• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

L. Kornowska: Teraz mamy doktora ChatGPT, a nie Google’a

Autor : Anna Jackowska

2023-03-21 16:17

- Ja bym sobie życzyła, żeby decyzje we wszystkich sektorach, a szczególnie w sektorze ochrony zdrowia, były podejmowane na podstawie evidence based policy, czyli na podstawie danych, które zbieramy, które są obiektywne i reprezentatywne, i dzięki którym widzimy, gdzie są problemy i jak możemy te problemy zaadresować - mówiła Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali podczas konferencji Fundacji Watch Heatlh Care #Kobietawkolejce.


Przypominamy: Trzy miesiące - tyle średnio czeka kobieta w kolejce do lekarza

Raport Barometr WHC #Kobietawkolejce 2023 do pobrania: TUTAJ


Ekspertka zapytała retorycznie podczas debaty: „Drogie panie, czy jak rozmawiacie z waszymi mamami albo siostrami, to częściej o kwestiach pójścia do kosmetyczki, fryzjera, czy pójścia wspólnie na badania diagnostyczne, profilaktyczne?”. Odnosząc się do wyników raportu #Kobietawkolejce zwróciła uwagę, że symetryzacja czy rekonstrukcja piersi to nie jest element medycyny estetycznej, tylko bardzo ważny element ścieżki leczniczej pacjentki i oczekiwanie przez rok na taki zabieg ma krytyczny wpływ na jakość jej życia, który może spowodować też inne problemy zdrowotne.

Kobiety dbają bardziej o innych niż o siebie

Ligia Kornowska pokazała, że problem różnic w opiece nad kobietą i nad mężczyzną jest dużo szerszy, niż się wydaje. - Przejrzałam kilka zagranicznych badań. Jeśli w ogóle w badaniach klinicznych jest określana płeć pacjenta, to w dużej części są to pacjenci-mężczyźni - mówiła i wskazała, że na ponad 30 przejrzanych przez nią badań w obszarze kardiologii, kobiety stanowiły w nich próbę 25-procentową, a w badaniach nad terapią retrowirusową - 20-procentową. - Wiedząc, że fizjologia kobiety i mężczyzny się różni, powinniśmy brać to pod uwagę od samego początku, czyli od projektowania ścieżki diagnostyczno-leczniczej - podkreśliła.

- Ponadto objawy wskazywane przez kobiety są często ignorowane czy nie brane na poważnie tak bardzo, jak powinny być. Jeśli chodzi o ból w klatce piersiowej, czyli taki standardowy objaw, który powinien być natychmiast zdiagnozowany, kobiety zgłaszające go czekają o kilkanaście procent dłużej niż mężczyźni na diagnostykę i leczenie. Z kolei w innym badaniu twierdzono, że kobiety są gorzej leczone, jeśli chodzi o zawały serca, ponieważ nie zgłaszają się i nie diagnozują, za to dbają o zdrowie swoich partnerów - mówiła Ligia Kornowska. Co ciekawe, jeśli chodzi o chorobę niedokrwienną serca, kobieta ma dwa razy większe ryzyko bycia zdiagnozowaną psychiatrycznie, a nie kardiologicznie, w porównaniu do mężczyzny.


Polecamy także: D. Korycińska: Zapisz się już dziś w kolejce do lekarza


Nowe technologie nie tylko dla młodych

Ligia Kornowska zwróciła również uwagę na znak czasów. - Teraz nie mamy już tylko doktora Google’a, ale doktora ChatGPT, więc to jest trochę inna jakość konwersacji, ale cały czas jest to niepewna jakość odpowiedzi - wskazała.

- Pokolenia, które już teraz zaczynają się starzeć, czyli „Zetki”, zaczynają dbać o zdrowie psychiczne dużo bardziej niż ich starsi koledzy, ale też w zupełnie inny sposób niż ich starsi koledzy korzystają z nowych technologii, z aplikacji, z chataGPT. To są młodzi ludzie, dla których nowe technologie to jest w zasadzie ich życie, ich dom - wyjaśniała. - I teraz, wiedząc o tym, powinniśmy zastanowić się, jak tą edukację zdrowotną zapewnić, żeby ci ludzie chętnie z niej korzystali. Moja młodsza koleżanka korzysta z aplikacji, gdzie wpisuje odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak się czuje. To jest świetny przykład dbania o własne zdrowie przez nowe technologie. Oczywiście można się zastanawiać, gdzie te dane lądują później i czy są rzeczywiście prywatne - dodała.

Ligia Kornowska zwróciła też uwagę, że nowe technologie wspierające ludzi w dbaniu o swoje zdrowie nie muszą dotyczyć tylko najmłodszych pokoleń. - Przy starszych osobach możemy nowe technologie wykorzystywać jako przypominajki do brania leków, do wykonania badań, przypominajki o tym, żeby pójść do lekarza. Dzięki temu możemy zwiększać świadomość istotności diagnostyki i profilaktyki. To z kolei będzie się wiązało z tym, że ci ludzie później będą uczyć dzieci, że ta profilaktyka jest istotna i… może wtedy aplikacje już nie będą potrzebne? - zastanawiała się.

Polecamy także:

Kurowska prosto o zdrowiu - nasz nowy cykl

Ochrona zdrowia najważniejszym tematem kampanii wyborczej?

Mózgi zabójców – naukowcy szukają tego, co je łączy

#WHC #BarometrWHC #Kobietakolejce #Raport
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Gdzie najwięcej cesarek i znieczuleń? Nowy raport NFZ o porodach
Czytaj więcej...
Wrocławski USK połączył kliniki chirurgii
Czytaj więcej...
AOTMIT: Rady Przejrzystości spotka się 12 czerwca
Czytaj więcej...
Rośnie liczba zabiegów pomniejszania piersi. Jak to zrobić na NFZ?
Czytaj więcej...
Gremialny sprzeciw wobec wykreślenia dwóch specjalizacji diagnostów
Czytaj więcej...
Sezon szczepień 2023/2024. Co rekomendują eksperci UE?
Czytaj więcej...
Program 40+: Będzie można ponownie z niego skorzystać
Czytaj więcej...
Korekta ryczałtu również dla tych, którzy go przekroczyli
Czytaj więcej...
Gra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna. "Niesamowita energia"
Czytaj więcej...
Jakie kryteria by wejść do sieci onkologicznej? Jest projekt
Czytaj więcej...
Innowacyjność czyli co? Eksperci o AI w medycynie
Czytaj więcej...
MEiN krytycznie o raporcie Pontonu na temat WdŻ, ale trwa kontrola
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl