Autor : Agata Szczepańska
2023-12-09 16:16
Ustawa wprowadzająca finansowanie in vitro została zaakceptowana przez Senat i czeka już tylko na podpis prezydenta. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt styczniowej listy refundacyjnej. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji chce uporządkować przeprowadzanie pilotaży. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie tygodnia.
Ustawa o in vitro została przyjęta przez Senat – bez poprawek, co oznacza, że trafi prosto do prezydenta. Co zrobi Andrzej Duda? Wszyscy mają nadzieję na szybką decyzję w tej sprawie.
Resort zdrowia opublikował projekt styczniowej listy refundacyjnej. To zapewne ostatni wykaz przygotowywany przez wiceministra Macieja Miłkowskiego. Na początku tygodnia możemy mieć już bowiem nowy rząd. Jest to zarazem ostatnia lista przygotowywana według starego harmonogramu. Następca wiceministra Miłkowskiego będzie ogłaszał wykazy leków refundowanych już nie co dwa, a trzy miesiące. Tę zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy refundacyjnej (DNUR), wchodzi ona w życie od nowego roku.
Poza tym resort zdrowia przygotował kolejne rozporządzenie przedłużające realizowany pilotaż – tym razem chodzi o leczenie udaru metodą trombektomii mechanicznej. To w ostatnich miesiącach już norma: większość aktów prawnych wydłuża terminy – czy to przepisów przejściowych, czy pilotaży właśnie. Z tego względu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) postanowiła opracować wytyczne do opracowywania programów pilotażowych. Ich projekt przekazano właśnie do konsultacji.
Co jeszcze przyniósł w legislacji mijający tydzień?
Senat przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wniesioną jako projekt obywatelski, wprowadzającą finasowanie procedury in vitro z pieniędzy publicznych. Przegłosowano wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, natomiast wniosek PiS o odrzucenie jej w całości nie znalazł poparcia.
Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano trzy projekty dotyczące zmian w Narodowej Strategii Onkologicznej:
Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030
Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2023 r.
Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2024 rok
Resort modyfikuje harmonogram wdrażania NSO ze względu na opóźnienia w realizacji niektórych zadań oraz zmianę planów. Jak tłumaczy, pandemia i wojna w Ukrainie spowodowały, że terminowa i pełna realizacja zadań zaplanowanych do wykonania, zgodnie z założeniami NSO, była znacznie utrudniona.
Do wykazu prac rządu trafił także przygotowany przez MZ projekt ustawy o zmianie o zmianie ustawy – Prawo o aktach stanu cywilnego. Jak tłumaczą projektodawcy, ma to związek z brakiem dalszego procedowania projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz przepisów ją wprowadzających. Nowela ma przesunąć terminy wejścia w życie przepisów, które spowodowałoby od 1 stycznia 2024 r. nałożenie na podmioty lecznicze obowiązków dotyczących przetwarzania i przekazywania służbom statystyki publicznej określonych danych zawartych kartach zgonu, kartach urodzenia martwego urodzenia.
Resort zdrowia opublikował projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. Są w nim nowe leki i nowe wskazania m.in. w onkologii i chorobach rzadkich. W sumie 19 nowych cząsteczko-wskazań. Refundowana ma być m.in. pierwsza szczepionka przeciw półpaścowi - u pacjentów powyżej 65 roku życia, u których występuje wyższe ryzyko zachorowania oraz powikłań.
Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji:
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych. Zmiany są odpowiedzią na dynamiczny rozwój rynku nowych substancji psychoaktywnych, które stwarzają ryzyko zatruć, zgonów i rozwoju uzależnień.
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przezcewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych. - Intencją przedłużenia okresu realizacji programu pilotażowego jest utrzymanie dostępności do skutecznego leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego do czasu zakwalifikowania tego świadczenia jako świadczenia gwarantowanego – tłumaczą wnioskodawcy.
Natomiast do publikacji skierowano rozporządzenie w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego diagnosty laboratoryjnego. Określa ono m.in. wzór karty doskonalenia zawodowego diagnosty laboratoryjnego oraz liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy rozwoju zawodowego.
