Autor : Anna Gumułka
2024-05-14 17:57
W Ministerstwie Sprawiedliwości powołano grupę roboczą, która zajmie się opracowaniem krajowych tablic alimentacyjnych – podał we wtorek ten resort. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
- Wprowadzane rozwiązanie pozwoli odpowiedzieć ma postulaty środowiska rodziców i sędziów rodzinnych, którzy od lat zgłaszali problemy związane z rozbieżnościami w zasądzanych przez sądy rodzinne alimentach – czytamy we wtorkowym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wprowadzenie takiego narzędzia postulowali również Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) oraz Rzecznik Praw Dziecka (RPD) wskazując, że tablice alimentacyjne przedstawiałyby zestawienie wysokości dochodów osiąganych przez dłużnika alimentacyjnego z proponowaną wysokością alimentów dla dziecka, zmieniającą się w zależności od wieku dziecka. Im wyższe dochody oraz wiek dziecka, tym wyższa proponowana wysokość alimentów. Tablice stanowią wytyczne i propozycję, z której sądy mogą korzystać, ale mogą je także modyfikować w zależności od okoliczności sprawy.
- Podobne rozwiązania funkcjonują we Francji, Austrii, Czechach czy Niemczech, gdzie sądy rodzinne korzystają z takich tabel i znajomość kryteriów zasądzania alimentów jest powszechna - zwraca uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości, akcentując jednocześnie, że tablice alimentacyjne – jako że nie stanowią tradycyjnie rozumianego źródła prawa – nie odbierają sędziom rodzinnym możliwości dostosowania wysokości alimentacji do potrzeb konkretnego dziecka.
Przypominamy także:
Świadczenia: Renta rodzinna. Studenci muszą pamiętać o zaświadczeniu
Obecnie polskie prawo nie określa w żaden sposób minimalnej ani maksymalnej wysokości alimentów na rzecz dziecka. Określa ją sąd w zależności od okoliczności danej sprawy, w tym usprawiedliwionych miesięcznych kosztów utrzymania dziecka, a także możliwości zarobkowych rodziców.
Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad kompleksową nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, w tym także w zakresie alimentów, która zakłada m.in. wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych. Pozwalałyby one na uzyskanie – w szybkim trybie – alimentów określonych w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Zgodnie z projektem, uzyskanie takich alimentów nie wyłączałoby w przyszłości możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.
Polecamy także:
Lekarz podejrzany o zabójstwo pacjenta – znamy nowe szczegóły
Kleszcze: pierwsza kara w sprawie leczenia boreliozy metodą ILADS
Prof. P. Rutkowski: szczepionka na czerniaka jest badana w Polsce
//