Autor : Agata Szczepańska
2024-08-04 20:56
Opublikowano długo oczekiwany projekt wskaźników jakości opieki zdrowotnej. Resort zdrowia ogłosił też nowy wykaz leków niepodlegających finansowaniu w ramach RDTL, natomiast AOTMiT - raport z oceny efektywności TLI. Ustawa o rencie wdowiej trafiła już na biurko prezydenta. Rząd zaproponował wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie tygodnia.
Miniony tydzień nosi już znamiona sezonu ogórkowego – przynajmniej w legislacji. Dominują projekty wchodzące w życie, nowych jest niewiele. Pojawił się jednak jeden ważny i od dawna wyglądany projekt, dotyczący wskaźników jakości opieki zdrowotnej. Od dłuższego czasu się o niego upominano, ponieważ wskaźniki – w świetle ustawy o jakości – są kluczowe dla placówek medycznych. Na konsultacje tego ważnego, choć niezbyt obszernego projektu zaplanowano tylko 10 dni, co w środku wakacji może okazać się terminem nieco zbyt krótkim.
Co jeszcze przyniósł ostań tydzień?
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (projekt obywatelski), wprowadzający tzw. rentę wdowią. W myśl nowych przepisów owdowiała osoba będzie mogła łącznie pobierać swoje świadczenie i rentę rodzinną po zmarłym małżonku. będzie wypłacana bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury. Jedno z tych świadczeń zostanie jednak pomniejszone.
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Tu niespodzianek nie było – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 4626 zł, a minimalna stawka godzinowa - 30,20 zł.
Minister zdrowia wydała komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). W najnowszym wykazie znalazło się 88 pozycji.
Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji wspomniany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wskaźników jakości opieki zdrowotnej. Celem projektu jest określenie wskaźników jakości opieki zdrowotnej, biorąc pod uwagę specyfikę świadczenia, którego wskaźnik dotyczy (lub grupy świadczeń) oraz konieczność zapewnienia świadczeń wysokiej jakości. Jakość mierzona z wykorzystaniem wskaźników będzie oceniała świadczenia finansowane ze środków publicznych w odniesieniu do obszarów: klinicznego, konsumenckiego i zarządczego.
Natomiast do publikacji skierowano rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określa ono regulamin pracy Zespołu oraz stawki wynagrodzeń członków Zespołu i Komisji Odwoławczej.
Nadal w konsultacjach jest projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Dotyczy on centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży – II poziom referencyjny. To placówki, przy których funkcjonują oddziały dzienne. Nowela ma znieść obowiązek realizacji obowiązku szkolnego w miejscu udzielania świadczeń - w oddziale dziennym. Ta propozycja wywołała sprzeciw ze strony ekspertów. Przekonywali oni w zgłoszonych do projektu uwagach, że jednym z efektów leczenia powinien być powrót dziecka do środowiska, w tym do roli ucznia, a bez struktury szkolnej na oddziale będzie to niemożliwe.
Opublikowano także uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw, zawierających wiele zmian, dotyczących nie tylko CMKP. Resort się jednak jeszcze do nich nie odniósł.
W tym tygodniu weszły w życie:
Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wydłuża o maksymalnie sześć miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, wygasających 30 września 2024 r. Wcześniej były one przedłużane w związku z epidemią COVID-19. Umożliwi to zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia, warunkiem jest złożenie wniosku o wydanie nowego w okresie jego ważności. Ma to dotyczyć złożenia nowego wniosku o wydanie kolejnej decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, która jest potrzebna do ubiegania się o świadczenie wspierające. Nowela wydłuża również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia z dotychczasowych 30 dni do dwóch miesięcy, a w wypadku osób poniżej 16. roku życia – do trzech miesięcy. Umożliwić ma to płynne rozpatrywanie i zlikwidować zaległości w postępowaniach orzeczniczych, tym bardziej że we wrześniu 2024 r., kiedy kończy się ważność wielu orzeczeń, nastąpi kumulacja ich liczby. Nowela wydłuża ponadto ważność kart parkingowych do 31 marca 2025 r. Weszła w życie 3 sierpnia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Ma ono zmienić sposób wyliczania ryczałtu, m.in. by ułatwić spłacanie tzw. długu zdrowotnego, powstałego w efekcie pandemii COVID-19. W ocenie projektodawców umożliwi to odpowiednie zwiększenie ryczałtu PSZ w bieżącym okresie rozliczeniowym tym świadczeniodawcom, którzy wykonali świadczenia w skali przekraczającej jego wysokość. Weszło w życie 30 lipca.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lipca 2024 r. w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej. Przewiduje ono zmiany zasad prowadzenia kursów w dziedzinie medycyny rodzinnej. Kursy mają być tańsze i organizowane w formule online. Weszło w życie 31 lipca.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Wprowadza ono obowiązek składania przez świadczeniodawców wybranych sprawozdań oraz raportu na temat przeprowadzonych szczepień, do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wyłącznie w postaci elektronicznej. Rozporządzenie weszło w życie 3 sierpnia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rzeczoznawców do spraw sanitarnohigienicznych. Ma ono zaktualizować obowiązujące w tym zakresie regulacje. Stanowi także odpowiedź na postulaty zmian kierowane do Głównego Inspektora Sanitarnego przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa. Weszło w życie 2 sierpnia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotne (tzw. rozporządzenie kryterialne). Jak tłumaczyli projektodawcy, w związku z przygotowywaniem projektu obwieszczenia w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu tego często zmienianego rozporządzenia, zidentyfikowano konieczność aktualizacji przepisów – zarówno w części ogólnej rozporządzenia, jak i w poszczególnych załącznikach do niego (w rodzajach świadczeń: leczenie szpitalne, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, lecznictwo uzdrowiskowe, świadczenia kontraktowane odrębnie, chemioterapia). Weszło w życie 2 sierpnia.
W Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.
Natomiast w Monitorze Polskim ogłoszono obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2024 r. w sprawie włączenia kwalifikacji wolnorynkowej „Prowadzenie promocji zdrowia psychicznego, profilaktyki uniwersalnej w zakresie używania substancji psychoaktywnych i zaburzeń behawioralnych” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała zarządzenia:
zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Agencji Badań Medycznych, na mocy którego powstanie w niej Krajowe Centrum Bioetyki, zmienią się również kwestie dotyczące nadzoru nad poszczególnymi komórkami;
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował:
Zarządzenie nr 77/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne. Nowela jest wynikiem zmiany sposobu wnioskowania o zawarcie umowy. Od daty wejścia
w życie zarządzenia, wnioski na realizację świadczeń w rodzaju zaopatrzenie w wyroby medyczne będzie można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, bez konieczności ich wydruku i składania własnoręcznego podpisu. Dodatkowo zrezygnowano z obowiązku przekazywania przez wnioskodawcę kopii umów z podwykonawcami. Zamiast tego będą składane oświadczenia o zawartych umowach z podwykonawcami z zastrzeżeniem o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli. Zarządzenie weszło w życie 3 sierpnia.
Zarządzenie nr 76/2024/DGL zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe. Dostosowuje ono przepisy do najnowszej listy refundacyjnej. Weszło w życie 3 sierpnia.
Zarządzenie nr 74/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki rozwojowej nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie KORD. Zmiany polegają na zwiększeniu wartości świadczeń realizowanych
w ramach programu i wynikają ze zmiany wycen, zgodnie z obwieszczeniem AOTMiT, związanej z lipcowymi podwyżkami dla pracowników ochrony zdrowia. Zarządzenie weszło w życie 1 sierpnia, ale jego przepisy stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 lipca br.
Zarządzenie nr 75/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy. Również w tym przypadku zmiany mają związek z podwyższeniem wycen. Zarządzenie weszło w życie 1 sierpnia.
Zarządzenie nr 72/2024/DEF w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2024 rok. Ma ona na celu zabezpieczenie środków finansowych w kwocie 6 mld 323 mln 511 tys. zł niezbędnych na sfinansowanie skutków wdrożenia rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podwyższającej wyceny świadczeń w związku z lipcowymi podwyżkami. Źródłem finansowania jest fundusz zapasowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Zarządzenie weszło w życie 30 lipca.
Zarządzenie nr 73/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany są następstwem wejścia w życie wspomnianego wyżej rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. W znowelizowanym zarządzeniu dokonano zmiany, która przewiduje uelastycznienie zasad uznawania świadectw przy ustalaniu ryczałtu. Jest to wynikiem występujących w przeszłości przypadków przekazywania do oddziałów wojewódzkich NFZ świadectw ważnych w okresie obejmującym okres planowania, jednak po okresie obliczeniowym. Weszło w życie 30 lipca.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała cykliczny raport z oceny efektywności objętych refundacją technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności oraz jakości leczenia. AOTMiT ogłasza go na 90 dni przed zakończeniem okresu refundacji technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności. Raport powstaje w oparciu o dane z rejestrów medycznych lub elektronicznego systemu monitorowania programów lekowych, pod warunkiem że dane kliniczne niezbędne do opracowania tego raportu są wystarczające. Ostatnia publikacja raportu z oceny efektywności oraz jakości leczenia technologią lekową o wysokim poziomie innowacyjności, objętej refundacją w ramach Funduszu Medycznego objęła:
Polecamy także:
Legislacyjny przegląd tygodnia (29 lipca - 4 sierpnia)
Legislacyjny przegląd tygodnia (15-21 lipca)
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//