Autor : Agata Szczepańska
2023-05-26 15:01
Resort zdrowia planuje uszczelnienie przepisów ustawy „apteka dla aptekarza”. Jak poinformował minister Adam Niedzielski, są gotowe rozwiązania, wypracowane w porozumieniu z samorządem aptekarskim.
- Rozmawiamy ze środowiskiem, choć mamy tutaj poczucie dualizmu – powiedział minister podczas konferencji prasowej, pytany, czy planowane są zmiany w przepisach regulujących działanie aptek. Jak dodał, zarówno samorząd farmaceutów, jak i resort zdrowia są świadome problemów z funkcjonowaniem tych regulacji.
- Zaproponowaliśmy rozwiązanie w postaci poprawek, które mają uszczelnić „aptekę dla aptekarza”, żeby nie było m.in. możliwości prowadzenia apteki na tzw. słupa – poinformował Adam Niedzielski.
- Mamy gotowe rozwiązania, umówiliśmy się z Naczelną Izbą Aptekarską, że te przepisy zostaną włączone do ustawy refundacyjnej. Mamy też zaplanowane inne scenariusze – dodał.
Apel farmaceutów do premiera. O co chodzi?
Minister liczy, że projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zostanie wkrótce przyjęty przez rząd. Jednak takie zapowiedzi pojawiają się co najmniej od świąt wielkanocnych, a prace nad projektem trwają już niemal dwa lata.
Zgodnie z uchwalonymi w 2017 r. przepisami, nową aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych (stąd potoczna nazwa „apteka dla aptekarza”). W przypadku nowych placówek obowiązują kryteria geograficzno-demograficzne przy ich powstawaniu: 3 tys. mieszkańców w danej gminie na jedną aptekę oraz odległość między sąsiadującymi placówkami, która wynosi co najmniej 500 metrów. To kryterium nie obowiązuje, jeśli nowa apteka powstanie w odległości 1 km od obecnie istniejącej.
Według GUS na koniec 2022 r. w Polsce działało 11,7 tys. aptek ogólnodostępnych i zakładowych oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało blisko 58 tys. osób. Liczba aptek ogólnodostępnych spadła w ubiegłym roku o 1,8 proc. w stosunku do 2021 r., zaś punktów aptecznych – o 2,4 proc. To dane zbieżne z prezentowanymi przez polską firmę badawczo – doradczą PEX PharmaSequence.
Polecamy także: