Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-28 08:56
Projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń dotyczących SOR, przyjęcie przez rząd kontrowersyjnej ustawy o zmianach w CMKP, zmiany w rozliczaniu świadczeń na terenach powodziowych, kolejne wytyczne w onkologii - między innymi te wydarzenia znalazły się w naszym legislacyjnym przeglądzie.
W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 21 października 2024 r. opublikowano informację o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym (Numer projektu: RD149) (https://www.gov.pl/web/premier/projekt-rozporzadzenia-rady-ministrow-zmieniajacego-rozporzadzenie-w-sprawie-algorytmu-przekazywania-srodkow-panstwowego-funduszu-rehabilitacji-osob-niepelnosprawnych-samorzadom-wojewodzkim-i-powiatowym6), za opracowanie którego odpowiedzialny jest Łukasz Krasoń Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i MRPiPS, a planowany termin przyjęcia projektu przez RM to IV kwartał 2024 r. Celem nowelizacji jest zwiększenie wysokości dofinansowania kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej oraz dofinansowania kosztów rocznego pobytu osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zatrudnionej w zakładzie aktywności zawodowej.
W ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Procesu Legislacyjnego opublikowano szereg aktów normatywnych, których wnioskodawcą jest Minister Zdrowia:
- 21.10.2024 – Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Numer z wykazu: MZ 1722) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390702) – projekt rozporządzenia skierowano do uzgodnień i konsultacji publicznych z terminem 10 dni od dnia otrzymania projektu na przekazanie stanowiska dotyczącego projektu. Jak wskazano skrócony termin na uzgodnienie wynika z konieczności możliwie szybkiego wdrożenia rozwiązań mających na celu umożliwienie przedłużenia do dnia 31 grudnia 2025 r. rozliczenia wypłaconych przez Narodowy Funduszu Zdrowia zaliczek świadczeniodawcom objętym skutkami powodzi. Rozporządzenie ma na celu przedłużenie do dnia 31 grudnia 2025 r. terminu umożliwiającego rozliczenie środków pobranych w formie tzw. „zaliczek” przez świadczeniodawców realizujących umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartej z NFZ”, na obszarze objętym powodzią.
- 22.10.2024 – Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety (Numer z wykazu: MZ 1712) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390755) – projekt został przekazany do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania z terminem 30 dni od dnia otrzymania pisma na zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu. Rozporządzenie wprowadza zmiany do obowiązującego rozporządzenia, które dotyczą rozszerzenia wykazu form chemicznych żelaza, które mogą być stosowane w produkcji suplementów diety, o winian adypinianu wodorotlenku żelaza (nano) oraz kazeinian żelaza z mleka. Zmiany wynikają z konieczności wykonania postanowień rozporządzenia Komisji (UE) 2024/248 oraz rozporządzenia Komisji (UE) 2024/1821.
- 22.10.2024 – Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (Numer z wykazu: MZ 1720) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390756) – projekt został przekazany do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu w terminie 10 dni od dnia otrzymania pisma.
Zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania (Dz. U. z 2022 r. poz. 1273 oraz z 2024 r. poz. 1323) wydanym na podstawie art. 39 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. ̶ Prawo farmaceutyczne mają charakter porządkujący, mający na celu usunięcie z obecnie obowiązującego załącznika nr 1 do przedmiotowego rozporządzenia wymagań dotyczących badanych produktów leczniczych oraz rozdzielenie przepisów w zakresie ogólnych wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania dla produktów leczniczych dla ludzi i dla produktów leczniczych weterynaryjnych. Opracowano oddzielny załącznik nr 1a zawierający ogólne wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania dla produktów leczniczych weterynaryjnych. Nowelizacja wdraża zrewidowane wymagania Komisji Europejskiej dotyczące wytwarzania sterylnych produktów leczniczych, zawarte w „EU Guidelines to Good Manufacturing Practice Medicinal Products for Human and Veterinary Use”.
- 23.10.2024 – Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Numer z wykazu: MZ 1724) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390805) – projekt skierowano do uzgodnień i konsultacji publicznych z prośbą o zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu w terminie 21 dni od dnia otrzymania pisma. Projekt uchyla przepisy dotyczące odstąpienia, ze względów konstrukcyjnych, od określonych wymagań dla lądowisk przy szpitalnych oddziałach ratunkowych. Przepisy te zostaną uwzględnione w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (MZ 1717) i znajdą się w jednym akcie prawnym.
