• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Koronawirus: co zawierają przepisy ws. stanu zagrożenia epidemicznego?

Autor : Aleksandra Kurowska

2020-03-14 09:09

W nocy ukazały się przepisy o stanie zagrożenia epidemicznego. Zaczęły działać o północy. Chodzi m.in. o zamknięcie restauracji, ograniczenie mszy, zakaz wywozu respiratorów.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego zaczęło już obowiązywać.

Na jaki czas obostrzenia?

Rozporządzenie przewiduje, że od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej będzie stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

-Rozporządzenie Ministra Zdrowia, 'lex koronawirus', zaczyna działać o północy - wskazał na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Co oznaczają przepisy o stanie zagrożenia?

Od 15 marca do odwołania wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Polski. Chociaż na konferencji prasowej mówiono wczoraj że to przepisy na 10 dni - na początek.

Polscy obywatele, którzy znajdują się poza krajem, mogą wrócić do domu, ale każdy zostanie zarejestrowany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Aktulaizacja: Ministerstwo złagodziło przepisy Zmiana przepisów o stanie zagrożenia. Chodzi o kwarantannę

Jakie wyjątki?

Osoby z obszarów przygranicznych, mieszkające w Polsce a na co dzień dojeżdżające do pracy za granicę oraz kierowcy transportu kołowego - np. autobusów i busów będą zwolnieni z kwarantanny.

Zakaz handlu sprzętem medycznym

W czasie stanu zagrożenia epidemicznego, zakazuje się wywozu lub zbywania poza terytorium kraju respiratorów oraz kardiomonitorów.

W przypadku gogli ochronnych, kombinezonów typu TYVEK, masek typu FFP2/FFP3, maseczek chirurgicznych, ochraniaczy obuwie, rękawiczek lateksowych i nitrylowych, oraz środków do dezynfekcji rąk, powierzchni i pomieszczeń, przedsiębiorcy mają obowiązek - nie później niż na 24 godziny przed zamiarem wywozu lub zbycia - powiadomić o tym wojewodę właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania.

Zamknięte restauracje, bary, odwołane targi

W czasie stanu epidemicznego ustanowiono zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (z wyłączeniem usług na wynos i z dowozem) a także związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje czy spotkania.

Bez kina, siłowni, rozgrywek

MZ wprowadza zakaz działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni i klubów fitness.

Biblioteki zamknięte, spektakle i koncerty odwołane

Zakazowi podlega działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Msze - w telewizji, internecie lub małe

Następuje czasowe ograniczenie sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. Chodzi o to, by ludzie nie zarażali się w kościołach. Jeśli kościół chce zorganizować jednak msze to niezależnie czy w budynku, czy na świeżym powietrzu, liczba uczestników nie może przekraczać 50 osób.

Także inne zgromadzenia powyżej 50 osób są zabronione.

Działanie sklepów i galerii handlowych

Galerie handlowe nie będą zamknięte, ale otwarte w nich pozostaną tylko niektóre punkty. Jakie? Ile metrów musi mieć obiekt handlowy by objęły go zakazy?

W obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 ustanawia się czasowe ograniczenie handlu detalicznego najemcom powierzchni handlowej, jeśli handlują głownie wyrobami tekstylnymi, odzieżą, butami, wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi.

Czyli otwarte zostaną m.in. sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie - o czym mówiono wczoraj na konferencji.

Teleporady - potwierdzanie prawa do świadczeń

Na czas pandemii NFZ szczególnie promuje korzystanie z teleporad, by w miarę możliwości ograniczyć podróże pacjentów oraz przebywanie wspólnie w poczekalniach. To też ochrona pracowników medycznych. W rozporządzeniu MZ określa, jak w takiej sytuacji sprawdzać uprawnienia do leczenia.

Placówki udzielające świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności potwierdzają tożsamość pacjenta na podstawie przekazanych przez niego danych np. przez telefon. W razie niepotwierdzenia prawa świadczeniobiorcy do świadczeń finansowanych przez NFZ, pacjent może zdalnie złożyć oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń opieki zdrowotnej - a nie tak teraz przez podpisanie oświadczenia.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Opublikowano też: Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych a także Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym.

Przeczytaj także:

Lista szpitali, które mają zostać przekształcone na zakaźne

Rząd: ogłaszamy stan zagrożenia z powodu COVID-19. Co to oznacza?

Koronawirus: w nocy kolejne 13 przypadków. Gdzie? Ile w sumie?

#koronawirus #stan zagrożenia epidemicznego #Jakie ograniczenia powoduje stan zagrożenia epidemicznego #Minister Zdrowia #epidemia #pandemia #przepisy #rozporządzenie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Podwyżki najniższych płac: znamy harmonogram NFZ. Kluczowe terminy
Czytaj więcej...
SMA - lekarze i pacjenci czekają na terapię genową
Czytaj więcej...
NIL: rezygnacja z części ustnej PES ma sens. Mamy na to dane
Czytaj więcej...
USA kupuje od Pfizera szczepionki za 3,2 mld dol.
Czytaj więcej...
PPOZ krytykuje stanowisko Rady ds. COVID-19 w sprawie POZ
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl