Autor : Magdalena Gajownik
2026-06-02 13:06
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowe wymagania dotyczące przechowywania, badania i wydawania krwi pacjentom w szpitalach- każdy etap ma być ściśle kontrolowany.
Obwieszczenie Ministerstwa Zdrowia nie wprowadza rewolucji dla pacjentów, ale za to szczegółowo opisuje wymagania ws. działania szpitalnych banków krwi i laboratoriów, które odpowiadają za przygotowanie krwi do leczenia. Najważniejszy cel dokumentu: zminimalizować ryzyko błędów (m.in. nieprawidłowe oznaczenie probówki, niewłaściwe przechowywanie). Wszystkie etapy pracy muszą być dokładnie opisane, kontrolowane i możliwe do odtworzenia - czytamy w dokumencie. Szpitale mają prowadzić szczegółową dokumentację, regularnie sprawdzać własne procedury, konserwować sprzęt i monitorować jakość wykonywanych działań w taki sposób, żeby można było ustalić co się stało, kto wykonywał dane czynności i czy wszystko przebiegło zgodnie z zasadami. Duża część wymagań dotyczy przechowywania, transportu i wydawania krwi: na każdym etapie musi być wiadomo, gdzie znajduje się dana jednostka krwi, w jakich warunkach była przechowywana i komu przekazana.
Czytaj także:
MZ ułatwia zatrudnianie w centrach krwiodawstwa. Co się zmieni?
Hemofilia. Terapia podskórna dla dorosłych nadal czeka na decyzję MZ