- 23.10.2024 – Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego (Numer z wykazu: MZ 1717) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390806) – projekt skierowano do uzgodnień i konsultacji publicznych z terminem 21 dni od dnia otrzymania pisma na zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu. Projekt rozszerza możliwość kierowania oddziałem przez lekarzy innych specjalizacji niż medycyna ratunkowa, wymienionych w definicji lekarza systemu tj. posiadających specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii, z zastrzeżeniem dotyczącym jednoczesnego spełnienia warunku posiadania doświadczenia w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w wymiarze co najmniej 3 tysięcy godzin, nabytego w SOR, w okresie ostatnich 5 lat. Projekt wydłuża też o 2 lata, do dnia 31 grudnia 2026 r., okres na dostosowanie SOR do wymagań rozporządzenia SOR w zakresie posiadania dostępu do lotniska lub lądowiska.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Polecamy także zapoznanie się z projektem ustawy przygotowanej przez resort pracy:
Rewolucja w orzeczeniach i zwolnieniach lekarskich dla ZUS
- 24.10.2024 – Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami (Numer z wykazu: MZ 1723) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390851) – projekt został skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania z prośbą o przekazanie stanowiska dotyczącego projektu w terminie 21 dni od dnia otrzymania pisma. Projektowane zmiany to wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego do dnia 31 grudnia 2025 r. i poszerzenie grupy docelowej świadczeniobiorców o pacjentów powyżej 30 roku życia, oraz rozszerzenie opieki koordynowanej o dostęp do specjalistów z zakresu kardiologii. Projekt przewiduje przedstawienie przez NFZ sprawozdania z realizacji programu pilotażowego za okres od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2025 r, w terminie do dnia 30 września 2025 r. oraz do dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego, w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia etapu realizacji programu pilotażowego.
- 25.10.2024 – Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej (Numer z wykazu: UD145) (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12390904) – projekt został przekazany do uzgodnień i konsultacji publicznych z terminem 7 dni od dnia otrzymania pisma na zgłoszenie ewentualnych uwag do projektu. Skrócenie terminu wynika z konieczności pilnego wejścia w życie postanowień w zakresie realizacji zadań związanych z Krajową Siecią Kardiologiczną. Jest to niezbędne z uwagi na ważny interes publiczny. Projektowana ustawa wprowadza nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką kardiologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie chorób układu krążenia. Podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Kardiologiczną. Monitorowanie jakości opieki kardiologicznej w ramach KSK prowadzi NFZ, we współpracy z ośrodkiem koordynującym KSK - Narodowym Instytutem Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Kwalifikacja na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki kardiologicznej KSK będzie procesem wystandaryzowanym, opartym na obiektywnych kryteriach odnoszących się m.in. do liczby i kwalifikacji personelu medycznego oraz potencjału diagnostyczno-terapeutycznego, zapewniającego odpowiednią jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń gwarantowanych oraz liczby i rodzaju wykonywanych procedur medycznych lub liczby świadczeniobiorców, którym są udzielane świadczenia opieki zdrowotnej.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
Projekt ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej już opublikowany
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano 22 października 2024 r. dwa obwieszczenia:
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2024 r. w sprawie kluczowych zaleceń w zakresie opieki onkologicznej dotyczących organizacji i postępowania klinicznego w mięsaku tkanek miękkich u dorosłych (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 91) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/91/), w załączniku do którego ogłoszono kluczowe zalecenia w zakresie opieki onkologicznej dotyczące organizacji i postępowania klinicznego w mięsaku tkanek miękkich u dorosłych.
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2024 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 92) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/92/), w załączniku do którego ustalono wykaz zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia i są to szczepienia przeciw: ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), COVID-19 i krztuścowi.
Poniżej link do naszego artykułu na ten temat
Onkologia: kluczowe zalecenia w mięsaku opublikowane
24 października 2024 r. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/projekty-zarzadzen/projekt-zarzadzenia-w-sprawie-szczegolowego-komunikatu-xml,6898.html) celem zaopiniowania przez uprawnione podmioty i oczekuje na opinie i uwagi do projektu w terminie do 10 listopada 2024 r.
