• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Krwiodawstwo: ważna, oczekiwana zmiana w wytycznych MZ

Autor : Aleksandra Kurowska

2022-05-18 16:10

Epokowa zmiana w wytycznych MZ dotyczących tego, jakie badania powinno się robić krwiodawcom. MZ zmienia zarządzenie i obwieszczenie. Diagności i środowisko transfuzjologów od lat zabiegało o takie zmiany.

Obecność w przetaczanym składniku krwi przeciwciał anty-HLA (które bardzo często są wytwarzane przez kobiety, które były w ciąży lub osoby, które otrzymały przetoczenie krwi lub jej składników) stwarza ryzyko wystąpienia ostrego poprzetoczeniowego uszkodzenia płuc (TRALI) - poważnej niepożądanej reakcji poprzetoczeniowej, a także innych niehemolitycznych, niepożądanych reakcji poprzetoczeniowych. 

Ktoś, kto w ciężkim stanie klinicznym np. z powodu sepsy czy operacji kardiologicznych i ortopedycznych dostawał przetoczenie od dawcy z przeciwciałami, mógł mieć pogorszenie stanu klinicznego, zamiast jego poprawy.

- Unikanie toczenia wymienionych w obwieszczeniu składników krwi od kobiet z ciążą w wywiadzie, jeśli nie były zbadanie pod kątem obecności przeciwciał lub badanie osób wymienionych w obwieszczeniu pod kątem obecności przeciwciał, jest bardzo istotne - mówi nam Agnieszka Gierszon, diagnostka laboratoryjna, sekretarz Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.

Dodaje, że diagności i środowisko transfuzjologów od lat zabiegało o takie zmiany. - To krok w dobrą stronę - wyjaśnia.

Co dopisano w przepisach?

W załączniku do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2021 r. w sprawie wymagań dobrej praktyki pobierania krwi i jej składników, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu dla jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 28) wprowadza się następujące zmiany:

1) pkt 3.3.4 otrzymuje brzmienie: „3.3.4 Oznaczenie przeciwciał anty-HLA Zaleca się wykonywanie badań obecności przeciwciał anty-HLA u kandydatów na dawców i dawców, u których wykonywano zabiegi przetoczenia krwi i jej składników, oraz u kobiet, które były w ciąży. W przypadku stwierdzenia u dawcy albo u kandydata na dawcę obecności przeciwciał anty-HLA albo w przypadku, gdy przeciwciała te nie były oznaczane to:

1) osoby te powinny być kwalifikowane do zabiegów pobierania krwi pełnej, z której otrzymany koncentrat krwinek czerwonych może być przeznaczony do użytku klinicznego, a uzyskiwany z takiej donacji koncentrat krwinek płytkowych może być przeznaczony do przygotowania ubogoleukocytarnego zlewanego KKP wówczas, gdy w zlewanym koncentracie jest wykorzystany najwyżej jeden kożuszek leukocytarno-płytkowy od dawcy, u którego istnieje ryzyko wystąpienia przeciwciał anty-HLA a osocze do uzyskania Zl. UKKP powinno pochodzić od dawcy, u którego nie występuje takie ryzyko;

2) osocza otrzymanego z krwi pełnej nie należy wydawać bezpośrednio do użytku klinicznego, ani do otrzymania krioprecypitatu;

3) osocze otrzymane metodą plazmaferezy od tych osób nie może być przeznaczone bezpośrednio do użytku klinicznego, ani do otrzymania krioprecypitatu;

4) nie zaleca się pobierania od tych osób KKP metodą aferezy, a w przypadku konieczności jego pobrania powinien on być pozbawiony osocza dawcy i krwinki płytkowe powinny być przemywane i zawieszone w osoczu takiej samej grupy krwi lub AB, lub w roztworze wzbogacającym, lub innym roztworze izotonicznym. W przypadkach określonych w pkt 3 i 4 należy pamiętać o skróconym terminie ważności.”;

2) w pkt 8.2.2. uchyla się wprowadzenie do wyliczenia w brzmieniu: „W pracowni wykonującej badania z zakresu serologii grup krwi u dawców powinny być wykonywane poniższe badania:”.

Obwieszczenie  Minister Zdrowia  z dnia 18 maja 2022 r. zmieniające obwieszczenie w sprawie wymagań dobrej praktyki pobierania krwi i jej składników, badania, preparatyki, przechowywania, wydawania i transportu dla jednostek organizacyjnych publicznej służby krwi.

Zobacz także:

A.Gierszon: czego doczekali się diagności laboratoryjni? (rozmowa)

#krwiodawcy #krwiodawstwo #badania diagnostyczne #diagnostyka
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego będzie wydłużony
Czytaj więcej...
Branża o nowelizacji ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
EDM w gabinecie szkolnej higienistki. Od kiedy obowiązkowa?
Czytaj więcej...
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Czytaj więcej...
GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl