg na sercu trzymiesięcznego chłopca
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl