Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-09-15 08:39
Dane mówią, że endometrioza dotyczy od 3 do 10 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym i stanowi istotny czynnik niepłodności - nawet do 40 proc. Zanim jej objawy zostaną prawidłowo rozpoznane, mija nawet 10 lat. O tym jak skrócić ten czas mówi Lucyna Jaworska-Wojtas, prezes Fundacji „Pokonać Endometriozę” w rozmowie z Aleksandrą Kurowską.
Obejrzyj rozmowę:
- Endometrium jest to wyściółka macicy, komórka, która wyściela macicę wewnątrz. Endometrioza to choroba, która polega na tym, że komórka endometrium wydostaje się z wnętrza macicy, wszczepia się w inne narządy, które są w miednicy mniejszej, ale może się wszczepić nawet w płuca i jest tam hormonalnie czynna, tworząc guzy, nacieki, wszczepy. Rak endometrium to już nowotworowa, złośliwa postać przeistoczenia się i przejścia endometrium do innych narządów.
Cowzdrowiu - Endometrioza: co to za choroba i jak ją leczyć
- Endometrioza jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Natomiast objawy, które występują najczęściej w jej przypadku to bardzo bolesne miesiączki praktycznie od pierwszego okresu. Są również inne objawy występujące w miednicy mniejszej, na przykład biegunki, zaparcia, bóle parcia na mocz, bóle przy oddawaniu moczu i stolca. Mogą to też być bóle barku, przepony, mięśni prostych, żołądka a także migreny. To jest całe spektrum objawów, które powodują, że lekarze mylą się i wysyłają pacjentów do różnych specjalistów, ale nie do ginekologów.
- W pierwszej kolejności kobieta chora na endometriozę musi być zdiagnozowana. Najlepiej, żeby zrobił to ekspert, który się na tej chorobie zna, ale niewielu ich mamy w Polsce, więc dobrze by było, żeby kobieta mająca opisane objawy szukała lekarza, która zna się na endometriozie. W drugiej kolejności powinna być diagnoza i jeśli jest to endometrioza, wówczas lekarz zdecyduje czy pacjentka nadaje do leczenia farmakologicznego, czy należy z operacją poczekać, czy należy już taką kobietę operować. Ale operacja nie może być przypadkowa, w przypadkowym ośrodku. Wykonuje ją najczęściej multidyscyplinarny zespół, który zajmuje się całościowo pacjentką.
Polecamy także:
Cowzdrowiu - Kurowska prosto o zdrowiu: mukowiscydoza
Cowzdrowiu - Kurowska prosto o zdrowiu: kiedy do ginekologa na cito
Cowzdrowiu - Kurowska prosto o zdrowiu: odc. 1- czerniak oka. Gość prof. Piotr Rutkowski
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl
//