Jak wskazano wprowadzane zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów zarządzenia do aktualnego stanu prawnego, tj. do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz. U. poz. 1469) i dotyczą struktury komunikatu Świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (SWIAD). Ponadto od 1 stycznia 2025 r. wymagana będzie data sporządzenia opisu wyniku badań diagnostycznych w przypadku udzielania świadczenia rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie leczenia szpitalnego oraz świadczeń wysokospecjalistycznych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw (UD23), którego wnioskodawcą jest Minister Zdrowia.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w poniższym artykule:
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o CMKP. Lekarze przeciwni
W Senacie 22 października 2024 r. spotkali się członkowie Parlamentarnego Zespołu, ds. Młodzieży, Rady Młodzieżowej przy tym Zespole, przedstawiciele młodzieżowych sejmików, samorządowcy, przedstawiciele resortu edukacji oraz NGOsy z obszaru edukacji dzieci i młodzieży, żeby dyskutować o dodatkowych programach edukacyjnych dla szkół. W ocenie NGOsów priorytetem jest zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, edukacja ekonomiczna i włączająca, budująca empatię. Empatia daje zrozumienie i przeciwdziała stresom, a to nic innego jak profilaktyka zdrowia psychicznego. Z badań wynika, że 80 proc. zaburzeń zdrowia psychicznego bierze się z czynników środowiskowych. Przedstawiciele NGOsów mówili, że młodzież przed depresją najlepiej chroni rodzina, dobry klimat w szkole i grupa rówieśnicza. Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że ważna będzie edukacja zdrowotna w tym silny komponent zdrowia psychicznego. Podstawą pozostają nauczyciele, wychowawcy i rodzice, bo profilaktyka jest najważniejsza. Dodała, że przez lata nie dbaliśmy o zdrowie psychiczne i teraz to nadrabiamy.
23 października 2024 r. odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, które poświęcono funkcjonowaniu środowiskowych domów samopomocy w Polsce, zastanawiano się nad niezbędnymi zmianami systemowymi. Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników i Sympatyków Środowiskowych Domów Samopomocy Dorota Kośmider przypomniała, że środowiskowe domy samopomocy mają umocowanie w 3 ustawach: o pomocy społecznej, o ochronie zdrowia psychicznego, w ustawie „Za życiem”, w rozporządzeniu o środowiskowych domach samopomocy, które określa standardy ich działania, a także Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Prezes zwracała uwagę na to, że domy odpowiadają na potrzeby osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi, osób po kryzysach psychicznych, osób z niepełnosprawnością intelektualną i z głęboką, wieloraką niepełnosprawnością. Kładą nacisk na pracę indywidualną z pacjentem, pracę z rodziną i ze środowiskiem lokalnym.
21 października 2024 r. odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Kobiet, który zajął się tematyką wzmacniania standardów opieki okołoporodowej.
22 października 2024 r. posiedzenie miał Parlamentarny Zespół ds. Stwardnienia Rozsianego, który dyskutował o braku wypłat z NFZ za nadwykonania w programie lekowym B.29 oraz o bieżącym finansowaniu opieki programu lekowego B.29, a także o kwestiach zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rehabilitacji.
24 października 2024 r. Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu zaopiniowała wniosek Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie zmian w planie finansowym Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych na rok 2024 oraz wniosek Ministra Nauki w sprawie zmian w planie finansowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na 2024 rok, a Parlamentarny Zespół ds. profilaktyki nowotworowej - RAK STOP omówił czynniki ryzyka chorób onkologicznych.
22 października 2024 r.:
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 października 2024 r. w sprawie kluczowych zaleceń w zakresie opieki onkologicznej dotyczących organizacji i postępowania klinicznego w mięsaku tkanek miękkich u dorosłych (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 91) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/91/),
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2024 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdrow. poz. 92) (https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/92/).
24 października 2024 r.:
- Zarządzenie nr 58 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 października 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. poz. 64) (https://edziennik.mswia.gov.pl/legalact/2024/64/),
- Zarządzenie Nr 94/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 września 2024 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką (https://www.nfz.gov.pl/zarzadzenia-prezesa/zarzadzenia-prezesa-nfz/zarzadzenie-nr-942024dsoz,7805.html ) (https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43362/Zarzadzenie-942024DSOZ).
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//