W tym tygodniu weszły w życie:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Wydłuża ono termin a rozliczenie z NFZ pieniędzy, które wypłacone szpitalom podczas pandemii w formie zaliczek - tzw. jedna dwunasta. Będą mogły zostać rozliczone w kolejnych okresach rozliczeniowych po 31 grudnia 2023 r. Ostateczny termin został ustalony na koniec przyszłego roku. Weszło w życie 7 grudnia.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Zakłada on, że dodatki przyznane szpitalom, które w 2022 r. nie zrealizowały kontraktów, będą mogły być uwzględnione przy ustalaniu wysokości ryczałtu na 2024 r. Bez zmian w przepisach nie można by ich wliczyć, ponieważ nie są składowymi ryczałtu. Ono także obowiązuje od 7 grudnia.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 grudnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Nowela wydłuża o pół roku - do 30 czerwca 2024 r. - okres, w którym nie będzie kar za brak lekarza w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego (ZRM S). Warunkiem jest zapewnienie w składzie tego zespołu co najmniej trzech osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu. Analogiczna zasada obowiązywała podczas pandemii, jednak wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego przepisy te wygasły, a groźba kar lub konieczności zwrotu pieniędzy (stawki za karetkę specjalistyczną są wyższe niż za zespół podstawowy) wróciła. W odpowiedzi na obawy zgłaszane przez dysponentów – lekarzy chętnych do pracy w karetkach brakuje – resort dał im czas do końca roku na skompletowanie obsady karetek S. Jednocześnie wprowadzone zostały zasady, że na każde 10 podstawowych ZRM powinien przypadać jeden specjalistyczny. Znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie 21 grudnia.
W tym tygodniu minister zdrowia opublikowała:
zarządzenie w sprawie zakresu czynności Sekretarza Stanu i Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Zdrowia. Dokonano w nim niewielu zmian, chociaż możliwe, że wkrótce przekonamy się, czy nie mają one jakiegoś drugiego dna - np. wykreślony został z listy kompetencji wiceministra Marcina Martyniaka nadzór nad Zakładem Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia.
obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na najnowszej liście antywywozowej znalazły się 224 leki. Ma ona obowiązywać od 12 grudnia.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował:
Zarządzenie nr 179/2023/DSOZ w sprawie programu pilotażowego „Recepta na Ruch”. Dostosowuje ono przepisy do rozporządzenia, które wprowadziło nowy pilotaż. Program realizowany będzie w latach 2023-2025, zostanie nim objętych maksymalnie 15 tys. osób. Łączna kwota przeznaczona na jego realizację pilotażu, oszacowana w OSR do rozporządzenia pilotażowego, wynosi ok. 27,61 mln. zł. Zarządzenie wchodzi w życie 9 grudnia.
Zarządzenie nr 178/2023/DGL zmieniające zarządzenie w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia. Zmiany określają warunki korzystania z portalu przez apteki - w nowych zakresach świadczonych przez nie usług, obejmujących realizację
umów:
na realizację zalecanych szczepień ochronnych w aptece,
na pełnienie dyżurów w dni wolne od pracy lub dyżurów w porze nocnej w aptece.
Weszło w życie 7 grudnia.
Zarządzenie nr 177/2023/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne. Dostosowuje ono przepisy do znowelizowanego rozporządzenia w tej sprawie, które wprowadziło znaczące zmiany zarówno w samej liście, jak i sposobie jej konstruowania. Poza tym uregulowano w nim kwestię dotyczącą realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne drogą wysyłkową, dopuszczając możliwość zastosowania tej formy również w odniesieniu do wyrobów innych niż przysługujące comiesięcznie. Podobnie jak rozporządzenie, znowelizowane zarządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.
Do konsultacji skierowano natomiast projekt zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna. Ma ono wprowadzić zmiany polegające m.in. na dodaniu nowych produktów rozliczeniowych dla Ośrodków Eksperckich Chorób Rzadkich. Uwagi można zgłaszać do 20 grudnia, do godziny 12.
Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji postanowiła opracować wytyczne do tworzenia pilotaży. Ich celem jest uporządkowanie procesu projektowania i ewaluacji pilotaży dla technologii medycznych i rozwiązań organizacyjnych rozważanych pod kątem wprowadzenia do publicznego systemu ochrony zdrowia.
Polecamy także:
Legislacyjny przegląd tygodnia (27 listopada-3 grudnia)
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//