Autor : Magdalena Gajownik
2026-05-07 17:06
Do końca maja placówki prowadzące poradnie kardiologiczne, programy profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy muszą przekazać swoje harmonogramy wizyt do centralnej e-rejestracji. Dla wielu podmiotów to ostatni moment na dostosowanie systemów, bo od czerwca brak integracji może wiązać się z problemami z rozliczeniami z NFZ, a od lipca nawet utratę finansowania części świadczeń.
Do końca maja wszystkie placówki realizujące świadczenia w zakresie kardiologii, mammografii i profilaktyki raka szyjki macicy mają obowiązek przesłać swoje harmonogramy wizyt do centralnej e-rejestracji, czyli państwowego systemu, który ma docelowo być głównym narzędziem zarządzania zapisami pacjentów na wybrane świadczenia. Podmioty lecznicze muszą najpierw przekazać pełne harmonogramy na trzy miesiące do przodu, a później cały czas aktualizować dane o dostępnych terminach, żeby pacjent miał dostęp do rzeczywistych informacji o wolnych miejscach i mógł się samodzielnie zapisać na wizytę lub badanie. Opóźnienia we wdrożeniu nowego systemu mogą słono kosztować: od czerwca NFZ będzie mieć możliwość wstrzymania rozliczeń świadczeń dla tych placówek, które nie podłączą się do systemu, a od lipca Fundusz ma finansować tylko świadczenia umawiane właśnie przez centralną e-rejestrację. Więcej informacji nt. integracji systemu z centralną e-rejestracją TUTAJ.
Czytaj także:
Wszystko o Centralnej e-Rejestracji. Nowy poradnik
Cyfryzacja ochrony zdrowia: realizacja priorytetów rządu Tuska