Autor : Agata Szczepańska
2024-09-08 18:53
Resort zdrowia opublikował nowe standardy akredytacyjne dla szpitali oraz obwieszczenia w sprawie kluczowych zaleceń w diagnostyce i leczeniu ośmiu nowotworów. MON szykuje ważne zmiany w świadczeniach dla weteranów. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie tygodnia.
Pierwszy tydzień roku szkolnego pod względem legislacyjnym okazał się wyjątkowo nieciekawy. Zdecydowanie ciekawiej było w sprawach kadrowych – tu w ostatnich dniach sporo się wydarzyło.
W tym tygodniu najciekawszą lekturą okazał się Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia. To właśnie tu ukazało się kilka ważnych i od dawna wyczekiwanych dokumentów.
Co jeszcze przyniósł mijający tydzień?
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym. Ma on na celu przeprowadzenie notyfikacji przepisów dotyczących sprzedaży i oznaczenia napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny oraz przepisów karnych. Chodzi o wprowadzone w zeszłym roku ograniczenia w sprzedaży i reklamowaniu energetyków (m.in. zakaz sprzedawania ich dzieciom). Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw wymagała notyfikacji na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz Komisji Europejskiej, na co Ministerstwo Zdrowia zwracało uwagę Sejmowi w trakcie prac nad projektem (była to inicjatywa poselska, nie ministerialna - wnioskodawcą był poseł będący jednocześnie ministrem sportu – Kamil Bortniczuk). Pomimo tego, notyfikacji nie dokonano. Projektowana nowela ma charakter techniczny. Uchyla przepisy zawarte w rozdziale 3b dotyczącym sprzedaży i oznaczenia napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny oraz w rozdziale 4a dotyczącym przepisów karnych i wprowadza je w identycznym brzmieniu w projektowanym rozdziale 3c i rozdziale 4b. Pozwoli to na przeprowadzenie notyfikacji w ramach TBT WTO oraz Komisji Europejskiej.
Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało w tym tygodniu do konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Ma on wprowadzić zmiany w świadczeniach dla weteranów, którzy zostali poszkodowani podczas działań poza granicami kraju. Przewiduje rekompensaty w razie uszczerbku na zdrowiu w wysokości co najmniej 30 proc. Żołnierze, funkcjonariusze służb podległych m.in. MSWiA, MON oraz ABW i AW, będą mogli ubiegać się o przyznanie rekompensaty w wysokości od 200 tys. do nawet 600 tys. zł.
Natomiast do publikacji skierowano rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie rozpuszczalników ekstrakcyjnych, które mogą być stosowane w produkcji żywności lub składników żywności. Wdraża ono do polskiego prawa przepisy UE.
W tym tygodniu weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2024 r. w sprawie preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych. Ma ono określić dawki tych preparatów, w celu zapewnienia właściwej ochrony przed skutkami skażeń promieniotwórczych oraz określenie treści informacji, dotyczącej stosowania preparatów ze stabilnym jodem, którą dołącza się do opakowań tych preparatów. Weszło w życie 5 września.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania. Dostosowuje ono przepisy do regulacji unijnych. Wejdzie w życie 3 października.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała obwieszczenie w sprawie standardów akredytacyjnych dla działalności leczniczej w rodzaju całodobowe i stacjonarne świadczenia zdrowotne szpitalne. Określają one różne kwestie - od np. leczenia odleżyn, po przenoszenie pacjenta do innego szpitala, komunikację z chorym, zasady opisywania badań. Standardy akredytacyjne obejmują:
opis wymagań dla pojedynczego standardu akredytacyjnego;
sposób sprawdzenia spełniania pojedynczego standardu akredytacyjnego;
sposób oceny punktowej spełniania pojedynczego standardu akredytacyjnego;
wskazanie obligatoryjnych pojedynczych standardów akredytacyjnych, których spełnienie warunkuje udzielenie akredytacji;
wskazanie pojedynczych standardów akredytacyjnych, które mogą być wyłączone z oceny;
określenie wag dla pojedynczych standardów akredytacyjnych.
Poza tym opublikowano kluczowe zalecenia w diagnostyce i leczeniu ośmiu nowotworów, do czego zobowiązuje ministra ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Wydane zostały obwieszczenia:
Polecamy także:
Kadry: zmiany w ochronie zdrowia – nowe osoby na nowych stanowiskach
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//