• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Kryzys Philipsa związany z urządzeniami oddechowymi dobiega końca?

Autor : Anna Jackowska

2022-12-21 10:30

Holenderski producent sprzętu medycznego Philips wycofał w zeszłym roku z rynku kilka milionów urządzeń wspomagających oddychanie, w tym respiratorów, z powodu części piankowej używanej od tłumienia dźwięku, która miała ulegać degradacji i stawać się toksyczna, podrażniając drogi oddechowe i potencjalnie powodując raka. Teraz firma poinformowała, że niezależne testy jej urządzeń oddechowych, które zostały wycofane z rynku, wykazały, że produkty spełniają normy bezpieczeństwa.

Philips jest jednym z największych producentów aparatów do leczenia bezdechu sennego i respiratorów. Zeszłoroczne wycofanie produktów objęło od 3 do 4 milionów sztuk sprzętu.

Rzecznik firmy Steve Klink mówił wtedy, że około 80 proc. potencjalnie trefnych urządzeń to maszyny używane do pomocy osobom z bezdechem sennym, znane jako urządzenia do ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Użytkownikom tych maszyn zalecono zaprzestanie ich używania. Około 2/3 sprzedaży urządzeń Philips CPAP odbywa się w Stanach Zjednoczonych.

Pozostałe 20 proc. potencjalnie trefnych urządzeń to respiratory. Lekarze i pacjenci korzystający z respiratorów podtrzymujących życie musieli najpierw rozważyć, czy potencjalne zagrożenie ze strony pianki przewyższało inne zagrożenia.

Od tego czasu obawy przed ewentualnymi procesami sądowymi zniweczyły wartość rynkową firmy o 70 proc. Obecna informacja spowodowała, że akcje Philipsa wzrosły o 3,5 proc.

To nie wina urządzeń, a złej konserwacji sprzętu

- Możemy stwierdzić, że produkty spełniają normy bezpieczeństwa. To bardzo dobra wiadomość - powiedział Reutersowi dyrektor generalny Roy Jakobs - Najnowsze testy wykazały, że mało prawdopodobne jest narażenie na emisję cząstek stałych ze zdegradowanej pianki w urządzeniach DreamStation w takim stopniu, aby spowodowało to odczuwalny uszczerbek na zdrowiu pacjentów, pod warunkiem, że urządzenia nie były czyszczone środkami czyszczącymi na bazie ozonu - wyjaśnił.

Według firmy wyniki wykazały, że narażenie na emisje lotnych związków organicznych nie powinno powodować długoterminowych konsekwencji zdrowotnych dla pacjentów, a degradacja pianki była bardzo rzadka i była związana z użyciem nieautoryzowanych środków czyszczących na bazie ozonu. Maszyny czyszczone tymi produktami były 14 razy bardziej narażone na znaczną, widoczną degradację pianki niż maszyny czyszczone autoryzowanymi produktami.

W zeszłym roku SoClean Inc, niezależny dostawca systemów odkażających opartych na ozonie, złożył pozew przeciwko firmie Philips, zarzucając jej gwałtowny spadek sprzedaży z powodu zarzutów, że produkty na bazie ozonu spowodowały problemy z urządzeniami bezdechu sennego.

Eksperci są zgodni, FDA jeszcze analizuje wyniki

Program testów i badań został przeprowadzony w pięciu niezależnych, certyfikowanych laboratoriach badawczych, a wyniki zostały ocenione przez zewnętrznych wykwalifikowanych ekspertów i firmę Philips Respironics i zewnętrzny panel medyczny. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wciąż analizuje wyniki badań dostarczonych przez Philipsa.

Firma poinformowała, że ​​spodziewa się zakończenia wycofywania i wymiany wszystkich produktów, których dotyczy problem, w pierwszej połowie 2023 r., ponieważ wyprodukowała już 90 proc. wszystkich potrzebnych części zamiennych.

Polecamy także:

Wentylacja mechaniczna: pacjenci nie chcą wracać do szpitali

Wentylacja mechaniczna - wkrótce poznamy wynik prac AOTMiT

Więcej czasu na dostosowanie standardów na OIOM-ach?

#Philips #wentylacja #respirator #oddech
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie? Dziś Dzień Walki z Rakiem
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
2,5 mld zł z Funduszu Medycznego na inwestycje w onkologii
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Transplantacyjna - co rząd szykuje?
Czytaj więcej...
20 lat i wzrost zgonów z przedawkowania narkotyków o 376 proc.
Czytaj więcej...
Nowe programy specjalizacji budzą kontrowersje
Czytaj więcej...
"Nowy lek". Na czym polegać będzie nowa usługa?
Czytaj więcej...
GSK z lekiem na anemię spowodowaną przewlekłą chorobą nerek
Czytaj więcej...
Rada Przejrzystości oceni leki na szpiczaka i przerost prostaty
Czytaj więcej...
Rak gruczołu krokowego: potrzeba strategicznych zmian
Czytaj więcej...
Nowa wiceszefowa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl